Kaip galite pagerinti kepenų veiklą

Kepenys – tarsi biocheminė organizmo laboratorija. Jos dalyvauja kraujo apytakoje, gamina tulžį ir „sandėliuoja“ A, D, K ir B grupės vitaminus, geležį ir energijos šaltinį glikogeną. Šie patarimai jums padės saugoti kepenis, kad pavasarį pasitiktumėte pilni jėgų ir sveikatos.
Kepenys.
Kepenys. / Shutterstock nuotr.

Mažiau vartokite alkoholio arba visai jo atsisakykite

Piktnaudžiavimas alkoholiu – labai dažna kepenų ligų, ypač cirozės, priežastis. Rizika ir pažeidimų lygis priklauso nuo suvartojamo alkoholio kiekio. Moterims alkoholis pražūtingesnis nei vyrams: kepenis pažeidžia gerokai greičiau.

Tinkamai maitinkitės

Kepenims būtina gauti daug medžiagų: ir baltymų, ir riebalų, ir angliavandenių. Joms kenkia itin griežtos dietos, badavimas, taip pat ir persivalgymas, aštrus, keptas ir riebus maistas.

Taip pat skaitykite: Ar gali skaudėti kepenis?

Geriausia valgyti 4–5 kartus per dieną. Toks mitybos režimas leidžia kepenims optimaliai darbuotis. Vegetariškas maistas kepenims labai tinka, tačiau vegetarai kartais pamiršta valgyti baltymingų produktų: riešutų, pupelių, žirnių ir kt. O baltymai kepenims labai svarbūs.

Kasdien valgykite vaisių, daržovių, grūdų ir ankštinių patiekalų. Tinka neriebi žuvis arba mėsa. Iš pieno produktų rinkitės neriebų kefyrą, jogurtą, pieną, varškę.

Leiskite kepenims pailsėti

Tinkama dieta – bene svarbiausia priemonė, padedanti išvengti kepenų ligų. Ji būtina, kad kepenys normaliai veiktų ir būtų sudarytos sąlygos joms atsinaujinti. Todėl kartais leiskite kepenims pailsėti.

Taip pat skaitykite: Valome kepenis: naudingi produktai ir veiksmingas kokteilis

Tam reikėtų visiškai atsisakyti gyvūninės kilmės riebalų ir valgyti daugiau visaverčių baltymų bei vitaminų gausaus maisto (liesos varškės, daržovių ir vaisių).

Pagal kinų mediciną, pavasaris siejamas su kepenimis, pasireiškia jų negalavimai, atsinaujina lėtinės ligos, todėl šiuo metu labai naudinga jas išvalyti. Organizmą stiprina ir kartu kepenims padeda ankstyvieji pavasariniai žalumynai, kuriuose gausu C ir kitų vitaminų. Labai naudingos kiaulpienių šaknys, pankoliai, šalavijai, smiltyniniai šlamučiai.

Fotolia nuotr./Pankoliai
Fotolia nuotr./Pankoliai

Darykite kepenis valančius pratimus

Gydomoji gimnastika (dviračio, žirklių, žvakės pratimai, pritūpimai ir šuoliukai) ne tik padės kepenims išsivalyti, bet ir bus puikus masažas. Taip pat būtų labai naudinga 20–30 minučių kiekvieną dieną pabėgioti. Pagal kinų mediciną, kepenys susijusios su raiščiais ir sausgyslėmis, todėl kepenų veiklai harmonizuoti tinka tempimo pratimai.

Plačiau apie tai, kas labiausiai kenkia kepenims ir kaip pagerinti jų veiklą, skaitykite 15-ajame savaitraščio „Ji“ numeryje!

Redakcijos archyvo nuotr./Žurnalo „Ji“ viršelis (15 nr.)
Redakcijos archyvo nuotr./Žurnalo „Ji“ viršelis (15 nr.)

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs