Sveikos mitybos manija – ši mada gali grėsti mirtimi

Niekas nesiginčija, kad sveika mityba – geros sveikatos šaltinis. Tačiau, kai jai skiriamas pernelyg didelis dėmesys ir tai tampa kone manija, rizikuojame pakliūti į ortoreksijos pinkles.
Maisto gamyba
Maisto gamyba / „Fotolia“ nuotr.

Viso pasaulio mokslininkai, dietologai skambina pavojaus varpais: nauja sveikos mitybos mada jos sekėjams gali grėsti netgi mirtimi. Sergančiųjų ortoreksija skaičius per pastarąjį dešimtmetį Europoje išaugo keletą kartų (duomenų, kiek žmonių kenčia nuo šios ligos Lietuvoje, nėra). Pastebėta, kad dažniausiai ortoreksijos aukomis tampa jauni, sėkmės trokštantys žmonės.

Sparčiai plintanti liga

Ortoreksija reiškia pernelyg didelį, liguistą potraukį į sveiką maistą. Terminą šiai būklei pavadinti 1997 m. pirmą kartą pavartojo amerikiečių gydytojas Stevenas Bratmanas. Beje, jis pats buvo ortoreksikas.

Būdamas Kalifornijos medicinos instituto paskutinio kurso studentas, S.Bratmanas įsitraukė į vienos grupelės veiklą. Jos nariai propagavo tik ekologiškomis sąlygomis užaugintų ir termiškai neapdorotų vaisių ir daržovių vartojimą. Kiaušinių ir pieno produktų valgyti buvo griežtai draudžiama – esą tai kenksminga sveikatai.

Gyvendamas tarp bendraminčių, Stevenas didžiavosi, kad jis yra sveiko kūno ir dvasios, ir dar labiau griežtino mitybos sistemą. Obuolius laikė negyvais, iš valgiaraščio išbraukė ir agurkus. Kiekvieną kąsnį kramtydavo ne mažiau kaip 50 kartų. O jeigu kartkartėmis nesusilaikęs suvalgydavo agurkų ar kramtydavo trumpiau, nei derėtų, bausdavo save badavimu.

Taip pat skaitykite: Dėl baisios ligos dukters netekusi moteris paviešino tragiškus jos dienoraščio įrašus

Per trejus metus jaunuolis neteko daug svorio, pradėjo dažniau sirgti, jį kamavo kraujospūdžio svyravimai, galvos skausmai ir virškinimo trakto sutrikimai.

S.Bratmanui padėjo netikėtai sutiktas benediktinų vienuolis. Jis išaiškino, kad valgis yra tam tikras kultas ir ritualas, teikiantis žmogui malonumą.

Greitai jaunuolio gyvenimas vėl stojo į vėžes: jis paliko radikaliųjų veganų bendruomenę ir atidarė savo kliniką, kurioje iki šiol gydo valgymo sutrikimų turinčius asmenis.

„Ortoreksija – tai liga. Ligoniai nealina savęs badu kaip anoreksikai ir nepersivalgo kaip bulimikai. Jie pasirenka „sveikos“ mitybos planą, kurį laiko pačiu tinkamiausiu, ir nepaiso akivaizdžios žalos organizmui“, – teigia gydytojas.

Plačiau apie tai, kas yra ortoreksija, kaip nepakliūti į jos pinkles, skaitykite 11-ajame savaitraščio „Ji“ numeryje.

Redakcijos archyvo nuotr./Žurnalo „Ji“ viršelis (11 nr.)
Redakcijos archyvo nuotr./Žurnalo „Ji“ viršelis (11 nr.)

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs