„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Saugios atostogos: kaip apsaugoti vaikus nuo apsinuodijimo augalais?

Vasara – atostogų metas, tad vos gavę galimybę puolame lepintis šiltojo sezono malonumais: saule, maudynėmis, iškylomis gamtoje... Tačiau pamirštame, kad iš pirmo žvilgsnio nekalta veikla gali kelti grėsmę sveikatai. Ypač daug pavojų tyko mažųjų smalsuolių.
Mergaitė uosto gėlę
Mergaitė uosto gėlę / „Fotolia“ nuotr.

Tyrinėdami aplinką maži vaikai viską dedasi į burną, todėl stebėkite, kad neprarytų akmenukų ar kitų daiktų, galinčių sukelti virškinimo ar kvėpavimo takų sutrikimų. Tarsi magnetas juos traukia ir ryškiaspalvės gėlės, uogos, tačiau ne visus Lietuvoje augančius augalus saugu skinti ir ragauti.

Nuodingiausias augalas Lietuvoje – žalčialunkis. Pavasarį žydi nuostabiais alyviniais žiedais, kurių forma ir kvapas primena alyvas. Vasarą apsipila ryškiai raudonų uogų karoliais. Šiukštu nesugalvokite jo nei skinti, nei ragauti, nes visos žalčialunkio dalys nuodingos, o 10 uogų žmogui yra mirtina dozė.

„Fotolia“ nuotr./Žalčialunkis
„Fotolia“ nuotr./Žalčialunkis

Kitas labai pavojingas augalas – vilkauogė. Nors jų krūmeliai ne itin traukia akį, daugelį smaližių gali privilioti tamsiai mėlyna uogų spalva, be to, jos labai panašios į mėlynes.

Jei vaikas pasilenkė nuraškyti prisirpusią uogą, įsitikinkite, kad skina tikrai mėlynes. Vilkauoges atpažinti nesunku: ant stiebo auga keturi lapeliai, o per vidurį tarsi soste sirpsta viena vienintelė uoga. Užtenka saujos šių gražuolių, kad sunkiai apsinuodytumėte.

„Fotolia“ nuotr./Vilkauogė
„Fotolia“ nuotr./Vilkauogė

Apsinuodijimo simptomai gali pasireikšti iškart arba po kurio laiko. Signalai, įspėjantys, kad mažylis turėjo kontaktą su nuodingu augalu patys įvairiausi: priklauso nuo to, ar augalas lietė odą, akis, burną, ar buvo nurytas.

Gali perštėti ar tinti lūpos, gomurys, gali išberti ar nusėti pūslėmis odą, gali vimdyti, paleisti vidurius, svaigti galva, mėtyti į šonus ir pan. Jei įtariate, kad apsinuodyta augalais, kuo skubiau kreipkitės į gydytojus. Tiksliai nupasakokite, kaip atrodė augalas, kad kuo skubiau būtų pasirinktas tinkamas gydymas.

Plačiau apie vasaros pavojus, kaip apsisaugoti nuo traumų ir perkaitimo, kaip suteikti pirmąją pagalbą, skaitykite 23-iajame „Ji + 7 dienos“ žurnalo numeryje!

Redakcijos archyvo nuotr./Savaitraščiai „Ji“ ir „7 dienos“ – nuo šiol kartu
Redakcijos archyvo nuotr./Savaitraščiai „Ji“ ir „7 dienos“ – nuo šiol kartu

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs