„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kai negali nieko pakeisti: 4 požiūrį keičiantys klausimai sau

Taikoje gyvenantis žmogus yra ne tas, kuriam visada viskas klostosi gerai, o tas, kuris mato gerąją pusę net ir tada, kai, regis, viskas verčiasi aukštyn kojom.
Mėnulio pilnatis
Mėnulio pilnatis / „Shuterstock“ nuotr.

Savo gyvenimą mes kuriame kiekvieną dieną, ir dauguma bėdų prasideda nuo mūsų požiūrio. Gyvenimas kupinas įvykių, kuriems mes negalime daryti jokios įtakos ir dažnai vienintelis dalykas, kurį mes galime kontroliuoti, – mūsų požiūris į situaciją.

Jeigu akimirkai sustosite ir pagalvosite apie tai, jūs pamatysite, kad viskas, kas vyksta mūsų gyvenime, yra neutralu ir neturi jokios prasmės tol, kol mes patys ją suteikiame. Tie klausimai, kuriuos mes sau užduodame, suteikia prasmę ir kuria mūsų požiūrį į viską, kas vyksta.

TAIP PAT SKAITYKITE: 8 emocinio sutrikimo ženklai: kai smurtaujame prieš save to net nenutuokdami

Nepriklausomai nuo to, kas vyksta, visada yra pasirinkimas. Ar aš leisiu, kad tai mane nuliūdintų? Pasirinksiu tai vertinti kaip gerą ar kaip blogą? Pasirinksiu pasilikti ar išeiti? Pasirinksiu garsiai šaukti ar šnibždėsiu? Pasirinksiu atsakyti iš karto ar padarysiu pauzę?

Nors tiesa nėra saldi, bet ji yra tokia: kartais negali pakeisti situacijos arba negali to padaryti pakankamai greitai. Jūs negalite pakeisti darbo per vieną akimirką. Jūs negalite priversti kito žmogaus pasikeisti prieš jo valią. Ir, žinoma, jūs negalite pakeisti praeities. Bet… Jūs visada galite pasirinkti požiūrį, kuris jus skatins eiti pirmyn.

Keturi klausimai, kurie jus palaikys ir padės kiek kitaip pažvelgti į situaciją:

1. Kas jūs būtumėte ir ką matytumėte, jeigu galėtumėte ištrinti nerimą keliančią mintį?

Nerimas yra didžiausias šios akimirkos priešas. Tarytum nieko nedarydamas, jis atima iš jūsų džiaugsmą ir sukuria iliuziją, kad jūs esate labai užsiėmę, nors tuo metu nedarote nieko realaus. Kai jūs leidžiate laiką nerimaudami, savo vaizduotę jūs naudojate tam, kad sukurtumėte tai, ko nenorite.

Supraskite, kad kažkur jūsų viduje gyvena tikroji esmė, kuri visada yra taikoje. Vidinis jūsų pasaulis nepriklauso nuo išorinių aplinkybių, tai yra tai, kas lieka, kai jūsų ego pasiduoda. Taiką jūs galite atrasti bet kurioje vietoje, bet kuriuo metu. Ji visada jūsų viduje ir kantriai laukia, kada jūs atsisuksite į save.

Ramybė ateina tuomet, kai jūs susitaikote su savo mintimis, kai jūs paleidžiate savo norą būti bet kur kitur, tik ne čia tiek fiziškai, tiek emociškai. Priimti viską taip, kaip yra, – pirmasis žingsnis į vidinę ramybę. Noras, kad viskas būtų kitaip, nei yra dabar, neduoda nieko kito, tik nerimą, rūpesčius ir laiko gyvenimą uždarame rate.

Priimti dabartį visada yra tinkamas laikas. Atsisakykite savo žinojimo, kaip turėtų būti, ir pripažinkite tai, kas yra čia ir dabar. Tuomet jūs įgausite galią sutelkti dėmesį į sprendimus ir galimybes – ir viskas pradės keistis.

2. Ką teigiamo jūs galėtumėte pamatyti dabar, jeigu iš tikrųjų to norėtumėte?

Didžiausias vaistas nuo streso ir negatyvių išgyvenimų yra galimybė pasirinkti mintis. Laimė palieka tuos, kurie nevertina to, ką turi, ir nemato gerų dalykų savo gyvenime. Kai gyvenimas jums duoda visas priežastis nusiminti, ieškokite gerų dalykų.

Kai jūs leidžiate laiką nerimaudami, savo vaizduotę jūs naudojate tam, kad sukurtumėte tai, ko nenorite.

Jūsų mintys nesibaigia tada, kai jūs liaujatės jas narstyti savo galvoje. Jūsų mintys lyg aidas skrieja per visą gyvenimą. Pasirinkite savo mintis atidžiai ir išmintingai. Būkite nepalenkiami ir pradėkite matyti gerus dalykus. Būkite kūrybingi ir smalsūs, žaiskite ir šypsokitės. Kuo dažniau šypsokitės. Šypsena gali pakeisti jūsų būseną. Nematote priežasčių šypsotis? Negali būti, jų visada yra, jeigu tik norėsite rasti!

Bestseleriu tapusioje knygoje „Laimės privalumai“ (The Happiness Advantage) Shawnas Achoris pasakoja apie eksperimentą, kuris parodė, jog pozityviai nusiteikę gydytojai 20% greičiau nustato diagnozę nei tie, kurie laikosi neutralios pozicijos.

Pozityviai nusiteikusių pardavimo vadybininkų rezultatai buvo 50% aukštesni nei tų, kurie buvo nepatenkinti gyvenimu. Prieš matematikos testą pozityviai nusiteikę studentai gavo daug geresnius įvertinimus nei tie, kurie galvojo apie blogas pasekmes.

Taigi, mūsų protas veikia daug efektyviau, kai mes galvojame apie gerus dalykus.

Fotolia nuotr./Meditacija.
Fotolia nuotr./Meditacija.

3. Ką šioje patirtyje jūs pamatysite, žiūrėdami į situaciją iš ramybės ir jėgos pozicijos, o ne automatiškai reaguodami į ją?

Nėra beviltiškų situacijų, yra tik beviltiškai mąstantys žmonės.

Kiekvieną kartą, kai kyla pagunda sureaguoti įprastu būdu, padarykite pauzę ir sąmoningai nuspręskite, ar norite būti praeities kalinys, ar vis dėlto – dabarties kūrėjas. Tam, kad pradėtumėte sąmoningai kontroliuoti galvoje dūzgiančias mintis, jūs turite koncentruoti dėmesį į šį procesą. Akimirkai sustokite ir giliai kvėpuokite. Nuraminkite proto plepėjimą, atitraukite dėmesį nuo visų vidinių ir išorinių pliurpalų. Tai sukurs erdvę naujoms mintims.

Suvokdami savo mintis ir emocijas, jūs stiprinsite gebėjimą sąmoningai nukreipti savo dėmesį. Atitraukite dėmesį nuo to, kas jus tempia žemyn, ir nukreipkite į tai, kas jus įkvepia. Susikoncentruokite į logišką ir svarbų veiksmą, kurį jūs galite atlikti. Nėra beviltiškų situacijų, yra tik beviltiškai mąstantys žmonės.

Daugumoje situacijų jums netrukdo niekas. Niekas jūsų nestabdo, tik jūsų mintys apie save ir apie tai, koks „turi būti“ gyvenimas. Jūsų mąstymas kuria jūsų įsitikinimus, įsitikinimai kuria veiksmus, o veiksmai kuria patirtį. Todėl ir reikia atidžiai stebėti savo mintis ir pasirinkti tas, kurios jums padės pasiekti tai, ko jūs norite.

4. Ką jūs galite paleisti dabar, nieko neprarasdami?

Nuoširdžiai, jūs galite paleisti labai daug ir nieko neprarasti. Tai ir yra augimas. Paleisdami senus idealus, jūs atveriate kelią naujoms galimybėms. Paleisdami tai, kas jūsų gyvenime neveikia, jūs tiesiate kelią naujiems dalykams. Kai laikytis už senų dalykų tampa skaudžiau nei juos paleisti, laikas eiti pirmyn ir augti. Kitaip sakant, pradėti naikinti… įpročius, mintis ir kasdieninę rutiną. Jūs neatrasite naujų vandenynų, jeigu neišdrįsite nutolti nuo senų, pažįstamų krantų.

TAIP PAT SKAITYKITE: Išeikite laiku: iš išsikvėpusių santykių, įkyrių iliuzijų ir primestų baimių

Atleidimas yra gyvybiškai svarbi šio proceso dalis. Atleidimas ne visada išgydys santykius ar situacijas. Kai kuriems santykiams ir situacijoms atėjo laikas pasitraukti. Atleiskite bet kokiu atveju ir tegu būna taip, kaip turi būti. Išlaisvinkite save ir eikite pirmyn. Kai jūs laikote nuoskaudas, jūs patvirtinate, kad jos yra stipresnės už jus ir leidžiatės įkalinami plieniniame narve. Atleidimas yra vienintelis būdas ištirpinti šį narvą ir išsivaduoti.

Atėjo laikas nustoti laukti, kol kažkas pasikeis. Susitelkite į pokyčius savo viduje. Padarykite tai, ir vieną dieną pajausite sugrįžusią ramybę, kuri vis išslysdavo iš jūsų rankų.


Parengė Ilona Tamošiūnienė, 108studija.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau