Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pirmosios pagalbos atmintinė. Dera žinoti kiekvienam!

Laiku ir tinkamai suteikus pirmąją pagalbą, galima išgelbėti žmogui gyvybę. Deja, atlikti tyrimai rodo, kad tik nedaugelis žmonių kritinę akimirką žinotų ir mokėtų suteikti realią pagalbą.
Pirmoji pagalba
Pirmoji pagalba / Fotolia nuotr.

Teikti pirmąją pagalbą nelaimės ištiktam žmogui nėra taip paprasta. Geriausiai to išmokstama specialiuose profesionalių medikų rengiamuose pirmosios pagalbos kursuose (juose įgyjama ne tik teorinių, bet ir praktinių žinių). Jeigu negalite skirti laiko tokiems mokymams, pastudijuokite bent pagrindines pirmosios pagalbos teikimo taisykles, taikomas tais gyvenimo atvejais, kai iškyla pavojus žmogaus gyvybei. Siūlome įsidėmėti keletą svarbių dalykų.      

♦ Jeigu nelaimės ištiktas žmogus yra netekęs sąmonės, privalu pradėti jį gaivinti nedelsiant, tada jo šansai išgyventi padidėja net du tris kartus.

♦ Pagal naujus žmogaus gaivinimo standartus, gaivinant žmogų, svarbiausia yra krūtinės paspaudimai, galintys padėti išsaugoti gyvybę, kol atvyks greitoji medicinos pagalba.

♦ Vaiko, skirtingai nei suaugusiojo, gaivinimą dėl fiziologinių savybių (pirmiausia sustoja vaiko kvėpavimas, o suaugusio žmogaus – širdis) reikia pradėti nuo kvėpavimo takų atvėrimo ir oro įpūtimo (dirbtinio kvėpavimo).   

♦ Kad ir kokia pirmoji pagalba buvo suteikta nelaimės ištiktam žmogui, nevalia jo be priežiūros palikti, kol atvyks medikai. Ne tik todėl, kad gali pablogėti nukentėjusiojo būklė, – medikams svarbu žinoti, kas nutiko, kokius veiksmus gelbėjantis žmogus atliko, kokia dabartinė nukentėjusio žmogaus būklė.   

 

Kaip gaivinti suaugusįjį

♦ Labai svarbu žmogaus gaivinimo procedūrą pradėti kuo skubiau ir atlikti ją tiksliai. Tokiu atveju jūsų tikslas yra atkurti pagrindines gyvybines funkcijas – kraujotaką ir kvėpavimą.

♦ Nukentėjusįjį paguldykite ant nugaros, kiek įmanoma nuo drabužių atlaisvinkite krūtinės ląstą ir juosmenį. Kad kvėpavimo takai būtų atviri, atloškite jo galvą ir pakelkite apatinį žandikaulį (jeigu neįtariate stuburo ar kaklo traumos).  

♦ Atsiklaupusi šalia nukentėjusiojo, dėkite vieną ranką krūtinkaulio viduryje (tarp spenelių), kita ją prispauskite ir atlikite 30 paspaudimų (jų gylis turi būti maždaug 4–5 cm, dažnumas – maždaug 100 kartų per minutę). Iškart po jų imkitės dirbtinio kvėpavimo. Atverkite kvėpavimo takus atlošdama galvą ir pakeldama apatinį žandikaulį, kokiu nors audeklu ar servetėle pridenkite nukentėjusiojo burną, įkvėpkite, apžiokite ją ir 2 kartus įpūskite oro (labai svarbu, kad įpūtus oro krūtinė pasikeltų, o prieš kitą įpūtimą nusileistų į pradinę padėtį). Vėl pakartokite 30 krūtinės paspaudimų, paskui 2 kartus įpūskite orą ir t. t. Gaivinkite žmogų, kol atvyks medikai arba jis atsigaus.

♦ Jeigu nepasitikite savo jėgomis ir baiminatės atlikti dirbtinį kvėpavimą, darykite tik krūtinės ląstos paspaudimus. Bet nepamirškite, kad dirbtinis kvėpavimas irgi yra labai svarbu. Ypač gelbėjant vaiką, skendusį ar narkotinėmis medžiagomis apsinuodijusį žmogų.

Fotolia nuotr. / Gaivinimas
Fotolia nuotr. / Nukentėjusiojo gaivinimas

 

Vaiko gaivinimo taisyklės

Paguldykite vaiką ant nugaros, atverkite kvėpavimo takus atlošdama galvą ir pakeldama apatinį žandikaulį. Darykite 5 oro įpūtimus (tokių įpūtimų skaičiumi tik pradedamas gaivinimas), paskui 30 krūtinės ląstos paspaudimų, 2 oro įpūtimus, 30 paspaudimų, 2 oro įpūtimus ir t. t.

Būtina žinoti. Jeigu ėmusis gaivinti vaiką, šalia nėra kitų žmonių, nevalia sutrikti: pirmiausia minutę gaivinkite vaiką, paskui kvieskite greitąją pagalbą.

 

Jei žmogus užspringo

♦ Jei šalia esantis žmogus užspringo, labai svarbu veikti greitai, nes jis gali uždusti vos per dvi minutes.

♦ Jei žmogus sąmoningas, bet nebegali kalbėti, kosėti, apglėbkite jį iš nugaros, kiek palenkite į priekį, tada kauline delno dalimi stipriau 5 kartus stuktelėkite tarp menčių. Kairės rankos kumštį (sulenktu nykščiu) įstatykite į duobutę po šonkauliais, dėkite ant jo dešinę ranką ir padarykite 5 paspaudimus (gilyn į viršų). Jei svetimkūnis neiššoko, veiksmus kartokite, kol jis iššoks arba atvyks iškviesti medikai. 

♦ Jei užspringęs žmogus prarado sąmonę ir nebekvėpuoja, jį būtina gaivinti anksčiau minėtu būdu (30 krūtinės ląstos paspaudimų, 2 oro įpūtimai, 30 paspaudimų ir t. t.). Prieš tai negalima pamiršti patikrinti, ar burnoje nematyti svetimkūnio. Jį pastebėjus, reikia pamėginti ištraukti rodomuoju pirštu.

Įsidėmėkite! Jokiu būdu nekentėjusio žmogaus nepalikite be priežiūros, kol atvyks greitoji medicinos pagalba net ir tuo atveju, jeigu svetimkūnį iš kvėpavimo takų pavyko pašalinti.

Privalu žinoti

Užspringusio mažo vaiko gyvybę reikia gelbėti kiek kitaip nei suaugusio žmogaus. Jeigu jis mėgina svetimkūnį iš kvėpavimo takų iškosėti, leiskite jam tai daryti. Jei mažylis ėmė dusti, paguldykite jį ant rankos kniūbsčią galva žemyn (ranka prilaikykite apatinį žandikaulį, kad kvėpavimo takai būtų atviri) ir 5 kartus stuktelėkite delnu tarp menčių. Apverskite kūdikį ant nugaros ir patikrinkite, ar svetimkūnis neiššoko. Jeigu neiššoko, 5 kartus staigiais judesiais spustelkite krūtinę pirštais. Jei svetimkūnio pašalinti nesiseka, veiksmus kartokite nuo pradžios, t. y. guldykite mažylį kniūbsčią galva žemyn, penkis kartus stuktelėkite delnu tarp menčių, apverskite ant nugaros, 5 kartus staigiais judesiais spustelėkite krūtinę pirštais ir t. t. Veiksmų nenutraukite, kol atvyks medikai.

Įsidėmėkite! Kūdikio negalima kratyti už kojų, nes gali išsilieti kraujas į smegenis.

 

Jei prasidėjo arterinis kraujavimas

Arterinis kraujavimas labai pavojingas, nes tokios nelaimės ištiktam žmogui laiku ir tinkamai nesuteikus pirmosios pagalbos mirtis gali ištikti jį jau po kelių minučių. Taigi tuoj pat ant žaizdos uždėkite sterilų tvarstį, ant jo spaudžiamąjį tvarstį (tai gali būti binto ritinėlis, akmenėlis ar pan.), tada aptvarstykite žaizdą bintu ar po ranka turimu audeklu. Jeigu kraujas vis dar sunkiasi, uždėkite dar vieną spaudžiamąjį tvarstį ir dar sykį sutvarstykite žaizdą.

Įsidėmėkite! Visus minėtus veiksmus atlikite mūvėdama vienkartines gumines pirštines arba polietileno maišeliu apsuktomis rankomis. 

Kaip atpažinti, kad pažeista arterija

♦ Paprastai, jeigu pažeista arterija, kraujo srovė būna labai stipri, dažnai iš pažeistos vietos kraujas veržiasi net čiurkšle.

♦ Arterinį kraują galima atskirti nuo veninio ir pagal spalvą – jis yra šviesiai raudonos spalvos, nes įsotintas deguonimi. O veninis kraujas yra tamsiai raudonas.

 

Šilumos ir saulės smūgis

Šilumos smūgis patiriamas, kai perkaista visas žmogaus kūnas, o saulės smūgio metu pirmiausia nukenčia žmogaus smegenys.

Jei įsitikinote, kad jūsų pagalbos reikia šilumos smūgio ištiktam žmogui, veikite taip: kuo skubiau paguldykite jį pavėsyje (arba išveskite iš karštos patalpos) ant nugaros, kojas šiek tiek pakelkite (pagerės kraujotaka). Nuo kūno pašalinkite kuo daugiau drabužių, tada ant atvirų vietų uždėkite šaltus kompresus. Duokite jam gerti vėsių skysčių. Jeigu nukentėjusysis praradęs sąmonę, guldykite jį ant šono, atlaisvinkite drabužius, vėsinkite jo veidą ir kuo skubiau kvieskite medikus.

Saulės smūgio ištiktą žmogų pasodinkite ar paguldykite kiek pakelta galva pavėsyje. Ant kaktos tuoj pat uždėkite šaltą kompresą, duokite gerti vėsaus skysčio ir kuo skubiau kvieskite greitąją pagalbą. Jeigu žmogus neturi sąmonės, elkitės kaip ir gelbėdama šilumos smūgio ištiktą žmogų.  

Įsidėmėkite! Šilumos smūgio ištiktam žmogui labai gerai šaltus kompresus dėti ant tų kūno vietų, kuriose yra stambiųjų kraujagyslių, t. y. ant kaklo, alkūnių linkių, pakinklių, kirkšnių.

 

Konsultavo Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos pirmosios pagalbos mokymo koordinatorė Nijolė Čiutienė. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų