„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kaip stresas veikia mūsų organus?

Galbūt ši schema įtikins jus, kad verta ieškoti būdų, kaip atsispirti stresui, kuris kaskart išderina visą organizmą.
Galvos skausmas
Stresas / Fotolia nuotr.

Taigi pirmiausia kviečiame sužinoti, kokios reakcijos kyla jūsų kūne, kai apninka stresas. Na, o tada būtiniausiai rekomendojame perskaityti keletą veiksmingų pratimų, kaip tą stresą neutralizuoti.

 

Smegenys

Pervargsta ir nuovargio signalus siunčia į kitas kūno vietas.

Seilių liaukos

Jų veikla sulėtėja, išsiskiria nepakankamai seilių, burna džiūsta.

Lūpos

Sausėja jų kampučiai.

Skrandis

Gliukozės į kraują išskiria kur kas daugiau nei esant ramybės būsenos.

Širdis

Ima smarkiau plakti.

Skydliaukė

Suaktyvina streso hormonų – adrenalino, dopamino, noradrenalino ir kortizolio – išsiskyrimą.

Kasa

Išskiria daugiau insulino.

Žarnynas

Sulėtėja žarnų peristaltika.

Kraujagyslės

Kraujas teka greičiau.

Raumenys

Įsitempia.

Oda

Pašiurpsta, tampa panaši į žąsies.

 

Keli būdai, kaip per kelias minutes sumažinti stresą

► KVĖPUOKITE. Jei tenka išgyventi kokią ūmią stresinę situaciją (pvz., laukiate svarbaus pokalbio, egzamino, prie gydytojo durų ir pan.) arba esate labai supykusi ar susijaudinusi, pats paprasčiausias ir aplinkinių nepastebimas dalykas – susitelkti į kvėpavimą. Norite tikėkite, norite ne, bet kvėpavimas mūsų emocijoms  turi kone stebuklingą apvalomąją galią – tarsi geras dušas. Veiksmingų kvėpavimo technikų, vaduojančių nuo streso, begalė. Siūlome išmėginti porą elementariausių. 

1. Labai lėtai pro nosį įkvėpkite (tik kvėpuokite ne krūtine, o giliai – pilvu), sulaikykite kvėpavimą, lėtai suskaičiuokite iki 5, tada lėtai iškvėpkite visą orą – taip pat pro nosį. Šį pratimą kartokite bent 10 kartų arba kol pasijusite ramiau.

2. Jei smarkiai susinervinote, įpykote, išgyvenate labai stiprią įtampą, jūsų būseną gali puikiai palengvinti štai toks „smūginis“ pratimas. Žinoma, jį geriausia atlikti, jei esate viena. O jei laukiate viešoje vietoje, pratimui atlikti tiks ir vonios kambarys. Pratimas nesudėtingas: tiesiog giliai įkvėpkite orą, tuo pat metu smarkiai sugniaužkite kumščius ir įtempkite visą kūną. Akimirką sulaikykite orą ir tada jį stipriai, kaip tik galite, išvėpkite tuo pat metu staiga atgniauždama ir kumščius bei atpalaiduodama visą kūną. Kartokite šį pratimą keletą kartų (5–7). Matysite, blogas emocijas kaip ranka nuims. Jei po kurio laiko jos vėl sukils, pratimą pakartokite.

 

► ATPALAIDUOKITE ŽANDIKAULIUS. Šis patarimas skamba keistai? Bet iš tiesų čia nieko keista. Tiesiog daugelis mūsų nė nepastebime, kad ypač daug įtampos koncentruojasi būtent žandikaulių srityje. Kuo labiau nerimaujame, tuo smarkiau sukandami dantys ir įsitempia šios srities raumenys. O jūs pamėginkite juos atpalaiduoti ir sąmoningai kontroliuoti, kad vėl neįsitemptų. Tada ir visame kūne įtampos lygis gerokai atslūgs. Kad stresas smarkiai sumažėtų, veiksmingai gali padėti paprastutis pratimas – tiesiog pakaukšėkite dantimis. Bent 3–5 minutes. Po kiek laiko pratimą pakartokite. Daug šį pratimą išbandiusiųjų labai nustemba, kad jis gali taip nuraminti nervus. Išbandykite, tai nieko nekainuoja. Netgi jeigu nepadės – tikrai nepakenks. ;)

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs