Intymusis moters tvarkaraštis

Tikslus kaip laikrodis menstruacijų ciklas – geros sveikatos požymis. Jei jis sutrinka arba pradeda varginti kokie nors nemalonūs pojūčiai, verčiau ne keikti moteriškąją prigimtį, o skubėti pas gydytoją.
Ji
Ji / Fotolia nuotr.

  • 25 METAI

Laimingas metas – pati jaunystė, normaliomis aplinkybėmis sveikata turėtų būti gera, jokių sutrikimų. Sveikų šio amžiaus moterų mėnesinių ciklas turėtų būti tikslus, galite tiksliai žinoti, kada bus kita „raudonoji“ kalendoriaus diena. Beje, įprotis pasižymėti menstruacijų pirmąją dieną labai sveikintinas – šios informacijos gali prireikti gydytojui, be to, ir pačiai geriau iš anksto tikėtis, kada užklups tos dienos.

Šis amžius – pats geriausias laikas moteriai pastoti, išnešioti kūdikį, gimdyti. Medikų teigimu, net 80 proc. 20–30 m. moterų įvyksta reguliari ovuliacija. Tačiau būna ir išimčių.

Kodėl dažniausiai sutrinka ciklas jaunoms moterims? Priežasčių gali būti ne viena. Tai stresas, nuovargis, sutrikęs miegas, netinkama mityba. Menstruacijų ciklą reguliuoja hormonai, kuriuos išskiria hipofizė (endokrininė liauka, esanti smegenų pamate). Sudėtingas hormonų veiklos mechanizmas yra labai jautrus bet kokiems staigiems pokyčiams – dienotvarkės, klimato, gyvenimo būdo. Ciklas gali sutrikti ir tada, kai greitai netenkama daug svorio arba atvirkščiai – jo daug priaugama per trumpą laiką. Jaunos merginos ir moterys, kurios beatodairiškai laikosi griežtų dietų ir kurių kūno masės indeksas (KMI) siekia vos 17, neretai apskritai nustoja sirgti mėnesinėmis arba jos būna labai retos. Šis sutrikimas vadinamas amenorėja. Kuo mažesnė kūno masė, tuo silpnesnė lytinių hormonų funkcija. Dėl to dingsta ne tik mėnesinės, bet ir sutrinka visos reprodukcinės sistemos veikla: nesubręsta kiaušialąstė, nevyksta ovuliacija.

Savijauta. Ciklas reguliarus, tačiau tomis dienomis kartais vargina skausmas pilvo apačioje ir juosmens srityje? Geriausia tomis dienomis sumažinti fizinį krūvį, valgyti daugiau bananų, riešutų, kiaušinių, pieno produktų, vengti druskos ir gazuotų gėrimų. Jei skausmas pernelyg įkyrus, sunkiai pakenčiamas, galima išgerti vaistų nuo skausmo.

Menstruacijų ciklas gali sutrikti ir dėl pernelyg didelio antsvorio. Jis taip pat turi įtakos estrogenų sumažėjimui. Normaliam hormoniniam fonui palaikyti kūno masės indeksas turėtų būti 18–25.


  • 35 METAI

Daugelio moterų organizmas greičiausiai jau išgyveno nelengvus pokyčius, susijusius su nėštumu, gimdymu, maitinimu krūtimi, kontraceptinių vaistų vartojimo nutraukimu. Visi šie dalykai neišvengiamai turi įtakos hormonų veiklai. Menstruacinis ciklas paprastai normalizuojasi praėjus pusmečiui ar metams po gimdymo. Kol maitinate kūdikį, mėnesinių dažniausiai nebūna, tačiau ovuliacija gali vykti. Tad jei neplanuojate auginti pametinukų, pasirūpinkite tinkama apsauga nuo nepageidaujamo nėštumo. Po gimdymo daugeliui moterų mėnesinės pradeda kelti mažiau rūpesčių nei iki tol: jos tampa mažiau skausmingos, trumpesnės ar mažiau gausios. Tai susiję su tuo, kad  gimda tampa daug minkštesnė, elastingesnė, endometrinis sluoksnis – plonesnis (tai gerokai palengvina kraujavimą).

Savijauta. Sulaukusios šio amžiaus, labiau jaučiame premenstruacinio sindromo sukeltus negalavimus. Artėjančias tas dienas galime nuspėti iš padidėjusio jautrumo, irzlumo, nuovargio, skaudančių krūtų, maudžiančio pilvo. Jeigu būdamos 25–30 m. šiuos požymius pajusdavome likus dienai dviem iki menstruacijų, tai nuo 30 m. nekaip jaučiamės net penkias ar dešimt dienų iki menstruacijų pradžios. PMS simptomai susijęs su mažėjančiu estrogenų kiekiu organizme. Jei premenstruacinis laikotarpis ypač sunkus, jį lydi netgi migrenos priepuoliai, vertėtų kurį laiką negerti kavos ir peržiūrėti valgiaraštį. Įdomu, kad migreninį galvos skausmą neretai sukelia delikatesai, kuriais mes taip mėgstame pasilepinti: šokoladas, riešutai, pelėsinis sūris, raudonasis vynas. Nemalonius pojūčius prieš mėnesines veiksmingai apmalšina jogos ir kvėpavimo pratimai – jie atpalaiduoja raumenis, gerina kraujotaką.


  • 45 METAI

Ciklas gali būti reguliarus, mėnesinės įprastos. Tačiau jau nuo 40 m. mūsų organizme atsiranda tam tikrų hormoninių pokyčių. Organizmas ruošiasi menopauzei, kai nebevyksta ovuliacija ir palaipsniui silpsta moteriškųjų lytinių hormonų gamyba. Vidutinis amžius, kai menopauzės požymiai tampa akivaizdūs, yra 51–55 metai. Tačiau jau iki tol daugelį moterų vargina ciklo sutrikimai – negali žinoti, kada laukti kitų mėnesinių – už mėnesio, savaitės ar pusmečio. Pagausėja kraujavimas. Tai vyksta dėl to, kad smarkiai susilpnėjus kiaušidžių veiklai, ovuliacijai sukelti organizmui prireikia daugiau folikulus stimuliuojančių hormonų, kurie ir lemia didesnį kraujavimą. Premenopauzės metu dar sunkiau pakeliami tampa PMS simptomai, be to, dar padidėja prakaitavimas, kartas nuo karto užplūsta karščio bangos, vargina širdies ritmo sutrikimai, nemiga. Vienoms šis laikotarpis praeina lengviau, kitoms sunkiau. Daugeliui jį ištverti padeda pakaitinė hormonų terapija.

Savijauta. Tam, kad būtų palaikomas stabilus hormonų kiekis, labai svarbu, ką valgome. Šio amžiaus moters organizmui itin tinkamas maistas – sudėtiniai angliavandeniai, iš kurių gaunamą gliukozę organizmas pasisavina lėtai, palaipsniui ir nepaverčia riebalais. Jų yra kruopose, juodoje duonoje, daržovėse, makaronuose, džiovintuose vaisiuose. Be to, medikai pataria nevengti riebios žuvies, kuri aprūpina organizmą omega-3 riebalų rūgštimis. Šios ne tik saugo nuo širdies ir kraujagyslių ligų, bet ir mažina nuotaikos svyravimus, gerina atmintį. O mėnesinių metu būtinai valgykite bananų ir džiovintų abrikosų – tai natūralios ir taip reikalingos kalio ir magnio atsargos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų