„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kontaktiniai lęšiai: kaip išvengti akių infekcijų?

Kontaktiniai lęšiai daugumai tampa tiesiog kasdiene rutina. Tačiau vis dažniau skambinama pavojaus varpais, kad jie gali sukelti ir sveikatos bėdų. O juk rūpintis akimis išties būtina kuo kruopščiau!
Moteris dedasi kontaktinius lęšius
Moteris dedasi kontaktinius lęšius / Fotolia nuotr.

Daugelis žmonių apsilanko pas akių gydytoją, nes susiduria su akių infekcijomis, kurias sukelia kontaktinių lęšių nešiojimas, teigia Amerikoje atliktas tyrimas. Ar iš tiesų visiems lęšių mėgėjams gresia akių ligos, nagrinėja theguardian.com.

Didžiausia kontaktinių lęšių problema yra ne patys lęšiai, bet žmonės, kurie juos nešioja. JAV ligų kontrolės ir prevencijos skyrius atliko tyrimą ir išsiaiškino, jog beveik milijonas gyventojų turi nusiskundimų dėl akių, nes renkasi lęšius. Rimčiausia akių infekcija yra keratitas – ragenos uždegimas.

Tyrimai įrodė, jog žmonės pasigauna šią infekciją, nes neklauso okulisto patarimų, o juk akys – toks svarbus organas! Nepaisant to, 45 proc. žmonių nesiplauna rankų prieš išimdami ar įsidėdami lęšius. Kiti tyrimai atskleidė, jog lęšiai, skirti nešioti mėnesį, yra nešiojami pusantro karto ilgiau nei rekomenduojama. Tie, kurie skirti tik dviem savaitėms, naudojami du kartus ilgiau. 

Taip pat skaitykite: Santykių suderinamumas pagal akių spalvą

Minkšti lęšiai yra supakuojami mažose steriliose dėžutėse su skysčiu, kuris, priklausomai nuo galiojimo laiko, gali užsiteršti. Anglia Ruskin universiteto profesorius Rogeris Buckley, regėjimo ir akių tyrimų skyriaus docentas, sako, jog didžiausia tikimybė pasigauti kokią nors infekciją – miegojimas su lęšiais.

Jei eisite miegoti neišsiėmę lęšių, tuomet rizika pasigauti ragenos infekciją padidėja 20 kartų. Taip yra dėl to, kad miego metu ragena negauna pakankamai deguonies, negali išsivalyti ir apsisaugoti nuo mikrobų. Ši liga pasitaiko 3 žmonėms iš 10 000 bei tiems, kurie nuolat dėvi lęšius. Net jei rizika ir nėra itin didelė, keratitas yra skausmingas, akys gali pradėti ašaroti ar net grėsti apakimas. Koks galėtų būti sprendimas?

Taip pat skaitykite: 10 makiažo klaidų, kurios šiurpina vyrus

Visi, kurie nešioja kontaktinius lęšius, turėtų rūpintis rankų higiena ir neliesti akių nešvariomis ar šlapiomis rankomis. Vanduo gali būti užkrėstas bakterijomis (lot. Acanthamoeba),  kurios prikimba prie lęšių ir taip sukelti uždegimus. Dėl šios priežasties stenkitės, kad vanduo nepatektų ant lešių ir, jei mėgstate vandens pramogas, dažnai turškiatės duše, nepamirškite išsiimti lęšių. Tą patį galima pasakyti ir apie seilių bakterijas, kurioms tikrai ne vieta jūsų akyse.

Nepamirškite, kad iš pradžių reikia įsidėti lęšius ir tik paskui ryškinti akis pieštuku ir tušu. Jei nešiojate ilgalaikius kontaktinius lęšius, keiskite dėžutes, kuriose juos laikote bent kas tris mėnesius, taip pat naudokite tik tiems lęšiams skirtas dezinfekavimo priemones ir tirpalą bei nemaišykite pastarojo su jau pasenusiu tirpalu.

Jei akys paraudo, jaučiate skausmą ir prastai matote, išsiimkite lęšius ir dėl tolimesnio nešiojimo pasitarkite su akių gydytoju. Tokiais atvejais turėkite po ranka akinius. O prieš pirkdami lęšius tiek internetu, tiek optikos salone, pasitarkite su savo akių gydytoju, kuris nustatys, kokie lęšiai jums labiausiai tinka, kad išvengtumėte rimtų sveikatos problemų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“