„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Frazės, kuriomis tėvai labiausiai skaudina savo vaikus

Dažnai sau prisiekiame, kad būsime geri tėvai ir stengsimės padaryti viską, kad tik mūsų vaikai būtų laimingi. Tačiau vaikų auklėjimas ir auginimas nėra lengvas dalykas. Reikia turėti labai daug kantrybės ir pozityvumo, o šių dalykų daugeliui mūsų trūksta labiausiai.
Meškiukas
Meškiukas / Fotolia nuotr.

Sunkesnę akimirką lengvai išsprūdę žodžiai jūsų vaiką gali sužaloti psichologiškai visam gyvenimui ir palikti gilias žaizdas.

Štai kaip rašo aww.com.au, klausimų ir atsakymų tinklapyje „Quora“ pateiktos tokios frazės, kaip „liaukis verkti arba tu tikrai turėsi dėl ko verkti“, „nustok elgtis kaip kūdikis“ ar „kaip tu galėjai, kai aš dėl tavęs tiek daug padariau“, yra tikrai žalojančios ir skaudinančios.

Daugelis tinklapyje išsakančių savo nuomonę apie tai, ką ir kaip jiems sakė tėvai, išskyrė vieną svarbų dalyką – „didžiausia vaikui daroma žala tada, kai jam meluojate, o vėliau jis sužino, kad tai ką sakėte, nebuvo tiesa“.

Taip pat tokios frazės kaip „aš tavęs nemyliu“ bei „tu esi klaida, geriau jau tavęs nebūtų buvę“, taip pat yra vienos iš tų, kurias jūsų vaikas prisimins visą gyvenimą.

Stenkitės jas visas išbraukti iš savo žodyno, t. y. geriau jų niekada neištarkite! Sustabdykite save ir nuo tokių žodžių:

„Tu mane taip pykdai“;

„Ar tu kvailas?“;

„Dabar tu man nepatinki“;

„Aš nusivyliau tavimi“;

„Tu pats prisiprašei“.

Su tėvų švietimu dirbantis Karlas Ngnatcha prideda: „Baisiausia, ką galite pasakyti savo vaikui, iš tikrųjų yra tyla. Turiu galvoje, kad jūs visiškai nesikalbate su vaiku, su juo nebendraujate, į jį nežiūrite ir neužsiimate su juo. O visa tai prasideda nuo pat kūdikystės. Kuo mažiau dėmesio ir bendravimo gauna kūdikis, tuo labiau jis psichologiškai žalojamas“.

Kai tokie vaikai užauga, jie nuolatos ieško meilės, kurios negavo/negauna. Galiausiai jie gali pasiduoti ir tuomet prasideda kelias į savidestrukciją.

Psichologas ir dvynių tėvas Satyen Sharma teigia, kad labai svarbu nesielgti su vaikais kartojant jiems „jeigu tu taip padarysi, tai mane pribaigs“ ir pan. Kitas, jo nuomone, itin blogas dalykas – tai etikečių klijavimas, kai tėvai demonstruoja nuomonę „jis visada toks, iš jo nieko naujo tikėtis negalima“.

„Vaikas tiki tėvais ir save įvertina pagal tai, ką iš jų girdi. Jeigu jį vadinsite tinginiu ir kvailu, galimi du variantai – jis tuo nepatikės, ir jūsų žodžiai bus nepriimti arba nutiks tai, kas blogiausia, – vaikas tuo patikės“, – sakė specialistas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs