Tada nuo Liono iki Paryžiaus, nuo Niujorko ir Mendozos iki Vilniaus minios entuziastingai nusiteikusių vyno gerbėjų kelia taures jauno vyno garbei (Le Beaujolais nouveau est arrive!) ir kviečia keliauti po žymiausius pasaulyje vyndarystės regionus.
Taip pat skaitykite: Koks tampate išgėręs? Psichologai išskiria 4 tipus
„Beaujolais nouveau“
„Beaujolais nouveau“ (tarti Božolė nuvo) – jaunas prancūziškas vynas, gaminamas Božolė regione iš Gamay vynuogių. Vynas gaminamas supaprastintos fermentacijos būdu, t. y. vynuogės paliekamos nesutraiškytos. Dėl šios priežasties Božolė vynas yra žymiai gaivesnis už įprastos rūšies vyną, turi mažiau taninų, o gerti jį galima praėjus vos šešioms savaitėms po vynuogių nuėmimo derliaus. Tokį vyną stengiamasi išgerti per kelis mėnesius, nes paprastai jis netinkamas ilgai saugoti.
„Beaujolais nouveau“ patariama gerti atvėsintą iki 14 laipsnių iš nedidelių taurių užkandant rūkytomis dešrelėmis, šaltai rūkytos ar vytintos mėsos užkandžiais, kamambero sūriu ir šviežia duona.
Nuo ko viskas prasidėjo?
Į pietus nuo Burgundijos esančio Božolė regiono, vyndariai turėtų būti dėkingi hercogui Pilypui Drąsiajam, kuris XIV a. pabaigoje uždraudė auginti Gamay vynuoges visoje Burgundijoje. Tačiau Božė (prancūzų k. Beaujeu) miestelio apylinkių gyventojai išsaugojo vynuogynus ir derliaus šventės proga gerdavo jauną tų metų vyną. Kita vertus, vynas, laikytas statinėse, greitai pasendavo ir imdavo prastėti, todėl šviežutėlio vyno pasirodymas buvo svarbus įvykis kaimo, ypač miesto, gyventojams. Pastarieji laukdavo pirmųjų vežimų, atvažiuojančių iš artimiausių kaimų, ir švęsdavo jų sutiktuves.
Šių laikų „Beaujolais nouveau“ šventė yra Georgeso Duboeufo nuopelnas, nes XX a. 2-ojoje pusėje iš regioninės jauno vyno sutikimo tradicijos jis sugebėjo sukurti pasaulinio masto šventę. Komercinė Božolė sėkmė paskatino ir kitas šalis imtis jo gamybos – taip gimė itališkasis Vino novello, Ispanijoje pradėtas gaminti Vino nuevo, Nouveau wine Jungtinėse Valstijose ar Šv. Martyno vynas Čekijoje.
Taip pat skaitykite: Kaip alkoholio atsisakymas veikia mūsų organizmą
Tai įdomu...
- Vykstant „Beaujolais nouveau“ šėlsmui visame pasaulyje, išgeriama daugiau kaip 65 mln. butelių vyno.
- Atogrąžų zonoje netrūksta vyno gamybos entuziastų, tačiau neįprastai aukšta temperatūra ir didelė drėgmė visiškai pakeičia uogų auginimo ciklą. Pavyzdžiui, Tailando vynuogynuose vynuogių derlių įmanoma nuimti du kartus per metus. Indonezijos Balio saloje, beveik ties pusiaujo linija, vynuogių derlių galima nuimti kartą per mėnesį!
- Baltąjį ir rožinį vyną vertėtų gerti atvėsintą iki 12 laipsnių. Bet yra nemažai raudonojo vyno rūšių, kurį gamintojas rekomenduoja gerti tik atvėsintą. Reikia prisiminti, kad kambario temperatūra yra 18–19 laipsnių, o ne 22 ar aukštesnė, kaip manoma.
- JAV nepriklausomybės akto autorius ir trečiasis šalies prezidentas Thomas Jeffersonas (1743–1826) yra vienas įtakingiausių vyno istorijos veikėjų. Viskas, prie ko jis prisilietė, virto „auksu“, nes dabar vyno buteliai iš jo kolekcijos verti aukščiausios aukcionuose mokamos kainos – vyno butelis su inicialais „Th.J.“ aukcione parduodamas maždaug už 100 000 JAV dolerių.
- Vyno skoniui ir kokybei butelio dugno išgaubimas jokios reikšmės neturi. Net kai kurių brangiausių vyno rūšių butelio dugnas yra visiškai plokščias. Labai dažnai butelio išgaubimas vynui yra naudojamas tik kaip psichologinio poveikio priemonė: taip butelis atrodo didesnis ir ypatingesnis.