Nemalonūs ir erzinantys kūno pojūčiai: kaip sau padėti?

Tokie kūno siunčiami signalai kaip žagsėjimas, įaugę plaukeliai, pūslelinė gali būti skausmingi, erzinantys ir labai nemalonūs. Daugelis iš mūsų kartais tiesiog ignoruojame tai ir laukiame, kol vieni ar kiti pranyks patys. Visgi yra keli būdai, kaip greičiau atsikratyti nemalonių pojūčių, kuriuos sukelia minėti dalykai.
Specialios balinančios dantų pastos  gali pašviesinti jūsų dantis, bet jei norite geresnio efekto, kreipkitės į odontologą.
Specialios balinančios dantų pastos gali pašviesinti jūsų dantis, bet jei norite geresnio efekto, kreipkitės į odontologą. / „Shuterstock“ nuotr.

Į ausis pateko vanduo

Vanduo dažniausiai patenka į ausies kanalą maudantis, plaukiojant ir pablogina klausą. Jei norite to išvengti, reikia pasirinkti tinkamą galvos pakreipimą plaukiant, tvirtina pediatrijos profesorė  Rachel Vreeman. Anot medikės, skystį išdžiovinti gali ir į ausį nukreiptas plaukų džiovintuvas. Tik reikia būti atsargiems, kad per karštas vėjas nenudegintų ausies ar nepakenktų klausai. Jei jaučiate skausmą ausyse ar atsirado išskyrų, greičiausiai prasidėjo uždegimas, tad reikėtų kreiptis į gydytoją.

Žagsulys

Žagsėti imama tada, kai diafragma pradeda nevalingai susitraukinėti. Jūsų balso stygos greitai atsidaro ir užsidaro po kiekvieno diafragmos susitraukimo, ir taip atsiranda visiems žinomas žagsėjimo garsas „hik“.

Populiariausias būdas nuo žagsulio – giliai įkvėpti ir sulaikyti kvėpavimą kuo ilgiau arba išgerti vandens mažais gurkšneliais. Šis būdas gali trumpam sustabdyti kvėpavimą ir diafragmos spazmus, tuomet ji pailsi, ir žagsėjimas liaujasi. Jei šis būdas nepadeda, palaukite, kada žagsėjimas praeis pats savaime, tai gali užtrukti kelias minutes. Tačiau, jei nevalingi diafragmos susitraukinėjimai tęsiasi kelias valandas, darosi sunku kvėpuoti ar ryti, kreipkitės į daktarą.

Pūslės

Jos atsiranda tada, kai dėvima netinkama avalynė ir batas trinasi į kojos odą, sekretas susikaupia tarp odos sluoksnių. Nudegimai bei kiti odos pažeidimai taip pat gali sukelti pūslelių. Geriausia tokius odos darinius palikti ramybėje ir leisti išnykti savaime. Jei bandysite juos panaikinti, galite užkrėsti žaizdą.

„Shuterstock“ nuotr./Kojų prakaitas – didelį diskomfortą kelianti problema
„Shuterstock“ nuotr./Kojos

Visgi jei pūslė pasidarė per didelė ir kelia didelį diskomfortą, galima ją išspausti. Tokiu atveju tai būtina daryti švariomis rankomis, naudojant sterilią adatą, kad sekretas pasišalintų. Jei matote, kad oda aplink pūslę paraudusi ar šlapiuoja, kreipkitės į gydytoją, nes tai yra uždegimo požymiai.

Suskilinėjusios lūpos

Paprastai lūpos išsausėja nuo sauso ar šalto oro arba kai per daug kaitinatės saulėje. Lūpų oda yra daug plonesnė nei veido oda, ji neturi riebalinių liaukų, todėl išsausėja daug greičiau. Lūpos tampa jautrios ir lengvai pažeidžiamos, o lūpų laižymas tik pablogina situaciją. Geriausia dažnai drėkinti jas lūpų balzamu ir taip jas gydyti.

Dermatologai rekomenduoja naudoti balzamus, kurie apsaugo ir nuo ultravioletinių saulės spindulių, vengti naudoti priemones su eukaliptu ir kamparu, nes tai gali išsausinti lūpų odą. Jei lūpų balzamas nepadeda atgaivinti lūpų, reikėtų kreiptis į gydytoją. Įtrūkimai lūpų kampučiuose gali būti ženklas, jog trūksta vitaminų.

Įaugę plaukeliai

Plaukeliai dažniausia įauga į odą po skutimo ar pešiojimo, gali sukelti skausmą ar nemalonius iškilimus bei randelius. Žmonės, turintys garbanotus plaukus, ypač dažnai susiduria su šia problema. Išeitys yra nebeskusti ir nepešioti plaukelių arba pasikonsultuoti su gydytoju. Jis gali patarti įsigyti kremų, kurie padės pašalinti negyvas odos ląsteles. Taip pat prieš skutimą ar pešiojimą reikėtų švelniai patrinti odą šiltu rankšluosčiu, ir tai padės sumažinti įaugusių plaukelių atsiradimą. Jei vis dėlto tokių plaukelių atsirado, tuomet juos galite ištraukti naudodami sterilią adatą, švelniai ir nebadydami odos.

Uodų įkandimai

123rf nuotr./Uodai
123rf nuotr./Uodai

Uodas siurbdamas kraują, palieka ir savo seilių žaizdoje. Atsiradęs niežtintis spuogas – organizmo reakcija į uodo seilėse esančius baltymus. Galima patepti kalamino arba hidrokortizono ir kartoti procedūrą tol, kol niežtėjimas išnyks. Jei organizmo reakcija į įkandimą stipresnė, tuomet galima naudoti antihistaminą. Vis dėlto geriausia išvis vengti uodų įkandimų, pavyzdžiui, naudoti priemones, atbaidančias uodus, būti gamtoje kuo mažiau atidengus kūną ir vengti būti lauke vakare, jau pradėjus temti, kai galimybė būti apkandžiotam uodų didžiausia.

Pilvo pūtimas

Nemalonus pilnumo jausmas pilve dažniausiai atsiranda tuomet, kai dujos pradeda kauptis skrandyje ir žarnyne. Pilvo pūtimą gali sukelti persivalgymas ar viduriavimas.

Jei pilvas siunčia tokius signalus, lengvai pasportuokite ar bent jau pasivaikščiokite. Nors judėjimas gali pasirodyti ne pati geriausia išeitis, 10–15 minučių pasivaikščiojimas gali padėti sumažinti pilvo pūtimą. Jei nesportuojate, jūsų žarnyno darbas sulėtėja, o tai  ir sukelia vidurių užkietėjimą ir pilvo pūtimą. Niujorke dirbanti gydytoja Roshini Raj taip pat pataria 5 minutes švelniai, sukamaisiais judesiais pagal laikrodžio rodyklę masažuoti bambą. Toks masažas gali nuraminti suirzusį pilvą.

Inkštirai

Fotolia nuotr./Kaip atsikratyti spuogų?
Fotolia nuotr./Kaip atsikratyti spuogų?

Inkštirų atsiranda tuomet, kai riebalų perteklius ant odos užkemša poras, pradeda kauptis negyvos ląstelės ir bakterijos. Spuoguota oda dažniausiai vargina paauglius, nes tai susiję su hormonų pokyčiais tokiame amžiuje. Kita vertus, ir vyresnio amžiaus žmonės taip pat susiduria su tais pačiais inkštirais. Jei bandysite išspausti inkštirą tinkamai nepasiruošę, jo vietoje gali likti randas. Pirmiausia reikia uždėti šiltą, šlapią rankšluostį ant spuogų ir palaikyti kelias minutes, apsivynioti pirštus servetėle ir švelniai išspausti inkštirą iš abiejų pusių. Jei inkštiro viršūnėlė juoda ir jis lengvai neišsispaudžia, nebespauskite, pabandykite vėliau. Dermatologai gydo spuoguotą odą  antibiotikais ar lazeriu.

Dantų apnašos

Raudonas vynas, kava ir gazuoti gėrimai – visa tai turi įtakos apnašų atsiradimui ant dantų. Specialios balinančios dantų pastos  gali pašviesinti jūsų dantis, bet jei norite geresnio efekto, kreipkitės į odontologą. Galite išbandyti ir natūralias priemones: sutrinkite kelias braškes ir sumaišykite su šaukšteliu sodos. Švelniu šepetėliu paskirstykite masę ant dantų ir palikite 5 minutėms. Tokią procedūrą galite atlikti kartą per savatę, bet ne dažniau, nes vaisių rūgštis kenkia dantų emaliui.

Pagirios

„Shutterstock“ nuotr./Pagirios
„Shutterstock“ nuotr./Pagirios

Alkoholis yra nuodas ir jei jo vartojate per daug, jūsų organizmas turi dirbti dvigubai, kad jį suvirškintų. Šiuo atveju svarbiausia ne gydymas, o prevencija. Vanduo, natūralios vaisių sultys ir sveikas maistas gali sumažinti alkoholio padarytą žalą. Bananai ir sūrūs sausainiai gali padėti atstatyti kalio ir natrio kiekį bei pakelti cukraus kiekį kraujyje.

Celiulitas

„Varškinė oda“ – šlaunys ir užpakaliukas praradanda stangrumą, o susikaupę riebalai išlenda į odos paviršių. Nėra jokių priemonių, padedančių visiškai atsikratyti celiulito, bet yra galimybė sumažinti jo matomumą. Sportuokite, mankštinkite užpakaliuką ir visus kojų raumenis. Stangrinantys kremai ir losjonai taip pat gali pagelbėti, nes šiek tiek pagerina kraujo apytaką ir laikinai sumažina celiulito matomumą. Jei norite geresnių ir ilgalaikių rezultatų, pasikonsultuokite su dermatologu ar plastikos chirurgu.

Suglebusi oda

Jei žastai nėra pakankamai ištreniruoti, toje vietoje oda dažnai būna suglebusi. Tai gresia rankų raumenų netreniruojantiems vyrams ir moterims. Pagerinti raumenų tonusą galima atliekant pratimus tricepsams ir bicepsams su 2–4 kg svarmenis. Jei mėgstate jogą, delfino poza yra labai geras būdas pakelti raumenų tonusą ir sumažinti odos suglebimą.

Pilvo riebalai

Riebalų perteklius ne tik negražu, bet ir nesveika. Aplink pilvą susikaupę riebalai taip pat gali "nusėsti" ir kepenyse bei virškinamajame trakte. Šie riebalai padidina riziką susirgti diabetu bei širdies ligomis. Pilvo riebalų itin svarbu atsikratyti, o tai padarysite sportuodami bent 45 minutes 4 kartus per savaitę ir sumažindami suvartojamų angliavandenių kiekį. Jei norite pasiekti dar geresnių rezultatų, užsiimkite joga, darykite pratimus, kurie stiprintų pilvo presą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų