Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Miego pozos: kurios sveikiausios?

Kiekvienas turime mėgstamą miego pozą, kuria jaukiai įsitaisę lovoje užsnūstame. Miego pozų tyrinėtojų teigimu, žmonės užmigdami paprastai pasirenka vieną iš trijų padėčių arba tam tikras jų variacijas. Tik, deja, ne visos laikomos sveikomis.
Mylimieji
Mylimieji / „Shuterstock“ nuotr.
Temos: 1 Miegas

Embriono poza

„Shutterstock“ nuotr./Miegas
„Shutterstock“ nuotr./Miegas

Kaip rodo įvairių šalių apklausos, pati populiariausia yra vadinamoji embriono miego poza, kai žmogus atsigula ant šono ir susisuka į kamuoliuką, galvą palenkia žemyn, kelius prisitraukia. Manoma, kad taip užmiega daugiau kaip 50 proc. pasaulio žmonių.

Ką tai pasako apie žmogų? Pasak žinovų, ši poza praneša, kad žmogus nesijaučia saugus, nerimauja, galbūt išgyvena stresą. Embriono poza suteikia galimybę sugrįžti į komforto zoną, kurioje išnyksta visi gyvenimo nesklandumai ir baimės – ja įsitaisę pasijuntame saugūs kaip kitados besisūpuodami mamos įsčiose. Tyrinėtojų manymu, toks didelis pozos populiarumas gali signalizuoti, kad daugybė žmonių šiandienos pasaulyje nesijaučia saugūs ir ramūs.

Tyrinėtojų manymu, toks didelis pozos populiarumas gali signalizuoti, kad daugybė žmonių šiandienos pasaulyje nesijaučia saugūs ir ramūs.

Ką apie šią miego padėtį mano sveikatos atstovai? Miegoti ji yra palanki, ypač tiems, kurie kenčia nugaros skausmus (beje, nemažai jų kyla nuo didelės įtampos). Taip miegant sumažėja stuburo diskų spaudimas, jie ilsisi ir greičiau atsigauna. Tačiau toks miegojimo būdas ne itin patogus kaklui ir galvai.

Nuolat miegant embriono poza šiose kūno dalyse gali kilti įtampa, skausmas. Kad taip nenutiktų, specialistai rekomenduoja atsigulti taip, kad kaklas liktų viename lygmenyje su kūnu. Tam reikėtų pasirinkti tinkamą pagalvę – ji turėtų būti nei per aukšta, nei pernelyg žema.

Taip pat skaitykite: Žalingi įpročiai gali būti naudingi? Ką apie tai mano mokslininkai

Miegoti ant šono gerai, bet...

Fotolia nuotr./Mieganti moteris
Fotolia nuotr./Mieganti moteris

Embriono poza yra viena iš miego ant šono variacijų. Toliau pagal populiarumą seka kitos miegojimo ant šono pozicijos. Vieni miega ant šono į priekį atkištomis rankomis, kiti jas susideda po galva ar pagalve, treti drausmingai priglaudžia prie šonų.

Pasak Lafboro universiteto Miego tyrimo centro profesoriaus Jimo Horne’o, miegojimas ant šono gali palengvinti gastroezofaginio refliukso simptomus, taip pat puikiai tinka tiems, kurie turi polinkį knarkti ar yra kamuojami kvėpavimo problemų.

Jei miegant ant šono naudojama tinkamo aukščio pagalvė, išlaikoma neutrali stuburo padėtis, tad ši poza padeda pailsėti nugarai. Jos mėgėjams specialistai pataria rinktis kiek kietesnę pagalvę. Svarbu, kad ji tolygiai užpildytų tarpą tarp kaklo ir galvos.

Tiesa, miegas ant šono turi ir trūkumų. Taip miegant, veidas trinasi į pagalvę, tai neigiamai veikia odą, ilgainiui pagilėja mimikos raukšlės. Šis būdas netinka ir toms, kurios ypač rūpinasi dailia krūtinės forma. Sakoma, kad taip miegant intensyviau tempiami raiščiai, kurie prilaiko krūtis ir yra atsakingi už jų stangrumą.

Karališka poza – ant nugaros

Shutterstock nuotr./Mergina debesų patale.
Shutterstock nuotr./Mergina debesų patale.

Nuo seno buvo sakoma, kad karaliai miega tik ant nugaros. Tai turėtų reikšti, kad jie – stiprios, situaciją valdančios asmenybės, kurioms nėra dėl ko nerimauti. Jie visiškai ramūs ir atsipalaidavę.

Taip pat skaitykite: Kas vyksta mūsų organizme, kai miegame

Vadinamoji žvaigždės poza, anot žinovų, reiškia, kad miegantysis jaučiasi visiškai saugus ir atviras pasauliui.

Pasak psichologų, ši poza byloja, kad žmogus yra tvirtas, ryžtingas ir tiesus. Jei pasektumėte miegančius mažylius, pastebėtumėte, kad daugelis jų mėgsta miegoti ant nugaros plačiai į šonus atmestomis rankutėmis. Vadinamoji žvaigždės poza, anot žinovų, reiškia, kad miegantysis jaučiasi visiškai saugus ir atviras pasauliui.

Sveikatos požiūriu miegą ant nugaros nemažai tyrinėtojų laiko ypač geru. Taip miegant tolygiai pasiskirsto visas svoris, kūnas išsitiesina ir atsipalaiduoja. Ši miego poza puikiai tinka tiems, kuriuos kamuoja nugaros, sąnarių skausmai. Miegant ant nugaros, galva būna truputį pakelta, o skrandis nusileidžia žemiau nei stemplė, todėl į ją nepatenka rūgščių. Tai ypač svarbu kenčiantiems nuo refliukso, rėmens graužimo.

Atsigulus ant nugaros, lengviausia išlaikyti neutralią galvos, kaklo ir stuburo poziciją, tik reikia pasirinkti tinkamą pagalvę. Geriausiai tiks minkšta ir nestora, kad galva liktų maždaug tame pačiame aukštyje su kaklu.

Specialistai sako, kad miegoti ant nugaros verta ir toms, kurios neabejingos savo kūno grožiui. Miegant šia poza, krūtinė ilgiau išlieka dailios formos, o veido oda atrodo lygesnė ir pailsėjusi.

Bet... yra ir bloga naujiena – miegoti ant nugaros visiškai netinka tiems, kurie turi įvairių kvėpavimo sutrikimų, serga astma, kenčia nuo miego apnėjos. Taip pat turintiems problemų dėl knarkimo – miegant ant nugaros, labiau atsipalaiduoja skruostų ir liežuvio raumenys, todėl knarkimas suintensyvėja. Miegas ant nugaros gali netikti ir nutukusiems žmonėms – juos gali imti dusinti.

Pati nesveikiausia poza – ant pilvo

„Shuterstock“ nuotr./Rytas
„Shuterstock“ nuotr./Rytas

Apklausos rodo, kad miegoti ant pilvo mėgsta apie 10 proc. žmonių. Nedaug, ir galbūt ne veltui. Neverbalinės komunikacijos ekspertas Robertas Phippsas iš Didžiosios Britanijos teigia, kad ant pilvo miegoti mėgstantiems žmonėms trūksta gyvenimo kontrolės, saugumo ir pasitikėjimo savimi.

Atsigulus ant pilvo knarkiama daug rečiau. Tačiau, teigiama, taip miegant kūnas gerai nepailsi, sunkiau kokybiškai kvėpuoti, yra spaudžiami vidaus organai.

Na, o miego įpročių tyrėjai lyg susitarę tvirtina, kad tai bene pati nepalankiausia miegojimo poza. Ji gera nebent prisiekusiems knarkaliams. Atsigulus ant pilvo knarkiama daug rečiau.

Tačiau, teigiama, taip miegant kūnas gerai nepailsi, sunkiau kokybiškai kvėpuoti, yra spaudžiami vidaus organai, gali paūmėti virškinimo problemos.

Taip pat iškreipiami natūralūs stuburo linkiai, apkraunamas kaklas, varginami jo raumenys – ilgainiui šiose srityse gali atsirasti skausmų. Miegant ant pilvo, veidas visą laiką įsikniaubęs į pagalvę, todėl kenčia oda.

Jei negalite užmigti niekaip kitaip, tik ant pilvo, pagalvę rinkitės visai ploną arba išvis jos atsisakykite.

Taip pat skaitykite: Ant kurio šono geriausia miegoti? Tai sužinoti padės veidrodis

Verta žinoti

Iš tikrųjų apie miego pozų įtaką sveikatai galime kalbėti tik sąlyginai. Vargu ar rasite žmogų, kuris išmiegotų 7–8 valandas nė karto nepakeitęs padėties. Nebent jis būtų paralyžiuotas ar kitaip prikaustytas prie patalo.

Tyrėjų pastebėta, kad žmonės miego pozas keičia vidutiniškai 2–4 kartus per valandą. Tačiau, kaip teigia Minesotos miego klinikos vadovas Ericas Olsonas, tai, kad žmogus miegodamas vartosi, tikrai nereiškia, jog prastai miega. Keisti miego pozas yra visiškai natūralu ir nė kiek netrukdo miego kokybei.

Ritualai prieš miegą

Kalbant apie sveiką miegą, reikėtų pradėti ne nuo miego pozų. Teigiama, kad miegoti reikia nusiteikti ne tada, kai lipame į lovą, o mažiausiai valandą iki to.

  • Prieš miegą neklausykite trankios muzikos, aktyviai nesportuokite, nežiūrėkite įtemptų filmų, nediskutuokite aštriomis temomis, pasitraukite nuo kompiuterio, neužkandžiaukite.
  • Pastebėta, kad prieš miegą puikiai ramina galvos masažas ir plaukų šukavimas. Taigi neskubėdama išsišukuokite plaukus. Švelniai pamasažuokite galvos odą.
  • Jei turite galimybę prieš miegą šiek tiek pabūti gryname ore, pasinaudokite. Netgi trumpas pasivaikščiojimas nuramina, padeda atsikratyti įtampos, įkyrių minčių.
  • Užsnūsti neretai trukdo šaltos galūnės. Jas puikiai sušildys ir atpalaiduos šilta vonelė. Į vandenį galite įvarvinti ir kelis lašus kraujotaką gerinančio eterinio aliejaus (cinamonų, rozmarinų, kadagių).
  • Galūnes sušildo ir jų masažas. Arba šildyklė. Kaip teigė garsus japonų sveikos gyvensenos mokytojas Katsuzo Nishis, šaltos galūnės išbalansuoja miego procesą ir atima daug energijos. Pasak jo, į miego ritmą įsijausti trukdo ir šalta lova. Jis pataria neeikvoti kūno energijos, o naudoti šildyklę. Ja šildykite patalus bent 10–15 min. prieš eidama gulti.
  • Svarbu ir tai, kokioje aplinkoje miegame. Patalpa turėtų būti išvėdinta, rami ir tamsi. Neturėtų mirgėti jokie žydri televizoriaus ar kompiuterio ekranai. Jei iš gatvės sklinda šviesa, pasirūpinkite gerai uždengti langus. Tik aklinoje tamsoje organizmas ima gaminti vadinamąjį miego hormoną melatoniną.

Taip pat skaitykite: Užmigti per minutę padės metodas „4–7–8“ 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai