Pušų spyglių galia – veido odos grožiui ir sveikatai

Kai sužinojau, kad japonai perka Lietuvoje į gražias dėžutes supakuotus pušų spyglius ir veža juos į Japoniją, pajutau ir gėdą, ir džiugesį. Tekančios saulės šalies gyventojai lietuviškų pušų spyglius vitaminų, vitamininių gėrimų ir kitų gėrybių gamybai renkasi dėl gan geros mūsų miškų ekologinės situacijos.
Pušis
Pušis / Shutterstock nuotr.

Gėda todėl, kad šiuo metu nepažįstu nė vieno Lietuvoje gyvenančio žmogaus, kuris žinotų apie medžių spyglius, jų „galias“ ką nors daugiau nei rašo mokykliniuose vadovėliuose ir profilaktiškai arba gydymosi tikslais juos vartotų. Tad truputį džiugu, kai svetimi įvertina mūsų turtą. Tada ir mums patiems daug lengviau tą turtą pastebėti, išsamiau juo pasidomėti.

Vėlyvą rudenį ir žiemą rinkite spyglius

Dažnai žmonės klausia, ar yra kokių nors vaistinių augalų ar jų dalių, kuriuos būtų galima rinkti žiemą. Atsakymas paprastas: rinkite tai, kas šiuo metu žaliuoja. O kas sodriau žaliuoja žiemą, jei ne pušų ir eglių, kadagių, kedrų, kėnių, tujų spygliai?

Žalia spalva – tai chlorofilas, žaliasis augalų kraujas, kuris, patekęs į žmogaus kraujotakos sistemą, padeda pašalinti šlakus ir medžiagų apykaitos atliekas. Chlorofilas yra vertinamas kaip pati geriausia kraujo valymo ir atstatymo priemonė. O kraujo valymas yra pirmasis ir dažnai esminis žingsnis kovoje su bet kokia organizmą alinančia liga.

Cheminiu požiūriu chlorofilas labai panašus į hemoglobiną. Chlorofilas valo kraują nuo radioaktyvių medžiagų, sunkiųjų metalų, vaistų likučių ir kitų toksinių medžiagų.

Naudingumo užtaisas

Gamtoje viskas tikrai išmintingai sutvarkyta. Žiemą, kai labai sumažėja natūralių vitaminų ir mikroelementų šaltinių (o nuo vitaminų tiesiogiai priklauso žmogaus medžiagų apykaita), būtent tada medžių spygliuose vitamino C būna net du su puse karto daugiau nei vasarą.

Jei yra galimybė, spyglius geriausia vartoti ką tik nuskintus. Tačiau miestų gyventojai, kurie vos kelis kartus per žiemą ištrūksta į mišką, gali jų pasiruošti ir ilgesniam laikui. Laikyti spyglius reikia po sniegu arba šaldytuve, ne aukštesnėje nei 4 ºC temperatūroje, nes šilumoje žūsta net iki 35 proc. karotino.

Laikant spyglius šaltai (galima kameroje, įdėjus į drobinį maišelį), juose net tris mėnesius nesuyra vitaminai ir kitos veikliosios medžiagos. Miške prisilaužykite šakelių (galima tik nuo senesnių nei dešimties metų medžių apatinių šakų), o namuose spyglius nuo šakelių nukarpykite taip, kad ant šakelių liktų spyglių pagrindai.

Jeigu spyglius norėsite vartoti ir vasarą, rinkite juos ir džiovinkite vėlai rudenį ir visą žiemą. Gegužę rekomenduojama prisipjauti gležnų, salotinės spalvos eglių ūglių (aišku, kad negalima nugenėti visos kurios nors vienos eglės! Rinkti reikia, kaip sako liaudis, su protu). Juos taip pat galima vartoti ir žalius, ir džiovintus.

Šviežiuose pušų ir eglių spygliuose yra ne tik chlorofilo, bet ir karotino bei gausybė reikalingiausių žmogaus organizmui vitaminų: C, K, P, E, PP, B1, B2, B3, B6, taip pat kobalto, geležies, mangano, aliuminio, vario, fitoncidų, eterinio aliejaus, fitohormonų, bakteriostatinių (slopinančių bakterijų dauginimąsi) ir antihistamininių (antialerginių) medžiagų. Eglių spygliuose yra nepakeičiamų aminorūgščių.

Spygliai nuo seno vartojami avitaminozių, ypač trūkstant vitamino C, gydymui ir profilaktikai. Be to, spyglių preparatai didina imuniteto atsparumą, stiprina organizmą, lėtina senėjimo procesus. Taip pat preparatai pasižymi nervus raminančiu, nuskausminamuoju, antivirusiniu, antiseptiniu, atsikosėjimą lengvinančiu, šlapimą, prakaitą ir tulžį varančiu veikimu.

Eglės spygliais gydomos širdies kraujagyslių, galvos smegenų ligos, veido odos, grybeliniai susirgimai, bronchinė astma. Pušų spygliai labai dažnai naudojami odos ir plaukų priežiūrai.

Vitaminų preparatai

Dažniausiai vitamininiai preparatai gaminami iš pušų ir eglių spyglių. Čia pateiksime pačius paprasčiausius, lengviausiai pagaminamus receptus.

  • 40 g sukarpytų eglių spyglių užpilti stikline (250 ml) verdančio vandens, uždengti, po 20 min. nukošti. Gerti po 50 ml užpilo penkis kartus per dieną. Šis vitamininis gėrimas geriamas ne tik, kai trūksta vitamino C, bet taip pat kosint, sergant inkstų ir šlapimtakių ligomis.
  • Eglių ar pušų spyglius nuplauti pirmiausia šiltu, paskui šaltu vandeniu. Sukarpyti, suberti į stiklainį ir užpilti cukrumi santykiu 4:1. Taip vėlyvą rudenį ar žiemą paruoštus spyglius galima laikyti iki vasaros. Iš gautos masės gaminamas vitamininis gėrimas, kurį reikia gerti 3–5 dienas: 2 arbatinius šaukštelius „saldžių spygliukų“ užpilti vienu litru šalto virinto vandens, 3 dienas palaikyti ir perkošti. Gerti šio užpilo reikėtų po 0,5 stiklinės du kartus per dieną.
  • 4 stiklines sukarpytų pušų spyglių užpilti 0,5 litro šalto virinto vandens, įpilti 2 arbatinius šaukštelius obuolių acto ir tris dienas laikyti tamsioje vietoje. Perkošti ir gerti po vieną stiklinę kartą per dieną.
  • 100 gramų sukarpytų pušų spyglių užpilti vienu litru šalto virinto vandens, įpilti tris arbatinius šaukštelius citrinos sulčių ir pusę valandos virinti ant silpnos ugnies. Nukėlus nuo ugnies, po trijų valandų perkošti. Gerti po pusę stiklinės du kartus per dieną po valgio.
  • 2 valgomus šaukštus susmulkintų pušų spyglių užpilti stikline verdančio vandens, uždengti ir palikti nakčiai. Ryte perkošti ir gerti po 1 valgomą šaukštą keturis kartus per dieną. Šis užpilas gerina ir regėjimą.
  • Galima ruošti ir skanias vitaminines pušų ar eglių spyglių arbatas, kurių vartoti galima iki 1 l per dieną. 1  šaukštą smulkiai sukarpytų spyglių sumaišome su šaukšteliu savo mėgiamų džiovintų ir susmulkintų vaistažolių, pavyzdžiui, mėtų, jonažolių, gervuogių, aviečių, juodųjų serbentų lapų ir t. t. Padarytą mišinį reikia užpilti vienu litru verdančio vandens, uždengti, po 20 min. nukošti. Šios arbatos labai naudingos sergantiems kraujagyslių ir širdies ligomis, jos padeda organizmui susigrąžinti jėgas po sunkių ligų, bei skatina radioaktyvių medžiagų šalinimą iš organizmo. 
  • 1 valgomą šaukštą smulkiai sukarpytų kadagių šakelių su spygliais užpilti 1 stikline verdančio vandens ir virti 5 min. Nukėlus nuo ugnies uždengti, po 30 min. perkošti. Gerti tris kartus per dieną prieš valgį. Padeda sergantiems alergijomis.


Kosmetiniai stebuklai

Plauko struktūrą neabejotinai pagerina pušų spyglių ir citrinų sulčių nuoviras (žr. aukščiau), kuriuo reikia perplauti plaukus (ištrinkus galvą).

  • O štai senas veiksmingas receptas, padedantis atsikratyti veido spuogų. Reikia smulkiai sukarpyti šimtą gramų eglių arba pušų spyglių, pridėti po 25 g sausų smulkintų medetkų ir ramunėlių žiedų bei gysločių lapų. Mišinį užpilti 0,5 l degtinės ir laikyti septynias dienas tamsioje vietoje. Perkošus į tamsaus stiklo butelį ir laikant tamsioje vietoje, gautas losjonas nesuges visus metus. Juo tepama švari veido oda.

Čia verta prisiminti ir kitą seną receptą: senovėje merginos stengdavosi pabūti pušinių malkų dūmuose, nes buvo tikima, kad šie dūmai suaktyvina blakstienų augimą ir jų grožį.

Siūlytume atkreipti dėmesį ir į vakarinę tują, kuri ypač vertinama dermatologijoje. Tujų spyglių nuovirai, užpilai ir tinktūros gydo raudonąją vilkligę, sklerodermiją, virusines ligas, kaip antai herpį. Tujos – nuodingi augalai, tad jų negalima vartoti nėštumo laikotarpiu ir labai jautriems asmenims.

  • Kaip pasigaminti tujų spyglių užpilo? 1 arbatinį šaukštelį tujų spyglių užpilti 1 stikline verdančio vandens (tai visos paros dozė), uždengti, po valandos nukošti. Gerti tris kartus per dieną, likus 30 min. iki valgio. Tai padės ir sergant šlapimo takų ligomis.

Mišku kvepianti atgaiva spygliukų vonios

Užtenka tik pagalvoti apie šiltą vonią, kvepiančią pušynu, ir dažnai organizmas savaime atsipalaiduoja. Pušų spyglių vonios yra viena geriausių priemonių, gydanti nervinius susirgimus.

  • 5 stiklines susmulkintų pušų spyglių, šakelių ir kankorėžių suberti į puodą, užpilti 1 l šalto vandens ir virti 30 min. Nukėlus nuo ugnies, laikyti apie parą. Paskui nuovirą perkošti ir supilti į vonios vandenį. Šios vonios gelbsti nuo nemigos, stiprina visą organizmą, gerina savijautą sergant radikulitu, sąnarių, kvėpavimo takų ligomis, taip pat gydo įvairias odos ligas. Žinoma, kad jos padeda sumažinti pernelyg didelę kūno masę.

Nuovirą voniai galima paruošti ir tą pačią dieną.

  • Apie 2 kg pušų šakelių su spygliais susmulkinti, užpilti 1 l šilto vandens ir 10 min. pavirti. Nukėlus nuo ugnies palaikyti 20 min. Nukošus, supilti į vonios vandenį. Dėmesio. Pušų vonios nerekomenduojamos hipertonikams.

Sergant sąnarių uždegimais, padeda kadagių šakelių vonia.

  • 1 kg kadagių šakelių užpilti 2 l šilto vandens ir apie 15 min. pavirti. Nukėlus nuo ugnies, palaikyti tame pačiame inde 20 min. Tada nukošti ir supilti į vonios vandenį. „Spygliukų vonioje“ geriausia pagulėti prieš miegą ir ne ilgiau nei 20 min.

Dovanų – pušies šakelė

Sergančiam (ypač peršalimo ligomis) žmogui būtinai padovanokite ir jo kambaryje pamerkite pušies šakelių. Jų išskiriami fitoncidai puikiai išvalys ir dezinfekuos patalpos orą. Šitokia priemonė ypač rekomenduojama siaučiant gripo epidemijoms.

Taip pat prisiminkite ir tai, kad amžinai žalia šakelė simbolizuoja amžiną gyvenimą. Tad ar gali būti gražesnė dovana ir geresnis palinkėjimas sergančiam draugui?.

Daugiau įdomių ir vertingų idėjų apie gamtą ir mus pačius ieškokite Ozono facebook paskyroje.

www.ozonas.lt
www.ozonas.lt
 
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai