Panašūs į sąrėmius skausmai mėnesinių metu, mėšlungis (spazmai), trunkantys neilgai yra, kaip bebūtų apmaudu, visiškai normalus reiškinys. Taip būna dėl ritmiškų gimdos susitraukimų, atsiskiriant atkrintančiam gimdos gleivinės sluoksniui, – jis pašalinamas mėnesinių metu.
Menstruacijų skausmai (spazmai), kurie gali būti lydimi vidurių pūtimo ar viduriavimo, pykinimo, yra vadinami algomenorėja (dismenorėja). Tai toks mėnesinių ciklo sutrikimas, kuris pasireiškia aštriu, dažnai sąrėminio pobūdžio skausmu pilvo apačioje. Dažniausiai minėto pobūdžio skausmas yra lydimas pykinimo, įvairių virškinimo negalavimų ir galvos skausmo.
Dismenorėja prasideda prieš ar ką tik prasidėjus mėnesinėms ir paprastai tęsiasi 1–2 dienas. Ji labiau būdinga jaunoms ir negimdžiusioms moterims, nes jų audiniai stangresni (kietesnis gimdos kaklelis, ilgesnis jo kanalas).
Acikliniai kraujavimai – tai visi kiti kraujavimai iš lytinių organų, vykstantys ne mėnesinių ciklo režimu (t. y. tarp mėnesinių). Juos sukelia įvairių hormonų balanso sutrikimas (pvz., gali provokuoti stresinės situacijos, kurių metu išsiskiria adrenalinas).
Jei tai nutinka vieną kartą – išsigąsti nereikėtų, tačiau pasikartojus acikliniams kraujavimams, kreipkitės į gydytoją. Tokius kraujavimus gali sukelti ne tik hormoniniai pokyčiai, bet ir gimdos, jos kaklelio ar makšties ligos. Jas galima įtarti, jei kraujo pasirodo po lytinių santykių, pirties ar sporto.
Premenstruacinis sindromas (PMS) – tai simptomų kompleksas, atsirandantis artėjant menstruacijoms ir pranykstantis prasidėjus kraujavimui. PMS pasireiškia daugiau kaip šimtu įvairiausių simptomų.
Taip pat skaitykite: Mėnesinių ciklo sutrikimai: kada kreiptis į gydytoją
Dažniausiai pasitaiko pilvo pūtimas, nerimas, krūtų pabrinkimas, depresija, verksmingumas, nuovargis, sudirgimas, padidėjusi kūno masė. PMS pasireiškia dėl progesterono, estrogenų, prolaktino, aldosterono ir kitų hormonų disbalanso.
Skausmingos mėnesinės (algomenorėja)
Skausmingų mėnesinių trukmė ir ciklas būna normalūs, bet vargina vietinis ar bendras skausmas, kartais moterys būna net nedarbingos. Skausmas gali būti įvairus: bukas, maudžiantis, sąrėminis, kartais toks stiprus, kad priverčia gulėti. Dažniausiai skauda apatinę pilvo dalį, juosmenį, strėnas.
Be to, būna galvos skausmas, silpnumas, padidėjęs jautrumas. Gali skaudėti kelias dienas prieš mėnesines, joms prasidėjus arba baigiantis. Skausmas trunka keliolika valandų, o kartais per visas mėnesines.
Taip pat skaitykite: Maisto produktai, lengvinantys PMS simptomus
Algomenorėjai didelę įtaką turi nervinė, psichinė būklė. Be to, mėnesinės būna skausmingos dėl lytinių organų uždegimo, susidariusių sąaugų, lytinių organų vystymosi anomalijų, netaisyklingos gimdos padėties ir kt.
Prie mėnesinių ciklo sutrikimų priklauso ir gausios mėnesinės, arba menoragija.
Šiandien, be tradicinio medikamentinio gydymo, šiuos nemalonius pojūčius slopinti siūloma nemažai alternatyvių gydymo metodų (pvz., hidroterapija, mankšta, akupunktūra, aromaterapija, spalvų terapija, homeopatija, kuri yra ypač aktuali, gydant paaugles ar jauno amžiaus merginas).
Tai švelnesnė terapija, labiau tausojanti bręstantį organizmą. Be to, ši terapija tinka pacientėms, norinčioms natūraliai ir švelniai suaktyvinti savo organizmo savireguliacijos procesus.
Šaltinis – sveikas.lt