Išsausėjusios akys: priežastys ir pagalba sau

Ar teko po dienos darbe pastebėti, kad akys tapo kiek raudonos, sudirgusios, o kartais – ir ašarotos? Tokie ir yra išsausėjusių akių simptomai.
Akių makiažas
Akys / Vida Press nuotr.

Akys išsausėja dėl drėgmės trūkumo jų paviršiuje, taigi kitaip tariant – kenčiate dėl subtilaus, tačiau nuolatinio priekinio akies audinio dirginimo, vadinamo sausų akių sindromu, rašo portalas healthdigezt.com.

Be akių raudonumo ir sudirgimo, sausumo pojūtis akių srityje, nuolat juntamas niežulys ir jausmas, kad akyje yra kažkoks svetimkūnis – taip pat yra sausų akių sindromo (SAS) simptomai, kaip ir ašarojimas akyse.

Sausų akių sindromą sukelti gali begalė priežasčių: moterims jis gali pasireikšti sulaukus brandaus amžiaus, taip pat kaip šalutinė įvairių vartojamų vaistų (antihistaminų, antidepresantų, kontraceptikų) pasekmė.

Jei gyvenate aplinkoje, kurioje daug dulkių ir sausas oras, kur nuolat veikia kondicionieriai ar visą dieną darbe praleidžiate prie kompiuterio – taip pat priklausote rizikos grupei.

Sindromas populiaresnis tarp moterų

Nors sausų akių sindromas išsivystyti gali tiek vyrams, tiek ir moterims, dailioji lytis juo suserga kur kas dažniau. Taip yra dėl hormonų svyravimų moters organizme. Statistika rodo, kad maždaug 6 milijonai moterų vienaip ar kitaip patiria išsausėjusių akių sindromą, palyginus su 3 milijonais vyrų.

Ypač dažnai dėl stiprių hormonų pokyčių šiuo sindromu moterys suserga nėštumo ar menopazės metu.

Vis tik sausų akių sindromą sukelti ar šią būklę dar labiau pabloginti gali ir nešiojami lęšiai, tai įrodė atlikti moksliniai tyrimai. Būtent dėl to juos nešioti patariama rečiau, jei buvo diagnozuotas sausų akių sindromas.

Rūkantiems žmonėms taip pat padidėja sausų akių sindromo rizika.

Kaip sau padėti?

Jei vizitas pas gydytoją neatskleidė konkrečių priežasčių, kodėl galėtų sausėti akys, pabandykite atlikti keletą pokyčių, kurie padės sumažinti šio nemalonaus sindromo simptomus.

1. Dažniau ilsinkite akis. Jei skaitote ar atliekate užduotį, reikalaujančią vizualios koncentracijos, stenkitės daryti periodines pertraukas. Keletui minučių užmerkite akis arba pora sekundžių dažnai mirksėkite, kad ašaros tolygiai pasiskirstytų po akis.

2. Venkite tiesioginės oro kondicionieriaus vėjo srovės į akis. Jokiu būdu nenukreipkite oro kondicionierių, šildytuvų mašinoje ar vėjelių sau į akis – tai būklę tik dar labiau pablogins.

3. Drėkinkite aplinką. Įsigykite kambario drėkintuvus, pasistatykite bent keletą vazonų su kambariniais augalais – jie taip pat drėkina aplinką. Išbandykite šiuos augalus: 9 geriausiai orą drėkinančių augalų.

4. Įsitikinkite, kad jūsų kompiuterio monitorius stovi žemiau nei akių lygmuo. Tokiu atveju į jį žiūrint nereikės plačiau atsimerkti ir ašaros akyse pasiskirstys kiek tolygiau.

5. Nerūkykite ir venkite dūmų. Rūkymas kenkia sveikatai ir, žinoma, regėjimui. Tačiau norint išvengti sausų akių sindromo vertėtų ne tik mesti rūkyti, bet ir laikytis kuo toliau nuo rūkančių aplinkinių, mat dūmai taip pat stipriai dirgina akis.

6. Naudokite akių lašus arba dirbtines ašaras, tik prieš vartojimą pasikonsultuokite su gydytoju ar vaistininku.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis