15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti

Nuo šiandien – neberūkau! Kaip tai pasiekti?

„Mesti rūkyti? Kas gali būti lengviau! Aš pats tai dariau dešimtis kartų“, – šmaikštavo rašytojas M. Twainas, ir jam greičiausiai pritartų daugybė rūkalių. Lengva pasakyti, sunku padaryti. Tačiau nenuleiskite rankų: jau nuo šiandien mėginkite atsikratyti šio žalingo įpročio.
Rūkymas
Rūkymas / „Fotolia“ nuotr.

Ne ką lengviau ir išsirinkti būdą, kaip tai padaryti. Hipnozė, refleksoterapija, taškinis masažas? O gal kramtomoji guma ar pleistras, kuriuose yra cheminių medžiagų, padedančių lengviau įveikti nikotino abstinenciją?

Jei savo valios pastangomis neįstengiate mesti rūkyti, galima kreiptis į specialistus ir išbandyti minėtus būdus. Pasikliaukite tuo, ką teigia medikai: mesti rūkyti būtina! Jau po pusvalandžio nuo paskutinės cigaretės užtraukimo nikotino koncentracija kraujyje gerokai sumažėja ir, jei šią akimirką prakentėsite, fizinis nikotino dozės poreikis po trijų parų bus juntamas vis mažesnis.

Skirtingi žmonės – skirtingi būdai

Kiekvienas jaučia skirtingą priklausomybę nuo cigarečių. Pamėginkime išsiaiškinti, kaip kas ir kodėl rūko ir kaip lengviausia šio įpročio atsikratyti.

Nervų kamuolys. Šis žmogus neužtraukęs cigaretės negali nusiraminti, susikaupti ir blaiviai mąstyti. Dažnai rūko naktį lovoje, kai dirba svarbų darbą, traukia vieną cigaretę po kitos. Jis karštakošis, labai emocionalus, neretai charizmatiška, kūrybinga asmenybė.

Jau po pusvalandžio nuo paskutinės cigaretės užtraukimo nikotino koncentracija kraujyje gerokai sumažėja ir, jei šią akimirką prakentėsite, fizinis nikotino dozės poreikis po trijų parų bus juntamas vis mažesnis.

Kaip elgtis? Visų pirma stengtis vengti stresinių situacijų, į viską reaguoti ramiau. Verta mokytis valdyti emocijas, patiems nekurti komplikuotų situacijų. Nervinė įtampa sumažės, jei griežčiau planuosite laiką, laikysitės dienotvarkės ir, žinoma, stengsitės gauti kuo daugiau teigiamų emocijų. Be to, vertėtų atsisakyti alkoholio, nes jis sustiprina nikotino poreikį.

Išrankusis. Rūkymas šiam žmogui – savotiška poilsio forma. Malonumą jam teikia rūkymo ritualas: tarkim, išgėrus po pietų kavos, įsitaisyti patogiame krėsle ir užtraukti dūmą. Šie rūkaliai daug dėmesio skiria įvaizdžiui, taigi rūko brangias cigaretes arba cigarus, cigariles ar pypkę. Dažniausiai taip rūko sangvinikai, valingi, ryžtingi, lyderio savybėmis apdovanoti žmonės.

Kaip elgtis? Medicininė pagalba tokiems rūkaliams neveiksminga. Jie patys sau yra autoritetai, tad kitų nuomonės nelabai paiso. Nei hipnozė, nei akupunktūra nepadeda. Pragmatikas atsisakys cigaretės tik tada, kai pats to panorės. Šiam žingsniui paskatinti galėtų aktyvi, fizinės ištvermės reikalaujanti veikla: važinėjimas kalnų dviračiais, plaukiojimas jėgos aitvarais ar burlente.

Taip pat skaitykite: Psichoterapeutas Marius Gabrilavičius: „Neįmanoma išsiugdyti valios kontroliuoti alkoholį“ (I dalis)

Psichoterapeutas Marius Gabrilavičius: „Priklausomybę nuo alkoholio kodavimu paverčiu priklausomybe nuo blaivybės“ (II dalis)

Priklausomas. Ypač didelio malonumo rūkymas neteikia. Cigaretė jam – būdas bendrauti. Ir rūkyti pradeda dėl kompanijos, beje, nuo ankstyvos jaunystės. Dirbdamas nepraleidžia nė vienos rūkymo pertraukėlės.

Kaip elgtis? Toks žmogus niekada pats nemes rūkyti. Geriausių rezultatų tokie rūkaliai pasiekia po ilgo psichoterapijos ar psichologinės reabilitacijos kurso. Lengvai pasiduoda hipnozei, jautriai reaguoja į gąsdinančius faktus apie rūkymą.

Prisiekusysis. Į rūkalių gretas įsilieja, vos tik užtraukia pirmąjį dūmą. Šiam žmogui labai svarbios smulkmenos, susijusios su rūkymu: dailus žiebtuvėlis, peleninė, kiti aksesuarai. Didžioji dauguma prisiekusių rūkalių – kinestetikai, t. y. žmonės, pasaulį suvokiantys lytėjimo pojūčiais.

Kaip elgtis? Prisiekusysis labai sunkiai atsikrato įpročio rūkyti. Jam padėti gali preparatai, kurie rūkant sukelia šleikštulį, speciali fizioterapija, taškinis masažas. Dar tokiam žmogui labai svarbu rasti cigaretėms pakaitalą, kuris stipriai sudomintų: naujausių technologijų prikimštą kompiuterinį žaidimą, mobilųjį telefoną, bet kokį užsiėmimą, reikalaujantį rankų darbo.

Konsultuoja doc. Aurelijus Veryga, LSMU Sveikatos tyrimų instituto vadovas.

– Ar tiesa, kad fizinė priklausomybė nuo nikotino yra mažesnė nei nuo alkoholio ar narkotikų?

Juozo Dapšausko nuotr/Dr. Aurelijus Veryga
Juozo Dapšausko nuotr/Dr. Aurelijus Veryga

– Yra narkomanų ir alkoholikų, kurie remdamiesi asmenine patirtimi teigia, kad mesti gerti ar vartoti narkotikus buvo lengviau nei mesti rūkyti. Bet tokius pasisakymus vargu ar verta suabsoliutinti, nes kiekvienas žmogus yra unikalus, ir priklausomybė apauga unikaliais socialiniais, biologiniais, psichologiniais ir kitais veiksniais. Reikėtų žinoti, kad priklausomybė nuo tabako yra liga, priskiriama prie psichikos sutrikimų ir turinti savo ligos kodą kaip ir alkoholio ar heroino priklausomybė.

Ar žmogus taps stipriai fiziškai priklausomas nuo nikotino, labai priklauso nuo genetikos ir nikotino skaidymo organizme. O tai yra paveldima. Taigi, pajuokaujant galima būtų sakyti, kad tai – savotiška rusiška ruletė: pusė šovinių yra tikri ir tikimybė, kad iššaus, 50 proc. Tai paaiškėja tik pradėjus vartoti tabaką. Žinotina ir tai, kad nikotinas arba tabakas su visais jo komponentais yra viena iš greičiausiai priklausomybę sukeliančių medžiagų. Tyrimai rodo, jog priklausomybė nuo tabako vystosi taip pat greitai kaip nuo kokaino ar heroino.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų