Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Psichiatrė-psichoterapeutė Agnė Kirvaitienė: atsipūskite, supermamos neegzistuoja

Socialinio-edukacinio projekto „100 apkabinimų“ inicijuoto tyrimo duomenimis, Lietuvoje 4 iš 10 tėvų, auginančių ikimokyklinio amžiaus vaikus, labai gailisi dėl per mažai praleidžiamo laiko su savo atžala. Tyrimo metu paaiškėjo, jog kuo daugiau laiko tėvai praleidžia su savo vaikais, tuo dažniau jie juos apkabina, ir tai turi įtakos tarpusavio emocinio ryšio stiprumui.
Psichoterapeutė Agnė Kirvaitienė.
Psichoterapeutė Agnė Kirvaitienė.

Gydytoja psichiatrė–psichoterapeutė Agnė Kirvaitienė atkreipia dėmesį, kad norint stiprinti tarpusavio emocinį ryšį, nebūtina gyvenime daryti kardinalių pokyčių, galima pradėti nuo mažų žingsnelių, kurie gali turėti neįtikėtinai didelį kokybinį pokytį. Ji pateikia tris patarimus, į ką svarbu atkreipti dėmesį.

Taip pat skaitykite: Psichologė-psichoterapeutė apie Z kartos vaikus: kaip su jais bendrauti ir nustatyti ribas

1. Atsipūskite, nes supermamos neegzistuoja. Įvairūs filmai, serialai ar reklamos vaizduoja idealius vaiko ir tėvų santykius. Juose net vystyklų keitimas atrodo lyg maloniausia dienos akimirka. Tačiau realybė kiek kitokia – čia egzistuoja didžiulis gyvenimo tempas, darbo krūvis, nuolatinė konkurencija darbe, iš proto varantys viršvalandžiai ir t. t.

Kokybiški apkabinimai padeda vystytis hipokampui – smegenų sričiai, atsakingai už atmintį, mokymąsį ir reakciją į stresą, todėl vaikai geriau mokosi, tampa emociškai stipresni ir smalsesni.

Moksliniame leidinyje „Santuokos ir šeimos žurnalas“ (ang. The Journal of Marriage and Family) tyrėjai paskelbė tyrimo duomenis, atskleidusius, jog tam tikrais momentais, laikas, praleidžiamas kartu su vaikais, jiems gali būti netgi žalingas. Čia turėta omenyje tokius momentus, kai tėvai bendrauja kamuojami streso, nerimo ar paprasčiausiai miego trūkumo.

Reikėtų atkreipti dėmesį, jog vaikai bus laimingi tuomet, kai laimingi ir pailsėję bus tėvai. Todėl jaučiantis blogai, reikėtų sustoti ir pagalvoti, kaip pirmiausia surasti vidinę ramybę, nelaukiant „perdegimo“ momento, kreiptis pagalbos. Atradus vidinę ramybę, pailsėjus, tiek tėvai, tiek vaikai kartu jausis puikiai, o emocinis ryšys stiprės.

2. Svarbiau ne KIEK laiko praleisite kartu su vaiku, o KAIP jį praleisite. Kokybiškai praleidžiant kuo daugiau laiko su vaiku, emocinis tarpusavio ryšys stiprėja. Tačiau čia reikėtų atsakyti į svarbiausią klausimą – kaip apibrėžti, ar kartu praleidžiamas laikas kokybiškas ar ne. Šis klausimas nėra jau toks sudėtingas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

Taip pat skaitykite: 10 išmintingos moters taisyklių

Net ir televizoriaus žiūrėjimas, kuris dažniausiai yra laikomas nekokybiškai leidžiamu laiku su vaiku, gali virsti įdomiu ir turiningu bei naudingu, jei suaugęs žmogus komentuos vaikui tai, ką mato.

Visų pirma, kokybiškas laikas su vaiku yra tuomet, kai būnant drauge svarbiausias yra vaikas, kai pagrindinis dėmesys skiriamas jo poreikiams. Naudinga turėti omenyje, jog vaikams patinka tam tikra laisvalaikio struktūra, ritualai, mėgstami užsiėmimai, kurių jie jau iš anksto gali tikėtis ir laukti. Tai gali būti tiek vakarienės drauge ruošimas, tiek žaidimai namuose ar lauke, tiek pasivaikščiojimai, pasivažinėjimai dviračiu, sportas, poilsis prie ežero, stalo žaidimai ar paprastas kalbėjimasis. Net ir televizoriaus žiūrėjimas, kuris dažniausiai yra laikomas nekokybiškai leidžiamu laiku su vaiku, gali virsti įdomiu ir turiningu bei naudingu, jei suaugęs žmogus komentuos vaikui tai, ką mato, arba įsijaus į jo kompiuterinius žaidimus ir žais drauge.

Taip pat skaitykite: Smagūs moksliniai eksperimentai, kuriuos galite atlikti su vaikais

3. Nepamirškime parodyti, koks vaikas jums svarbus. Vaikui labai svarbu jaustis saugiu, mylimu, žinoti, kad tėvai juo didžiuojasi ir žavisi. Tokie momentai įsimena visam gyvenimui: jie per gyvenimą sukaupiamas lyg emocinis kapitalas, kurį galima panaudoti sunkiais gyvenimo momentais, ieškant savyje stiprybės.

Siekiant išreikšti jausmus, svarbų vaidmenį atlieka šilti, nuoširdūs apkabinimai, kurie, tiesa, svarbūs ne tik emociniam, bet ir visapusiškam vaiko vystymuisi. Vienas įdomesnių pavyzdžių – kokybiški apkabinimai padeda vystytis hipokampui – smegenų sričiai, atsakingai už atmintį, mokymąsį ir reakciją į stresą, todėl vaikai geriau mokosi, tampa emociškai stipresni ir smalsesni.

Keliant vaikams skiriamo dėmesio problematikos aktualumą Lietuvoje, įgyvendinamas socialinis-edukacinis projektas „100 apkabinimų“, kurio metu siekiama aktualizuoti vaikams skiriamo dėmesio svarbą, skatinant visos Lietuvos tėčius ir mamas kuo dažniau apkabinti savo vaikus ir tokiu būdu stiprinti emocinį tarpusavio ryšį.

Daugiau apie projektą – 100apkabinimu.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai