Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Druskos terapija

Nuo senų laikų druska buvo pats geriausias vaistas, kurio visada turime po ranka...
Jūros druska ir levandos
Jūros druska ir levandos / Fotolia nuotr.

Gydomąsias druskos savybes pripažįsta ir tradicinė medicina. Su jūros druskos vandeniu gaminami purškalai nuo slogos, įvairūs tepalai. Yra druskų kambariai (halokameros), kuriuose dirbtinai sukurtas druskų kasyklų mikroklimatas. Kvėpuojant druskos prisotintu oru, greičiau sveikstama, valosi plaučiai. Haloterapija ypač tinka sergantiesiems alerginėmis, odos ar kvėpavimo takų ligomis.

Druska – natūralus antiseptikas. Ji slopina uždegimą, naikina bakterijas, dezinfekuoja odą ir gleivinę. Druskos tirpalai ir vonelės greitina žaizdų gijimą, mažina prakaitavimą ir neleidžia rastis nemaloniam kūno kvapui. Vonia su druska padeda atsikratyti įtampos, šalina nuovargį ir atpalaiduoja.

Valgomoji druska – svarbus natrio, organizmui labai reikalingo mineralo, šaltinis. Jis skatina inkstų veiklą, skrandžio sulčių išsiskyrimą, gerina virškinimą, suteikia energijos. Taip pat „atsakingas“ už nervinių impulsų perdavimą, padeda palaikyti organizmo rūgščių ir šarmų pusiausvyrą, patekti maisto medžiagoms ir deguoniui į ląsteles. Taigi jei dėl ligos gydytojas neuždraudė vartoti druskos, jos tikrai nereikia visiškai išbraukti iš valgiaraščio.

Kokią rinktis

Jūros druskoje yra apie penkiasdešimt teigiamai sveikatą veikiančių mikroelementų. Ypač daug magnio, kalio, kalcio, cinko, geležies, jodo ir kt. Gydomųjų savybių turi ir paprasta valgomoji druska, tačiau jos poveikis silpnesnis, nes būna išvalyta. Tinka odai  dezinfekuoti, gerklei skalauti ir inhaliacijoms. Jūros druska tinkamesnė vonioms, vonelėms, kompresams, masažams. Ji – puiki pagalbinė priemonė nuo odos, sąnarių, nervų ir daugelio kitų ligų.  

Kaip gydytis

► Patyrėte traumą? Dėkite kompresus su mineralizuota druska – mažina skausmą (jei yra atvira paviršinė žaizda, tirpalą ruoškite silpnesnį, kad negraužtų).

► Gerklės perštėjimą, skausmą ir uždegimą sumažinsite skalaudama gerklę šiltu vandeniu su druska (šaukštelis druskos stiklinei vandens. Tik gerai išmaišykite, kad visiškai ištirptų). Procedūrą kartokite 3–5 kartus per dieną.

► Peršalusi į litrą verdančio vandens įberkite 2 kupinus šaukštus druskos ir pakvėpuokite garais (galite įlašinti ir keletą lašų eterinio arbatmedžių ar eukaliptų aliejaus, įberti šaukštelį sodos). Šilti druskos prisotinti garai atpalaiduoja ir dezinfekuoja bronchus, lengvina kvėpavimą, todėl greičiau praeina kosulys, sloga ir užkimimas.

Dėmesio: esant balsų stygų uždegimui, druskos garai netinka, nes sausina gleivinę.

► Sirgdama sloga, į nosį lašinkite nesūrų druskos tirpalą (vėsų – jei nosis varva, šiltesnį – jei nosis užsikimšusi).
Kosite, sloguojate, sergate sinusitu? Pašildykite druskos, supilkite į drobinį maišelį ir palaikykite priglaudusi prie nosies ar krūtinės. Šiltą druskos kompresą laikykite ne ilgiau kaip 10–15 minučių.

► Kadangi druska mažina uždegimus ir patinimus, jos kompresai ir vonelės veiksmingi susimušus, patempus raiščius ar sausgysles (litrui vandens berkite šaukštą druskos).

► Vonia su jūros druska gerina kraujotaką, mažina reumato, sąnarių, raumenų skausmus. Taip pat atpalaiduoja įtemptus raumenis, ramina centrinę nervų sistemą, padeda įveikti nemigą, stresą ir nuovargį. Kelissyk per savaitę pasilepinkite jūros druskos vonioje su eteriniais aliejais (eukaliptų, arbatmedžių, ramunėlių, levandų ir kt.). Druskos vonioje (0,5–1 kg jūros druskos voniai) patartina gulėti apie 20 minučių. Jei turite didelį kraujospūdį, prileiskite vėsesnio vandens. Optimaliausia temperatūra – 38 laipsniai.  

► Druskos vonia valo odos poras, skatina odos ląsteles atsinaujinti, gydo spuogus, stangrina odą. Jei netinkamai maitinatės, per mažai miegate, rūkote, patiriate stresą, druskos vonios su keliais lašais eterinio levandų, rozmarinų ar pušų aliejaus taps atgaiva ir kūnui, ir sielai.

► Norint pagerinti kraujotaką bei paskatinti limfos tekėjimą, padeda kūno masažas su jūros druska ir keliais lašais alyvuogių aliejaus. Ši procedūra itin tinkama po pirties: atsivėrus poroms, geriau išsivalo gilesni odos sluoksniai bei pasišalina negyvosios odos ląstelės. Po masažo pasijusite kupina jėgų. 

► Vonelės su jūros druska gelbsti nuo gausaus prakaitavimo. Smarkiai prakaituojančias pėdas kas vakarą 10–15 minučių pamirkykite sūriame vandenyje (dvi saujos druskos 10 l vandens). Nušluostykite ir patepkite specialiu kremu su mentoliu ar pušų ekstraktu. Jei norite, kad greičiau užgytų nedidelė žaizdelė ar išnyktų spuogai, pažeistą vietą vilgykite druskos tirpalu ar pamirkykite druskos vonelėje. Teigiama, jog druskos tirpalu galima panaikinti net karpas.

Dėmesio: druskos vonios nepatartinos tiems, kurie serga tuberkulioze, širdies ir kraujagyslių ligomis, taip pat senyvo amžiaus žmonėms (reikėtų pasitarti su gydytoju).
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?