Sėkmingiausios lieknėjimo strategijos

Pasaulio dietologai jau senokai muša pavojaus varpais: du trečdaliai planetos gyventojų turi antsvorio! Lietuvoje situacija nė kiek ne geresnė, nors, palyginti su skandinavėmis, lietuvės – grakščios stirnos. Kas atsitiko? Kodėl nereikalingi kilogramai auga, atrodo, nuo vandens ir kaip su jais kovoti?
Dieta
Dieta / „Shutterstock“ nuotr.

Mitybos specialistai išskiria 8 antsvorio priežastis. O dėl ko jūs „nesusitvarkote“ su svoriu? Į šį klausimą atsakyti gali padėti specialistai, bet greičiausiai žinote ir pati. Įsidėmėkite, kad tik suradusi savo mitybos įpročių „silpnąją grandį“ galėsite susikurti sėkmingą lieknėjimo strategiją.

Kalti genai?

Ak, kaip paprasta: pasiteisiname polinkį į antsvorį paveldėjusios iš mamos ar senelės ir toliau kemšame riestainius. Taip, „šakaliukai“ turi greitą medžiagų apykaitą, juos galima palyginti su galingu automobilio varikliu, kuris ir tuščia eiga litras po litro ryja benziną. Apkūnios moteriškės kur kas taupiau naudoja „kurą“: jei fiziškai nedirba, tai ir energijos mažai išnaudoja. Senais laikais, kai žmonėms tekdavo badauti, dėl poodinio riebalų sluoksnio storuliai turėdavo kur kas daugiau galimybių išgyventi nei džiūsnos. Tačiau ir mūsų dienomis antsvoris niekuo nenaudingas – dėl jo tik vienos bėdos.

Ką daryti? Įsidėmėkite – gyvenimo būdas kūno svorį veikia kur kas labiau nei genai. Taigi receptas labai paprastas: daugiau judėti, mažiau valgyti!

Valgome pernelyg dažnai

Tik apsidairykite: ant kiekvieno kampo kebabų kioskeliai, karštų bandelių, čeburekų vežimaičiai, spurginės. Nors nesate alkana, taip ir vilioja sukirsti vieną kitą. Niekas nebesilaiko tradicijos skirti laiko pietums, valgyti iš lėto, su pasimėgavimu. Daugelis žmonių valgo skubėdami – eidami, kalbėdami telefonu, vairuodami automobilį. Kramtymas tapo nepertraukiamu procesu.

Ką daryti? Sotūs pusryčiai, pietūs, vakarienė, dveji lengvi užkandžiai, ir viskas. Jokių šokoladukų, sausainių, traškučių. Beje, žmogus visiškai nesunkiai, be jokios žalos sveikatai gali nevalgyti 7 val. Po paskutinio valgymo turėtumėte išalkti ne anksčiau nei po keturių valandų. Stabilų svorį išsaugosite, jei per dieną suvartosite apie 1800 kcal. Jei reikia numesti kelis kilogramus, kilokolorijų dienos normą sumažinkite iki 1300. Ir dar. Jei žūtbūt norisi nuraminti kirminą, rinkitės neriebų jogurtą, kokį nors vaisių, o ne bandelę ar ledus.  

Per didelės porcijos

Neįtikėtina, bet faktas: per pastaruosius 20 metų maisto porcijos restoranuose, kavinėse, greitojo maisto užkandinėse padvigubėjo. „Jeigu sumokėjau, reikia viską suvalgyti“ – ši nuostata, regis, prigijo amžiams. Jos laikydamiesi per dieną gauname iki  400 nereikalingų kilokalorijų, kurios, jeigu nespėja sudegti, tuoj pat „nusėda“ ant šlaunų ar pilvo.

Ką daryti? Valgyti namie? Tai neįmanoma, jei rimtai dirbate. Nešiotis maistą į darbą? Taip pat ne išeitis, ne visos turime tokią galimybę. Tiesiog mažiau valgykite. Juk niekas neverčia sukimšti viską iki paskutinio trupinėlio. Jeigu porcijos didelės, užsisakykite pusę, jeigu nėra tokios galimybės, valgykite dviese vieną porciją. 

Cukrus – „baltoji mirtis“

Net apie 40 proc. kilokalorijų šiuolaikinis žmogus gauna iš lengvai pasisavinamų angliavandenių, t. y. cukraus. Labai skanu, bet labai kenksminga. Saldumynai teikia malonumą ir akimirksniu nuslopina alkį. Bet cukrui pasisavinti organizmas beveik nenaudoja energijos. Tai viena, o antra – šios kalorijos, jeigu tuoj pat nesudeginamos aktyvia fizine veikla, virsta riebalais.

Ką daryti? Valgyti kuo mažiau saldumynų. Būkite apdairi – cukraus yra ir kituose maisto produktuose, pavyzdžiui, kečupe, garstyčių padaže. O stiklinėje gazuotų vaisvandenių net 4–6 šaukšteliai cukraus! Jeigu esate smagurė ir negalite gerti nesaldžios arbatos ar kavos, vartokite cukraus pakaitalą.

Per mažai judame

Į darbą važiuojame automobiliu. Į kabinetą antrame aukšte keliamės liftu. Visą dieną sėdime prie kompiuterio. Pavargusios vakare svajojame, kaip greičiau pasiekti lovą. Mokslininkai jau nebelinksmai juokauja – vis daugiau laiko praleidžiame ant sėdmenų, o ne ant kojų...

Ką daryti? Mankštintis. Apklausos rodo, kad mažiau nei 40 proc. moterų reguliariai gauna nors kokį fizinį krūvį, o 25 proc., baigusios mokyklą ar universitetą, visiškai nesportuoja. Galimybių judėti per akis, reikia tik noro. Galite mankštintis namie, sporto salėje, čiuožinėti, šokti salsą, bėgioti parke, sparčiai vaikščioti, plaukioti. Aktyvi fizinė veikla spartina medžiagų apykaitą, organizmas, užuot kaupęs riebalus, pradeda juos deginti. 

Valgome, kai nesame alkanos

Šventė? Torčiukas ant stalo! Nemalonumai? Reikia ko nors saldaus! Pastebėta, kad vyrai, skirtingai nei moterys, nelinkę stresą raminti saldžiais ir gausiais užkandžiais.

Ką daryti? Pirmasis žingsnis įveikti „emocinį“ persivalgymą – suvokti tai kaip problemą. Psichologai pataria: prieš dėdamos ką nors į burną, paklauskite savęs, kodėl tai darote. Esate išties alkana ar kokia nors kita priežastis? Jeigu abejojate, ar tikrai išalkote, palaukite 15 min. Galimas dalykas, per tiek laiko nervai nurims ir noras valgyti dings. Dar viena gudrybė: jei valgymas ramina, pakeiskite jį kokia nors kita veikla.

Plačiau apie tai, kaip sėkmingai sulieknėti, ir testą, kaip be kančių numesti svorio, rasite 30-ajame žurnalo „Ji“ numeryje!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų