Kai nepavyksta cigaretėms pasakyti NE

Tūkstančiai žmonių kasdien pabunda su mintimi: viskas, nuo šiandien metu rūkyti. Bet… užsipliko puodelį kavos. O šioji be cigaretės tokia neskani. O kur dar kolegos, siūlantys padaryti pertraukėlę. Juk visi rūkaliai žino, kad įdomiausi dalykai pasakojami būtent rūkomajame. Taigi užburtas ratas sukasi toliau – nikotinas valdo.
Rūkymas
Rūkymas / Fotolia nuotr.

Rūkymo statistika išties bauginanti. Pasaulyje gyvena apie 1,3 milijardo rūkalių. Vadinasi, trečdalis mūsų planetos gyventojų rizikuoja savo ir aplinkinių sveikata ir gyvybe. Rūkymas sukelia daugelį vėžinių susirgimų, plaučių, širdies ligų. Rūkančios moterys patiria daugiau negalavimų per nėštumą, o jų naujagimiai dažniau miršta. Nuo šio žalingo įpročio sukeltų ligų kiekvienais metais miršta 4,9 mln. žmonių.

Girdime šiuos šokiruojančius faktus, žinome, kad tabako gaminiai kenkia mūsų ir mūsų šeimos narių sveikatai. Vis dėlto ir toliau rūkome, o ir pabandę atsisakyti šio žalingo įpročio dažnai patiriame visišką fiasko. Tad ką daryti, kai suvokiame, kad nebesame savo įpročių šeimininkai?

Rūkymas – rimta liga

Nors visuomenėje paplitusi nuomonė, jog rūkymas tėra įprotis, kurio galima atsikratyti vien valios pastangomis, psichiatras, Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas Aurelijus Veryga teigia, kad šis žalingas įprotis – rimta liga, kuriai gydyti reikalinga specialisto pagalba ir net vaistai. „Žmogus, kuris ne kartą bandė mesti rūkyti, bet jam nepavyko, turėtų ieškoti profesionalios pagalbos. Tereikia užeiti į arčiausiai esantį Psichikos sveikatos centrą ir jums bus nurodyti gydytojai, kurie konsultuoja priklausomybės ligų klausimais.“

Svarbiausia, anot A. Verygos, nelaukti ir nesikankinti gėdijantis ar galvojant, kad neįstengsite atsikratyti šios priklausomybės. „Psichiatrai neturėtų kelti baimės ar nepasitikėjimo. Kiekvienas specialistas į jūsų problemą žiūrės atsakingai, nes jis suvokia, kokia rimta ši liga. Daugelis žmonių, pradėję lankyti konsultacijas, prasitaria, kad gailisi tiek laiko kentėję ir neatvykę anksčiau, –patirtimi dalijasi psichiatras ir priduria, – nėra žmogaus, kuris, padedamas specialisto, negalėtų mesti rūkyti.“

Pagalba taip pat teikiama specialiu telefonu arba internetu. „Deja, šie pagalbos būdai kol kas veikia prastai, nes valstybė neskiria tam lėšų“, – pasakoja psichiatras. Žinoma, tik nusprendę mesti rūkyti nebėkite ieškoti profesionalios pagalbos. Galbūt esate iš tų žmonių, kurie šio žalingo įpročio sugebės atsikratyti patys, naudodamiesi specialia literatūra ar aplinkinių patikrintais metodais. Dažnai jie taip pat veikia puikiai.

Valstybės vaidmuo

Žmogus – sociali būtybė. Aplinka, kurioje jis auga, formuoja jo pasaulėžiūrą, įsitikinimus, moralės normas ir įpročius. Tad ir rūkymo problema pirmiausia turėtų būti sprendžiama valstybėje, kurioje jis gyvena. Anot A. Verygos, valstybė turėtų pasirūpinti tuo, kad jos piliečiai būtų tinkamai informuoti apie tabako gaminių vartojimo žalą: „Nors daugelis žmonių sako žinantys, kaip rūkymas kenkia jų organizmui, tačiau paprašyti konkretizuoti atsakymą negali nieko pasakyti. Taip yra todėl, kad net ant tabako gaminių pateikiama informacija yra nekonkreti ir neaiški.“

Nors priklausomybė nuo tabako pasaulyje yra oficialiai pripažinta liga, mūsų šalyje taip nemano net kai kurie gydytojai. Daugelyje pasaulio valstybių gydymo nuo priklausomybės tabako gaminiams išlaidos yra kompensuojamos kaip bet kurie kiti vaistai. „Lietuvoje už gydymą moka pats pilietis. Viena asmeninė konsultacija kainuoja iki 100 litų. Brangiausi vaistai mėnesiui – iki 300 litų. Žinoma, jei rūkantysis suskaičiuotų, kiek per mėnesį išleidžia cigaretėms, šios sumos jam nepasirodytų tokios didelės“, – pasakoja A. Veryga. Kita vertus, ir Lietuvoje jau imtasi tam tikrų veiksmų kovojant su rūkymu. Smarkiai pabrangę tabako gaminiai ir draudimas rūkyti daugelyje viešų vietų pamažu duoda rezultatų. „Jei visuomenėje įsigalės nuomonė, kad rūkymas socialiai nepriimtinas reiškinys, sumažės norinčiųjų rūkyti. Tai ypač aktualu kalbant apie paauglius ir jaunimą, juk jiems labai svarbu nebūti baltomis varnomis“, – mintimis dalijasi specialistas.

Tabako pramonės laukia liūdna baigtis?..

Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas Aurelijus Veryga įsitikinęs, kad vieną dieną tabako gaminiai taps nelegalūs. „Kaip gali būti kitaip, jei tabakas – vienintelis produktas, kurio net labai mažas kiekis pavojingas žmogaus organizmui. Pusė rūkančių žmonių miršta anksčiau nuo šio žalingo įpročio sukeltų ligų.“ Valstybei sukontroliavus tabako gaminių pardavimą nepilnamečiams, jos pramonė žlugtų be papildomų pastangų. „Remiantis statistika, 80 proc. žmonių pradeda rūkyti būdami nepilnamečiai, tad, jei paaugliai negalėtų gauti cigarečių, tabako pramonė neįstengtų išlikti.“ Nors kol kas šį procesą suvaldyti sekasi sunkiai, ateityje, daugėjant sąmoningų žmonių, situacija neabejotinai gerės. „Svarbiausia, kad prie to prisidėtume mes visi“, – teigia gydytojas. 

Alleno Carro centro Lietuvoje steigėjas, lektorius Evaldas Žvirblis

Cigarečių nauda tėra iliuzija

Prieš keletą metų Lietuvą pasiekė dar 1985 metais parašyta priklausomybės nuo rūkymo atsikratymo guru vadinamo Alleno Carro knyga „Lengvas būdas mesti rūkyti“ (angl. „The Easy Way to Stop Smoking“). Trisdešimt trejus metus rūkiusio ir vieną dieną visiems laikams atsikračiusio cigarečių anglo patirtis įkvėpė daugelį nuo šios priklausomybės kenčiančių žmonių. Jo metodas, pradėtas taikyti priklausomybės ligų klinikose trisdešimt penkiose pasaulio šalyse, padėjo mesti rūkyti net 95 proc. pacientų.

Alleno Carro centro Lietuvoje steigėjas Evaldas Žvirblis pasakoja, kad prieš septynerius metus atsitiktinai į rankas patekus knygai „Lengvas būdas mesti rūkyti“ nesunkiai atprato nuo cigarečių. „Užteko perversti pirmus puslapius, kad iš dešimt metų rūkiusio žmogaus tapčiau laimingu nerūkančiuoju.“ Iš pradžių stengiąsis padėti norintiesiems mesti rūkyti, E. Žvirblis po penkerių metų tapo Alleno Carro centro lektoriumi.

Kaip teigia E. Žvirblis, šiuo metodu susižavėjęs todėl, kad jis ir unikalus, ir neapsakomai paprastas. „Tereikia suprasti, kad rūkymas – psichologinė, o ne fiziologinė priklausomybė. Rūkaliai mano, kad cigaretės jiems naudingos, nes padeda atsipalaiduoti, sumažinti stresą ar net palengvina bendravimą. Jei tai būtų tiesa, rūkaliai būtų laimingiausi pasaulyje žmonės. Kai išnyksta šie klaidingi įsitikinimai, dingsta ir noras rūkyti. Taikant Alleno Carro metodą, nesikoncentruojama į priežastis, dėl kurių reikia mesti rūkyti: sveikatos žalojimas, išlaidos, gėda ir kita. Rūkaliai jas kuo puikiausiai žino. Mes stengiamės žmonėms padėti suprasti, kad baimė, jog be cigarečių jie nebegalės mėgautis gyvenimu, kovoti su stresu, susikaupti ar atsipalaiduoti, juos kamuoja be pagrindo. Kai žmogus tai suvokia, jis sugeba visiems laikams atsisakyti cigarečių“, – pagrindinius metodo principus atskleidžia E. Žvirblis.

Kad seminarai veiksmingi, akivaizdu: iš 149 juose dalyvavusių žmonių tik trims buvo grąžinti pinigai (jei dalyvavote seminare, bet jis jums pasirodė neveiksmingas, organizatoriai grąžina sumokėtus pinigus. Vidutinė seminaro kaina apytiksliai lygi mėnesio išlaidoms cigaretėms – apie 300 litų). Centras taip pat rengia nemokamas informacines pamokas 12–16 metų moksleiviams. „Rūkymas iš tiesų labai didelė žmogaus ir visuomenės problema, tad reikia kiek įmanoma labiau stengtis ją spręsti“, – įsitikinęs E. Žvirblis.

5 mitai apie rūkymą:

1. Rūko didelė pasaulio gyventojų dalis ir jie ramiai sau toliau gyvena. Rūkymo sukeltos ligos paprastai pradeda kamuoti vyresniame amžiuje. Rūkaliai dažniau serga skrandžio opa, širdies kraujagyslių ligomis, chronišku bronchitu. Tad daugelis iš jų daugiau gydosi, nei gyvena visavertį gyvenimą

2. Rūkymas ramina nervus. Iš tiesų tabako gaminiai ne atpalaiduoja, o slopina svarbiausias centrinės nervų sistemos sritis. Pripratusiam prie šio slopinimo žmogui atrodo, jog be cigaretės jis nebegali atsipalaiduoti, bet iš tiesų tai tėra iliuzija.

3. Rūkymas padeda sulieknėti. Jei tai būtų tiesa, visi rūkantys žmonės būtų ploni. Betgi apsidairykite, ar taip yra? Iš tiesų cigarete slopindami alkio jausmą labiau nei laikydamiesi dietos rizikuojate įsitaisyti gastritą ir dvylikapirštės žarnos opą.

4. Rūkymas tik rūkančiojo reikalas. Jis nekenkia aplinkiniams. Tiesa ta, kad žmogui, kvėpuojančiam cigarečių dūmais, rizika susirgti širdies ligomis padidėja apie 30 proc. Vaikams padidėja tikimybė susirgti chronišku bronchitu ir astma. Tad rūkaliams derėtų susimąstyti: kokią jie turi teisę nuodyti kitus…

5. Rūkymas sušildo. Cigarečių dūmai suteikia šilumos pojūtį, nes jose esantys nuodai sutraukia kraujagysles, nuo jų taip pat padažnėja pulsas ir padidėja kraujospūdis. Tik klausimas: ar verta taip šildytis?..

P. S. Yra mokslininkų, kurie mano, kad kažkada ateityje toks reiškinys, kaip rūkymas išvis išnyks. Na, o dabar, kol šie pasvarstymai atrodo visiškai utopiniai, kovotojai su rūkaliais rengia viena už kitą drastiškesnes socialines reklamas. Jūsų dėmesiui, fotogalerijoje keletas išties įsimintinų vaizdelių. Silpnų nervų rūkaliams patartina nežiūrėti. ;)

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai