Patarimai, kaip inkstus išsaugoti sveikus

Kovo 13 dieną minima Pasaulinė inkstų diena. Beveik kas dešimtas suaugęs žmogus serga lėtine inkstų liga. Kadangi ankstyvose stadijose pacientas nejaučia jokių požymių, daugelis net nežino, kad jų inkstų veikla yra sutrikusi. Anksti diagnozavus lėtinę inkstų ligą, galima sulėtinti arba net sustabdyti inkstų pažeidimo progresavimą.
Inkstų skausmas
Inkstų skausmas / „Shuterstock“ nuotr.

Visuomenės žinios apie inkstų ligas, jų priežastis ir profilaktiką – svarbus įrankis siekiant užkirsti kelią negydytos lėtinės inkstų ligos sukeltam inkstų nepakankamumui. 

Inkstų funkcija – ne tik šlapimo gamyba

Inkstai – tai porinis pupelės formos kumščio dydžio organas. Pagrindinė inkstų funkcija – pastovios organizmo skysčių sudėties („vidinės terpės“) palaikymas. Tai užtikrina taisyklingą ląstelių medžiagų apykaitą, kuri yra būtina normaliai organizmo veiklai. Kasdien išgerto vandens ir suvartotos druskos kiekis skiriasi, tačiau inkstai, keisdami išskiriamo šlapimo sudėtį ir kiekį, padeda išlaikyti pastovią vandens ir druskų koncentraciją bei normalų organizmo rūgštingumą (pH).

Taip pat skaitykite: Mitybos principai sergant inkstų ligomis: kokį maistą rinktis?

Kartu su šlapimu taip pat šalinami organizmui nereikalingi medžiagų apykaitos produktai (pavyzdžiui, šlapalas, šlapimo rūgštis). Inkstų gaminami hormonai užtikrina įvairias organizmo funkcijas. Pavyzdžiui, inkstų gaminamas eritropoetinas skatina eritrocitų – raudonųjų kraujo kūnelių – gamybą ir taip apsaugo nuo mažakraujystės, hormonas kalcitriolis, reguliuodamas kalcio ir fosforo apykaitą, palaiko normalią kaulų struktūrą.

Dėl blogėjančios inkstų funkcijos nebepalaikomas vandens ir mineralinių medžiagų balansas, organizme kaupiasi kenksmingos medžiagos.

Inkstai atlieka svarbų vaidmenį reguliuojant arterinį kraujo spaudimą. Taigi, pažeidus inkstus, sutrinka ne tik šlapimo gamyba. Dėl blogėjančios inkstų funkcijos nebepalaikomas vandens ir mineralinių medžiagų balansas, organizme kaupiasi kenksmingos medžiagos, trikdančios įvairių organų sistemų veiklą, kyla arterinis kraujo spaudimas, atsiranda mažakraujystė, silpnėja kaulai. Be to, nustatyta, kad lėtine inkstų liga sergantys pacientai anksčiau miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų.

Lėtinė inkstų liga – skirtingų ligų sukeltas inkstų pažeidimas

Lėtinė inkstų liga – tai palaipsniui progresuojantis inkstų funkcijos blogėjimas, ilgainiui sukeliantis lėtinį inkstų nepakankamumą. Terminas „lėtinės inkstų ligos“ apima daug skirtingų inkstus pažeidžiančių lėtinių ligų. Dažniausiai pasitaiko aukšto arterinio kraujo spaudimo (arterinės hipertenzijos) ir cukrinio diabeto sukeltas inkstų pažeidimas (nefropatija).

Inkstus taip pat pažeidžia dažnai besikartojančios ir tinkamai neišgydytos šlapimo organų infekcijos. Lėtinį inkstų pažeidimą gali sukelti sutrikęs šlapimo nutekėjimas dėl inkstų akmenligės ar padidėjusios prostatos. Imuninės kilmės (pavyzdžiui, glomerulonefritai, sisteminė raudonoji vilkligė) ar paveldimos inkstų ligos (pavyzdžiui, policistozė) taip pat sukelia lėtinį inkstų pažeidimą. Svarbu nepamiršti, kad ilgalaikis vaistų nuo skausmo (analgetikų) vartojimas yra žalingas inkstams.

Lėtinė inkstų liga vadinama „klastinga“, nes pacientas iš pradžių nejaučia jokių požymių ar skausmo, todėl ji dažniausiai diagnozuojama jau pažengusi, kai inkstų pažeidimas yra negrįžtamas.

Visas šias ligas vienija tai, kad jos sukelia lėtinį inkstų nepakankamumą, anksčiau ar vėliau progresuojantį iki galutinės stadijos – negrįžtamo inkstų funkcijos praradimo. Vienintelis galutinio inkstų nepakankamumo gydymo būdas – pakaitinė inkstų terapija (dializė arba inksto transplantacija).

Dializės – tai gyvenimo kokybę ir įprastą jo ritmą keičiantis gydymas, nes yra taikomas visą likusį gyvenimą arba iki inkstų transplantacijos.

Taip pat skaitykite: 5 inkstus valantys kokteiliai

Simptomai pasireiškia ligai jau pažengus

Sergant lėtine inkstų liga, inkstai iš lėto mažėja, raukšlėjasi, kol galiausiai visiškai praranda savo funkciją. Lėtinė inkstų liga vadinama „klastinga“, nes pacientas iš pradžių nejaučia jokių požymių ar skausmo, todėl ji dažniausiai diagnozuojama jau pažengusi, kai inkstų pažeidimas yra negrįžtamas. Kūno tinimas, ypač rytais, šviesus rytinis šlapimas ar nuolat mažėjantis jo kiekis – tai pažengusios inkstų ligos požymiai. Beveik pusė sergančių galutiniu inkstų nepakankamumu pacientų iki tol nežinojo, kad serga lėtine inkstų liga.

Ankstyva diagnostika – būdas užkirsti kelią ligos progresavimui

Jei lėtinė inkstų liga yra nustatoma anksti ir imamasi tinkamų gydymo priemonių, inkstų funkcijos blogėjimą galima sulėtinti arba net sustabdyti. Tai padeda atitolinti arba kai kuriais atvejais ir visiškai išvengti pakaitinės inkstų terapijos. Be to, laiku diagnozavus lėtinę inkstų ligą, mažėja ankstyvos mirties nuo širdies ir kraujagyslių ligų rizika.

Sergantieji cukriniu diabetu, arterine hipertenzija, turintys sergančių inkstų ligomis šeimos narių ar nutukę pacientai privalo reguliariai atlikti tyrimus (šlapimo, kreatinino kiekio nustatymą), stebėti ir kontroliuoti kraujo spaudimą, gliukozės kiekį kraujyje.

Taip pat skaitykite: 10 priežasčių gerti kuo daugiau vandens

Patarimai, kaip išsaugoti sveikus inkstus

  • Reguliariai mankštinkitės. Fizinis aktyvumas greitina medžiagų apykaitą, padeda sumažinti kraujospūdį, kartu ir lėtinių inkstų ligų riziką.
  • Kontroliuokite gliukozės (cukraus) kiekį kraujyje. Cukrinis diabetas visame pasaulyje yra pagrindinė galutinio inkstų nepakankamumo priežastis, todėl svarbu, kad sergantieji diabetu ne tik reguliariai atliktų inkstų funkcijos tyrimus, bet ir palaikytų artimą normai cukraus kiekį kraujyje.
  • Stebėkite ir kontroliuokite arterinį kraujospūdį. Beveik kas ketvirtas žmogus turi aukštą kraujo spaudimą. Tai yra viena iš pagrindinių lėtinės inkstų ligos priežasčių. Sergantys arterine hipertenzija privalo stebėti ir kontroliuoti arterinį kraujo spaudimą, reguliariai lankytis pas gydytoją ir vartoti paskirtus vaistus.
  • Sveikai maitinkitės ir palaikykite normalų kūno svorį. Tai gali padėti išvengti cukrinio diabeto, širdies ligų, nutukimo ir kitų ligų, sukeliančių inkstų pažeidimą.
  • Sumažinkite druskos vartojimą. Vartojant daug druskos, organizme kaupiasi skysčiai ir didėja kraujo spaudimas. Gamindami saikingai naudokite arba visai nenaudokite druskos, papildomai nesūdykite jau pagamintų patiekalų ir ribokite daug druskos turinčio maisto vartojimą.
  • Vartokite pakankamai skysčių. Patariama suvartoti ne mažiau kaip 1,5–2 litrus skysčių per parą. Tai užtikrins reikiamą vandens ir druskų balansą. Sergantiems inkstų akmenlige patariama per parą suvartoti 2–3 litrus vandens, kad sumažėtų naujų akmenų formavimosi rizika.
  • Nerūkykite. Rūkymas lėtina inkstų kraujotaką, dėl to blogėja ir inkstų funkcija. Be to, rūkymas apie 50 procentų didina inkstų vėžio riziką.
  • Saikingai vartokite vaistus, kurių neskyrė gydytojas. Dažnas ir gausus vaistų nuo skausmo (pavyzdžiui, ibuprofeno, citramono) vartojimas gali sukelti inkstų pažeidimą. Jei vargina pastovus lėtinis skausmas, konsultuokitės su gydytoju ir raskite būdą, kaip kontroliuoti skausmą nepažeidžiant inkstų. 

Parengė Lina Kievišienė, LSMU SMD Nefrologijos ir klinikinės toksikologijos būrelio pirmininkė

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų