Jos puikiai tinka vietoj pusryčių, kaip priedas gardiems keksiukams ar pyragams ir puikiai dera netgi su mėsos patiekalais.
Šiose miško uogose yra vitaminų A, E, B1, B2 ir PP, kalio, fosforo, kalcio. Mėlynėse esančios veikliosios medžiagos stiprina regėjimą, mažina akių nuovargį, stabdo kataraktos vystymąsi, gerina kraujotaką. Šios uogos yra natūralus antioksidantas, jose yra medžiagų, saugančių mūsų organizmo ląsteles nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio. Mėlynės labai tinka ūmioms ir lėtinėms virškinamojo trakto ligoms, ypač viduriavimui, gydyti. Negana to, mėlynėse išties nedaug kalorijų – 100 gramų šių uogų turi tik 56 kcal.
Vis dėlto daugelis žmonių net nežino, ką dar jų organizmui gali pasiūlyti šios superuogos ir kaip jas galima panaudoti buityje. Pateikiame jums keletą įdomybių:
Mėlynės padeda užmarštuoliams. 2012 metais atliktas tyrimas atskleidė, kad viena porcija mėlynių bent kartą per savaitę žmonėms atminties sutrikimus atidėjo bent keletui metų. Paaiškinimą šiam efektui suteikė 2013 metais atliktas tyrimas su graužikais, kurio metu pastebėta, kad mėlynės apsaugo smegenis nuo toksiškų jose besikaupiančių ir jas žalojančių baltymų.
Daugiausia mėlynių užauginama Meine. Bent jau taip nurodo Meino universitetas. Šioje JAV valstijoje plyti net 600 akrų nusitęsę mėlynių laukai.
Iš mėlynių galima pasigaminti natūralius maistinius dažus. Juk pastebėjote, koks mėlynas ar tamsiai raudonas tampa liežuvis suvalgius saujelę mėlynių? Taigi kodėl manote, kad šiomis uogomis nebūtų galima nudažyti ir maisto... Receptas čia itin paprastas: uogos sutrinamos, tuomet per sietelį nuspaudžiamas skystis – štai ir naminiai maistiniai dažai! Beje, legendos byloja, kad ankstyvieji Amerikos kolonistai mėlynes virindavo piene, kad išgautų pilką spalvą. Ar tai tiesa, sužinosite tik atlikę keletą bandymų savo virtuvėje.
Mėlynes plauti patartina tik prieš vartojimą. Neretai galima pastebėti, kad mėlynės atrodo kiek apdulkėjusios, nemanykite, kad jos purvinos, tokia kiek priblukusi spalva tik įrodo, kad mėlynės gerai užaugintos ir yra pačios sveikiausios. Tiesa, uogas plauti vis tiek reikia, tačiau darykite tai tik prieš pat berdamiesi jas sau į burną, mat šiltas vanduo suminkština mėlynių odelę ir jos greitai gali sugesti.
Daugelyje mėlynių skonio maisto produktų nėra nė gramo tikrų mėlynių. Įvairiose bandelėse, dribsniuose ar parduotuvėje pirktuose keksiukuose vietoj tikrų uogų dedamas cukrus, kukurūzų sirupas, krakmolas, aliejus ir maistiniai dažai, kuiantys mėlynių skonio iliuziją, rašo huffingtonpost.com. Taigi, jei norite tikrų mėlynių skonio keksiukų ar kitų įdomių patiekalų, geriausia juos pasidaryti namuose.
Portalas Ji24.lt pateikia jums keletą receptų pasiūlymų su mėlynėmis:
- Vištienos krūtinėles pasūdykite, pabarstykite pipirais, miltais iš abiejų pusių, apkepkite keptuvėje įkaitintame aliejuje, kad apskrustų.
- Svogūnus nulupkite, perpjaukite išilgai per pusę ir taip pat pakepinkite aliejuje iš abiejų pusių, kad apskrustų.
- Žemame puode plačiu dugnu užvirinkite vandenį, į jį dėkite apkeptą mėsą, rozmarinus, čiobrelius, kepintus svogūnus ir troškinkite maždaug pusantros valandos ant vidutinės ugnies.
- Tuomet į puodą sudėkite mėlynes, garstyčias, pjaustytus salierų stiebus, įpilkite sojų padažo ir troškinkite dar maždaug valandą ant mažos ugnies. Skanu su kuskusu ir keptomis šparaginėmis pupelėmis.
- Sutrinkite sausainius ir sumaišykite su lydytu sviestu.
- Trintų sausainių masę sudėkite į kepimo indą (24 cm skersmens) ir kepkite orkaitėje 175°C temperatūroje apie 10 minučių.
- Iškepusius sausainius, palikite juos atvėsti.
- Sumaišykite kreminį ir kaimišką sūrį, cukrų, kukurūzų krakmolą bei kardamoną.
- Įmaišykite vieną po kito kiaušinius ir grietinėlę. Išlydykite šokoladą ir supilkite ant viršaus.
- Gautą masę tolygiai paskirstykite ant pyrago ir ant viršaus uždėkite mėlynių.
- Kepkite pyragą 175°C temperatūros orkaitėje apie 40 minučių.
- Kepimo pabaigoje uždenkite indą folija, kad paviršius neapdegtų. Išjungę orkaitę, pyragą dar palikite pastovėti 10 minučių.
- Po to, išimkite jį iš kepimo indo ir papuoškite šviežiomis mėlynėmis bei vaniliniu cukrumi.
Receptą atsiuntė Evelina Kochienė
- Miltus išsukite su pienu ir palikite brinkti.
- Kiaušinių baltymus atskirkite nuo trynių.
- Trynius išplakite, pildama plonyte srovele įmaišykite juos į miltų ir pieno tešlą.
- Pagal skonį įberkite cinamono, šliūkštelėkite šlakelį romo.
- Galiausiai supilkite lydytą sviestą ir viską labai gerai išmaišykite – tešla turi būti grietinės tirštumo.
- Keptuvėje įkaitinkite aliejų ir iškepkite blynelius.
- Dar šiltus gausiai apiberkite mėlynėmis.
- Jei mėgstate sočiau, valgykite su grietine arba plakta grietinėle.
- Pirmiausia paruoškite tešlą makaronams: į gilesnį dubenį persijokite miltus, po vieną įmuškite ir išmaišykite kiaušinius, įberkite žiupsnelį druskos.
- Mėlynes kelis kartus pertrinkite per sietelį, kad neliktų sėklyčių.
- Masę įmaišykite į makaronų tešlą ir gerai išsukite.
- Tešlą išminkykite ant miltais pabarstyto stalo ir supjaustykite plonomis juostelėmis.
- Naminius makaronus virkite ne ilgiau nei 3 min. Nukoškite ir išdėliokite į lėkštes.
- Rikotą ištrinkite su maltais riešutais ir krėskite ant makaronų.
- Ant viršaus uždėkite po šaukštelį pesto padažo.
1. Kiaušinį gerai išplakite šakute. Sukrėskite jogurtą, supilkite aliejų, dar sykį viską gerai suplakite.
2. Kitame dubenyje sumaišykite miltus, abiejų rūšių cukrų, kepimo miltelius ir druską. Sukrėskite kiaušinių ir jogurto masę, gerai išsukite mediniu šaukštu.
3. Sudėkite atšildytas, nuvarvintas mėlynes, išmaišykite. Gautą masę sukrėskite į kepimo popieriumi išklotas keksiukų formeles (prikrėskite maždaug 1/3 formelės) ir pašaukite į 190 0C karščio orkaitę.
4. Kepkite 20–25 minutes. Palikite atvėsti orkaitėje. Apibarstykite mėlynėmis.
1. Kiaušinius išsukite su cukrumi, suberkite miltus, krakmolą, įberkite citrinų žievelių, žiupsnelį druskos. Išmaišykite ir supilkite į sviestu išteptą stačiakampę kepimo formą. Kepkite 180 laipsnių orkaitėje apie 8 minutes. Išimkite ir atvėsinkite.
2. Vynuogių sultis išmaišykite su cukrumi, žiupsneliu apelsinų žievelių, supilkite pusę kiekio išbrinkintos želatinos. Į tą pačią formą, kurioje kepė biskvitas, suberkite nuplautas mėlynes (šiek tiek palikite papuošti), užpilkite paruošta želatina ir įdėkite į šaldytuvą keletui valandų sustingti.
3. Iš citrinos išspauskite sultis. Jogurtą išsukite su milteliniu cukrumi ir citrinos sultimis, supilkite likusią išbrinkintą želatiną (jei ėmė stingti, ant silpnos ugnies truputį pašildykite). Grietinėlę išplakite ir išmaišykite su jogurtu.
4. Ant biskvito atsargiai išverskite sustingusių mėlynių sluoksnį, išlyginkite jogurto kremą. Pyragą supjaustykite kvadratėliais, kiekvieną papuoškite likusiomis mėlynėmis, mėtų lapeliais.
Knyga „Uogos“ |
Receptas iš knygos „Uogos“
- Vanilės ankštį perpjaukite per pusę ir iškrapštykite sėklytes. Citriną nuplaukite, nusausinkite, žievelę nutarkuokite smulkia trintuve ir išspauskite sultis. Citrinų sultis supilkite į puodelį, suberkite pusę kiekio cukraus, pakaitinkite, kol jis ištirps, atvėsinkite.
- Jogurtą krėskite į plakimo indą ir sumaišykite su vanilės sėklytėmis. Želatiną išbrinkinkite apelsinų sultyse, išlydykite puodelyje virš garų, kiek pravėsinkite ir įmaišykite į jogurtą. Pamažėle supilkite citrinų sirupą, išmaišykite.
- Grietinėlę išplakite iki putų ir įmaišykite į masę. Baltymus su likusiu cukrumi išplakite iki standžių putų ir labai atsargiai kabindama šaukštu iš apačios į viršų sumaišykite su jogurto mase. Pudingą supilkite į dailią formą ir per naktį laikykite šaldytuve. Išimkite iš formos ir gausiai apibarstykite mėlynėmis.
1. Mėlynes nuplaukite ir nuvarvinkite. Suberkite į puodą, įpilkite šiek tiek vandens ir kaitinkite ant silpnos ugnies apie 10 minučių, kol suminkštės.
2. Sukrėskite į marle išklotą sietelį ir palikite sultims išbėgti. Silpnai paspauskite.
3. Sultis (be nuosėdų) perpilkite į puodą, pakaitinkite ir suberti cukrų.
4. Supilstykite į stiklainius, pridenkite dangteliais ir kaitinkite 90 laipsnių temperatūros vandenyje 10 minučių. Užsukite.
Knyga „Uogos“ |
Receptas iš knygos „Uogos“
- Iš keturių citrinų išspauskite sultis. Į didelį ąsotį supilkite dvi stiklines vandens, įberkite cukraus, pagardinkite citrinų sultimis ir citrinų žievelėmis. Permaišykite.
- Mėlynes arba šilaguoges pertrinkite ir gautą masėę supilkite į limonadą. Pagardinkite grūstu ledu, papuoškite citrinos griežinėliais.