„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Gydytoja Jelena Tulčina: kokios mitybos taisyklės gali pailginti atostogas?

Rugpjūtis Lietuvoje – tikras atostogų metas. Didieji miestai bei biurų centrai ištuštėja, tampa beveik neįmanoma rasti laisvų vietų kurortiniuose miestuose, o oro uostai net skamba nuo atostogauti išsiruošusių lietuvaičių.
Jelena Tulčina
Jelena Tulčina / Asmeninio archyvo nuotr.

Deja, tačiau ne vienas iš mūsų sugrįžęs atsidūsta: „Dabar norėčiau pailsėti ir nuo atostogų“. Jei pasirinkote aktyvų laisvalaikį ir porą savaičių praleidote eidami į žygius, kopdami į kalnus ar aktyviai sportuodami, jus galima suprasti. Tačiau kodėl kartais net praleidę tingias atostogas prie jūros ar baseino, po jų jaučiamės lyg po sunkios darbo savaitės?

Atsipalaiduodami iš tiesų apkrauname organizmą

„Žvėryno natūralios medicinos centro“ įkūrėja, gydytoja Jelena Tulčina teigia, kad neretai apgauname save ir tai, ką patys vadiname atsipalaidavimu, mūsų organizmui tampa tikru iššūkiu.

„Lyg pasigyrimą dažnai girdžiu, kad šventai sveikos mitybos principų besilaikantys žmonės per atostogas leido sau „atsipalaiduoti“. Keista, kad žmonės, kurie, rodos, jau suprato, kad maistas turi didžiulę įtaką jų savijautai, energijai bei nuotaikai, per atostogas nusprendžia tai paaukoti dėl kalno riebaus, nesveiko maisto bei kaloringų alkoholinių gėrimų“, – stebisi mitybos specialistė.

Jos teigimu, kol organizmas vargsta su netinkamo bei sunkaus maisto virškinimu, žmonės jaučiasi apatiški, mieguisti ir neturi jėgų net paprasčiausioms veikloms.

TAIP PAT SKAITYKITE: Sveikatingumo treneris V.Kavaliauskas: „Antsvorio atsikratysite laikydamiesi reguliarių įpročių“

Desertas – lyg prabangus drabužis

„Aš puikiai suprantu norą kartais pasilepinti – ir pati neįsivaizduoju atostogų, kuomet nė sykio negalima pasimėgauti ledais ar pyragaičiu. Vis dėlto į juos reikėtų žiūrėti kaip į prabangią dizainerio specialiai jums kurtą suknelę ar kostiumą. Juk nesipuoštumėte jais kasdien eidami į darbą, parduotuvę ar net per atostogas?

Susikurkite sau šventę ir tik tą ypatingą dieną pasimėgaukite dar neragautu desertu. Juk puikiai žinomas faktas, kad pirmasis šokolado kąsnis – skaniausias. Per dažnai vartojami net ir geriausi dalykai tampa tiesiog nelemtu įpročiu“, – teigia ilgametė praktikė.

J.Tulčina juokauja, kad lyg animaciniai personažai mums ant pečių visuomet sėdi angeliukas su velniuku. Pirmasis skatina atsisakyti trumpalaikio malonumo dėl ilgalaikės sveikatos naudos, o antrasis – uždraustuoju vaisiumi mėgautis kuo greičiau ir visu iš karto.

„Sutikite, net ir pasidavę pagundai suvalgyti riebius trijų patiekalų pietus, iš tiesų tuo mėgausitės tik laukdami maisto. Vėliau pradės kankinti nuovargis, jausitės vis prasčiau, o deserto jau mielai ir nebevalgytumėte – tokie išsipūtę jausitės. Ar ne maloniau po lengvų pietų griebti maudymosi kostiumėlį ir lėkti į paplūdimį, kuriame galėsite suvalgyti griežinėlį gaivaus arbūzo?“ – siūlo gydytoja.

Atostogos – atradimų laikas

J.Tulčina teigia, kad neretai apgaulingas malonumas prisikimšti pilvus iš poilsiautojų atima tikrąją atostogų esmę. „Po visų metų darbo pagaliau gaunate progą pabūti su savo artimaisiais, pasimėgauti nuostabia gamta, apžiūrėti vietos įžymybės, architektūrinius paminklus, galiausiai – maudytis, skaityti knygas, mėgautis saulės voniomis ir džiaugtis rūpesčiais neužkrauta galva, o didžiąją dalį to laiko praleidžiate besiskųsdami virškinimo sutrikimais bei padidėjusiu miego poreikiu“, – stebisi medikė.

Jos teigimu net ir tie, kuriems valgymas iš tiesų yra vienas didžiausių malonumų, per atostogas gali jaustis gerai: „Ragaukite šiltuose kraštuose daug sultingesnių šviežių vaisių, mėgaukitės tuo, kad nereikia gaminti, ir kas dieną rinkitės vis kitą žuvies, daržovių patiekalą, salotas, sriubą ar troškinį.

Galiausiai, jei atostogaujate Lietuvoje, džiaukitės pagaliau atsiradusiu laisvu laiku, nueikite į šviežių daržovių turgų, grįžę išsirinkite iš lentynoje dulkančios receptų knygos patiekalą, kuriam paprastai niekad nerastumėte laiko, ir susikvieskite visą šeimą prie stalo. Atostogas naudokite naujiems geriems įpročiams kurti“.

Sveikuoliams – papildomos poilsio dienos

Tiems, kurių dar neįtikino, J.Tulčina pateikia dar vieną nenuginčijamą argumentą. „Paprastas klausimas – ar norėtumėte prailginti savo atostogas? Kviečiu paprastam skaičiavimui. Per atostogas dauguma išmiega mažiausiai 9–10 valandų per parą – dažniausiai teigiame, kad po darbų mums tiesiog reikia „atsimiegoti“.

Taip pat po stiprių pietų, nusnaudžiame dar porą valandų – juk per atostogas tikrai niekas neveja dirbti. Taigi, neretai pasitaiko, kad žmogus per parą lovoje praleidžia apie 12 valandų – tai yra pusė jūsų atostogų!

Sveikai besimaitinančiam žmogui užtenka 5–6 valandų miego per parą. Tarkime, aš miegu 5 val. ir kasdien turiu apsčiai energijos sportui, darbui ir laisvalaikiui. Taigi, matematika paprasta – vietoje 84 valandų, kurias knarkdamas praleidžia ėdrūnas, aš lovoje praleidžiu iki 40 val. Tai – beveik dvi papildomos paros atostogų!“ – džiaugiasi medikė.

TAIP PAT SKAITYKITE: 20 dalykų, kurių nežinojote apie „Seksą ir miestą“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs