Pasirodo, vos viena sauja šių uogų (arba pusė puodelio) per dieną gali ne tik padėti atsikratyti papildomų kilogramų, bet ir pagerinti seksualinio gyvenimo kokybę.
Šią naudą vynuogės teikia dėl savo sudėtyje esančių flavonoidų – natūralių medžiagų, kurios daugeliui vaisių ir daržovių suteikia ryškias spalvas bei skonį. Mokslininkai jau anksčiau pastebėjo, kad flavonoidai aktyviai geba mažinti kraujo spaudimą ir cholesterolį, tuo pačiu sumažindami ir širdies ligų bei vėžio riziką.
Tačiau naujausi tyrimai pirmą kartą atskleidė ir kitą jų naudą – gebėjimą „tirpdyti“ kilogramus ir gerinti seksualinio gyvenimo kokybę.
„Jau kurį laiką žinome, kad vaisiai ir daržovės turi be galo daug mūsų sveikatai naudingų savybių ir vis daugiau tyrimų įrodo, kad už tai būtent flavonoidai ir yra atsakingi“, – tikina dietologė Helen Bond.
Harvardo universiteto mokslininkai 24-erius metus sekė 124 tūkst. įvairaus amžiaus ir lyčių amerikiečių sveikatą. Paaiškėjo, kad tie, kurie vartojo daugiau flavonoidų gausių produktų, per visą tyrimo laiką išlaikė tokį patį svorį arba netgi kiek sulieknėjo, o tie, kurie šių produktų nevartojo, vidutiniškai keletą kilogramų priaugo.
Mokslininkai, kaip ypač veiksmingas išskyrė vynuoges, tačiau, anot jų, beveik tokį patį efektą turi ir mėlynės, braškės, vyšnios, gervuogės, ridikai ir juodieji serbentai.
Kiti kiek mažiau, tačiau taip pat veiksmingi produktai: obuoliai, slyvos ir svogūnai.
Kaip flavonoidai padeda mums sulieknėti? Ekspertai mano, kad šios medžiagos lieknėti padeda sumažindamos riebalus, kuriuos mūsų organizmas pasisavina kartu su maistu, taip pat mažindamos apetito jausmą.
Gerina seksualinį gyvenimą
Maža to, sausio pradžioje kitas tame pačiame Harvardo universitete atliktas tyrimas taip pat įrodė vynuogių naudą. Tik tąkart jos buvo pripažintos kaip gerinančios seksualinio gyvenimo kokybę.
Mokslininkai padarė išvadą, kad vidutinio amžiaus vyrams, vartojantiems daug flavonoidų turinčių produktų, kyla daug mažesnė erekcijos disfunkcijos rizika ir tai ypač galioja valgantiems daug citrusinių vaisių, raudonųjų vynuogių ar įvairių tamsiai mėlynos spalvos uogų.
Kaip gauti didžiausią flavonoidų teikiamą naudą?
Valgykite šviežius. Ar pastebėjote, kad kurį laiką pastovėję vaisiai ar daržovės praranda savo skonį? Taip yra dėl to, kad dingsta ir juose esantys flavonoidai. Tarkime, šešis mėnesius pastovėję svogūnai praras daugiau kaip trečdalį jų sudėtyje esančių flavonoidų, todėl tiek juos, tiek kitus vaisius bei daržoves patariama valgyti kuo šviežesnius. Tiesa, šaldyti vaisiai, uogos ar daržovės yra tiek pat geri, kiek ir švieži, mat šaldymo proceso metu flavonoidai nedingsta.
Nevirkite ir nekepkite. Ne tik ilgas daržovių ar vaisių stovėjimas yra atsakingas už flavonoidų mažėjimą, bet ir kitoks jų apdorojimas – tiek verdant, tiek ir juos kepant. Gavę kontaktą su karštu vandeniu, vaisiai bei daržovės gali prarasti net iki 80 proc. flavonoidų, todėl patariama verčiau juos virti garuose arba valgyti tik šviežius.
Nepjaustykite ir nelupkite žievelės – tik taip gausite visą vaisiuose ar daržovėse esamą flavonoidų kiekį, mat dažniausiai jie ir yra aptinkami žievelėse.
Rinkitės kuo sodresnės spalvos vaisius, uogas ar daržoves. Kadangi pagrindinė flavonoidų savybė – augalui suteikti spalvą bei skonį, patartina rinktis tokius produktus, kurių ir spalva būtų sodresnė. Dėl to ir vietoje žaliųjų vynuogių, vertėtų valgyti rausvos ar tamsiai violetinės spalvos.
Nekeiskite sultimis. „Dažniausiai sultyse didžiosios dalies flavonoidų nelieka. Taip yra dėl to, kad jie aptinkami žievelėje, o spaudžiant sultis ji yra išmetama, būtent dėl to gausit didesnę naudą, tarkime, suvalgę obuolį, o ne išgėrę kad ir šviežiai spaustas obuolių sultis“, – tikina dietologė Helen Bond.