Lietuvos gyventojų mitybos įpročių tyrimas, atliktas 2013 metais, parodė, kad tik 23,4 proc. lietuvių laikosi mitybos režimo ir valgo kasdien tuo pačiu metu, ir tik penktadalis žmonių rūpinasi, kad jų valgomas maistas būtų naudingas sveikatai. Dėl įtempto gyvenimo tempo dauguma mieste gyvenančių žmonių netgi atsisako pusryčių, valgydami tik du kartus per dieną – pietus ir vakarienę.
„Per pastaruosius tris dešimtmečius Europoje padaugėjo nutukimo problemų turinčių žmonių – tai rodo stiprėjančią netinkamos mitybos ir nepakankamo fizinio aktyvumo tendenciją. Dabar ramiai suvalgyti visaverčius pusryčius daug kam atrodo prabanga ir laiko švaistymas, todėl dažnai ryte apsiribojama kavos puodeliu ar mikrobangų krosnelėje pašildytu pusgaminiu, tačiau mitybos specialistai skambina pavojaus varpais, mat vakare „atsigriebiama“ dvigubai, – sako UAB „Amber Food“ rinkodaros vadovė Lina Nikonovaitė.
Taip pat skaitykite: Ką pusryčiai sako apie jūsų asmenybę
Pasaulio didmiesčiuose pusryčiams skiriamas ypatingas dėmesys, tad nieko nestebina ankstų rytą pilnos kavinės žmonių. Praktika prieš darbą papusryčiauti mieste – Lietuvoje dar nauja, tačiau po truputį prigyjanti naujovė, kurią įtvirtina dažniau keliaujantys ir naujovėms imlesni jauni žmonės.“
Anot jos, lietuvių pusryčių meniu gerokai skiriasi nuo Europos šalių ar JAV gyventojų: pavyzdžiui, Prancūzijoje itin populiaru ryte neskubant suvalgyti skrebutį su sviestu ar ką tik iškeptą raguolį su uogiene ir išgerti šviežiai spaustų sulčių.
Italijoje įprasta valgyti sumuštinukus su įvairiais pagardais, omletą ar net užsisakyti makaronų lėkštę, Didžiojoje Britanijoje – sukirsti sočius angliškus pusryčius su dešrele, kiaušiniene ir pupelėmis, o Amerikoje – suvalgyti blynų su klevų sirupu.
Taip pat skaitykite: Savaitgalio lėkštėje – sotūs ir gausūs angliški pusryčiai
Astos Černės nuotr./Angliški pusryčiai
„Visi mitybos specialistai pritaria, kad pusryčiauti – būtina. Atsižvelgiant į fizinį aktyvumą ir asmeninius duomenis, per pusryčius derėtų suvartoti apie 20–25 proc. visos dienos kalorijų normos. Pagal įvairių tyrimų duomenis, lietuviai vartoja per mažai skaidulinių medžiagų ir šviežių daržovių“, – teigia L. Nikonovaitė.
Kodėl verta pusryčiauti:
- Pusryčiai pagerina nuotaiką ir darbingumą. Kasrytinis maisto ritualas pagerina dėmesio koncentraciją, atmintį ir pagerina nuotaiką. Anksti atsikėlęs ir papusryčiavęs žmogus dienos pradžioje nejaučia alkio, turi daugiau energijos, tad būna geros nuotaikos ir suspėja nuveikti daugiau darbų.
- Pusryčiai padeda numesti svorio. Kasdien pusryčiaujant tuo pat metu, pagreitėja organizmo medžiagų apykaita, todėl kalorijos deginamos greičiau. Pavalgius, po 4–6 val., medžiagų apykaita ima lėtėti.
- Pusryčiai stiprina imunitetą. Moksliniai tyrimai atskleidė, kad pusryčių nevalgantys žmonės yra labiau linkę peršalti ar susirgti gripu. Visaverčiai pusryčiai, kuriuose gausu vitaminų ir organizmui naudingų medžiagų, stiprina imunitetą ir apsaugo nuo infekcijų.
- Pusryčiai lemia sveikesnio maisto pasirinkimą. Pastebėta, kad tie, kurie atsisako pusryčių, 40 proc. dažniau dienos metu valgo saldumynų, 55 proc. dažniau geria saldžius gazuotus gėrimus, 45 proc. rečiau per pietus renkasi daržovių ir 30 proc. mažiau suvalgo vaisių. Tai galima paaiškinti tuo, kad pusryčių metų gaunama pakankamai energijos, todėl vėliau alkio nereikia malšinti riebiais ir saldžiais patiekalais.
- Pusryčiai naudingi sveikatai. Amerikos širdies asociacijos atlikto tyrimo duomenimis, vyrams, kurie daug metų nevalgydavo pusryčių, 27 proc. padidėdavo infarkto ir mirties nuo širdies smūgio tikimybė. Anot mokslininkų, nepusryčiaujantys linkę suvalgyti didesnes pietų porcijas, dažniau rinktis desertus ar užsisakyti riebesnių patiekalų. Tai tiesiogiai veikia kraujo spaudimą ir, žinoma, širdies veiklą.
Ingredientai
Druska:
1.00 žiupsnelis (tešlai)
Cukrus:
130.00 g (1valg. š. tešlai, 100g - pagardams)
Citrinos:
1.00 vnt. (3 valg. š. sulčių, pagardams)
Kaip gaminti
1. Iš nurodytų produktų užmaišykite tešlą ir palikite pusvalandį. Puode ant mažos ugnies pagardams cukrų kaitinkite tol, kol parus. Suberkite riešutus ir išmaišykite. Masę sudėkite ant kepimo popieriaus, atvėsinkite ir sukapokite.
2. Obuolius nulupkite, skersai supjaustykite maždaug 3 mm storio griežinėliais, pašalinkite sėklalizdžius ir apšlakstykite citrinų sultimis.
3. Aliejumi pašlakstykite 26 cm skersmens keptuvę ir įkaitinkite. Samčiu įpilkite tešlos, paskirstykite per visą plotį, viduryje įdėkite griežinėlį obuolio. Kai blynas iš apačios paruduos, atsargiai apverskite ir iškepkite kitą pusę. Taip iškepkite visus blynus ir laikykite 80 laipsnių orkaitėje, kad neatauštų. Patiekite apibarstytus karameliniais riešutais.
|
Knyga „Vaisiai“ |
Receptas iš knygos „Vaisiai“
Suskleisti
Kaip gaminti
1. Inde, įstatytame į karšto vandens vonelę, ištrinkite mieles su cukrumi, 1 stikline šilto pieno ir stiklinės miltų. Kildinkite 15 min.
2. Tada supilkite likusį pašildytą pieną, įmaišykite kiaušinių trynius, ištirpintą sviestą, miltus, išplaktus kiaušinių baltymus.
3. Tešlą kildinkite šiltai. Į pakilusią tešlą atsargiai įmaišykite susmulkintus džiovintus vaisius.
4. Blynus kepkite įkaitintame aliejuje ant nedidelės ugnies.
Labai skanu su šaltu pienu arba kakava.
Recepto autorė Viktorija Kairiūkštytė
! Šio recepto nuotrauka nėra autentiška
Suskleisti
Kaip gaminti
- Įkaitinkite orkaitę iki 180 ºC temperatūros. Šlakeliu aliejaus plonai ištepkite 4 porcijinius indelius (9 cm skersmens).
- Kiaušinius ir pieną šluotele išplakite iki vientisos masės.
- Svogūną susmulkinkite nedideliais kubeliais, morką sutarkuokite, špinatus sukapokite. Keptą vištos krūtinėlę ar kitą mėgstamą kumpelį supjaustykite nedideliais gabalėliais, pievagrybius supjaustykite riekelėmis.
- Keptuvėje įkaitinkite šlakelį aliejaus. Suberkite svogūnus ir kepkite, kol taps skaidrūs. Tuomet suberkite tarkuotą morką ir pievagrybius. Maišydami pakepinkite dar porą minučių. Suberkite špinatus ir kaitinkite, kol jie subliūkš.
- Išimkite daržoves iš keptuvės ir šiek tiek atvėsinkite. Sumaišykite su trupinta feta, pagardinkite druska ir pipirais. Įmaišykite šią masę į kiaušinių plakinį. Gerai sumaišykite.
- Paskirstykite paruoštą masę į kepimo indelius. Kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 20–30 min., kol kiaušiniai bus visiškai iškepę.
- Iškepusių omletų viršų papuoškite špinatų lapeliais ir saujele trupintos fetos. Patiekite nedelsiant. Skanaus!
Suskleisti
Ingredientai
Sirupas: granatų 2.00 valg. š.
Kaip gaminti
1. Dribsnius suberkite į puodą, užpilkite vandeniu ir troškinkite apie 20 min. Tada sumeskite džiovintas spanguoles, sudėkite sviestą, supilkite granatų sirupą ir uždenkite.
2. Riešutus pakepinkite sausoje keptuvėje ir įmaišykite į košę. Galiausiai, kai košė bus išbrinkusi ir šiek tiek pravėsusi, įmaišykite medų – išsaugosite visus vitaminus.
3. Prieš tiekdama, košę gausiai apibarstykite granatų sėklomis.
4. Granatus lengviau išlukštensite, jei, nupjovusi viršutinę jos dalį ir nulupusi odelę, vaisių 5–7 min. panardinsite į šaltą vandenį. Ištraukusi iš vandens, beliks granatą sulaužyti gabalėliais ir sėklytės pačios išbyrės.
Suskleisti
Ingredientai
Miltai:
300.00 g (tinka kvietiniai, ryžių ar kukurūzų)
Kaip gaminti
1. Kiaušinių trynius atskirkite nuo baltymo. Ant trynių supilkite ryžių pieną ir pradėkite maišyti.
2. Įdėkite žiupsnelį cinamono ir, pamažu maišydami, berkite miltus, kol tešla sutirštės.
3. Supilkite plaktuvu išplaktus kiaušinių baltymus, darsyk pamaišykite ir kepkite.
4. Blynelius valgykite su šokolado drožlėmis arba uogiene. Skanaus!
Receptą atsiuntė Neringa Laurinaitienė
Suskleisti
Ingredientai
Miltai:
2.00 valg. š. (kvietinių)
Druska:
1.00 žiupsnelis (1/2 šaukštelio)
Cukrus:
1.00 valg. š. (dėkite pagal skonį)
Kaip gaminti
1. Į varškę įmuškite tris kiaušinių trynius ir gerai išmaišykite, kad būtų visiškai vientisa masė. Tada berkite miltus, druską, cukrų, cinamomą ir dar kartą gerai išmaišykite.
2. Baltymus išplakite iki standžių putų ir sukrėskite į varškės masę.
3. Keptuvėje išlydykite sviestą, sukrėskite varškės masę ir ją išlyginkite per visą keptuvę (turėtų būti maždaug 1 cm storio blynas).
4. Varškės omletą apkepkite iš abiejų pusių, kol gražiai pagels.
5. Supjaustykite gabalėliais (panašiai kaip picą). Tiekite su mėgstama uogiene, jogurto ar kitokiu desertiniu padažu.
Suskleisti
Ingredientai
Batonas:
4.00 riekės (forminis arba kitaip - kvadratinis)
Citrinos:
1.00 vnt. (pusės citrinos sultys)
Obuoliai:
1.00 vnt. (pusė obuolio skrebučiams ir kelios skiltelės - patiekimui)
Žemės riešutų sviestas: 4.00 valg. š.
Kaip gaminti
- Nuo obuolio nulupkite žievelę, išimkite sėklalizdžius ir supjaustykite plonomis riekelėmis.
- Visas batono riekeles aptepkite žemės riešutų sviestu. Ant vienos riekelės sudėkite obuolio griežinėlius ir suvožkite riekeles taip, kad suvožtinio viduje būtų žemės riešutų sviestu apteptos batono riekių puselės.
- Dubenėlyje kiaušinius išplakite su žiupsneliu muskato, cinamono ir citrinos sultimis. Suvožtinį įmerkite į šį plakinį taip, kad visas pasidengtų kiaušinių mase.
- Keptuvę ištepkite šlakeliu aliejaus ir įdėkite gabalėlį sviesto. Kepkite įkaitintoje keptuvėje po maždaug 1 minutę iš abiejų pusių.
- Iškepusius skrebučius išimkite į lėkštę. Apšlakstykite klevų sirupu ir papuoškite obuolių skiltelėmis. Patiekite nedelsiant. Skanaus!
Suskleisti
Ingredientai
Kiaulienos dešrelės: (virtos) 2.00 vnt.
Duona:
2.00 riekės (kvietinės)
Kaip gaminti
- Keptuvėje įkaitinkite šlakelį aliejaus.
- Į įkaitintą keptuvę dėkite virtas kiaulienos dešreles ir apkepkite iš visų pusių, kol gražiai apskrus.
- Į keptuvę dėkite kiaulienos šoninės riekeles ir taip pat pakepinkite, kol apskrus.
- Išimkite dešreles ir šoninės riekeles iš keptuvės ir trumpam atidėkite į šalį.
- Pomidorą perpjaukite per pusę, pievagrybius – per pusę ar į keturias dalis. Suberkite į keptuvę ir pakepinkite porą minučių, kol daržovės suminkštės ir šiek tiek apskrus. Išimkite iš keptuvės ir trumpam atidėkite į šalį.
- Galiausiai į keptuvę įmuškite kiaušinį. Kepkite ant silpnos ugnies, nemaišydami, kol kiaušinis sutvirtės, tačiau trynys dar bus skystas. Galite kiaušinį patiekti ir tokį, tačiau, jei norite, atsargiai apverskite ir apkepkite iš kitos pusės. Kepkite trumpai, kad kiaušinio trynys išliktų skystas.
- Duonos riekeles paskrudinkite skrudintuvėje, kol taps gražiai auksinės spalvos.
- Į didelę lėkštę dėkite kiaulienos dešreles, skrudintas šoninės riekeles, keptą kiaušinį, pievagrybius, pomidorą, virtas pupeles. Apibarstykite žiupsneliu druskos ir maltų pipirų.
- Patiekite iš karto, su puodeliu juodos arbatos, kavos ar stikline apelsinų sulčių.
Suskleisti
Ingredientai
Pieniškos dešrelės 2.00 vnt.
Rūkyta šoninė (griežinėliai) 4.00 vnt.
Druska:
1.00 arbat. š. (žiupsnelis)
Kaip gaminti
1. Kiaušinius suplakite šakute. Pasūdykite, pagardinkite pipirais, supilkite grietinėlę ir išmaišykite. Vietoj grietinėlės galite naudoti ir pieną arba vandenį, tačiau, sumaišius kiaušinius su grietinėle, omletas bus minkštesnis ir sultingesnis.
2. Negilioje keptuvėje ištirpinkite pusę šaukšto sviesto. Palaukite, kol riebalai nustos putoti, greitai supilkite dalį kiaušinių masės. Nuolat maišykite medine mentele, kad tešla sustingtų tolygiai ir būtų grietinės tirštumo. Toliau kepkite nemaišydama. Pakratykite keptuvę, kad omletas atšoktų nuo dugno, laikykite šiltai, kol iškepsite antrą blyną.
3. Kitoje keptuvėje trumpai apkepkite gabalėliais pjaustytas pieniškas dešreles ir šoninę. Dėkite ant omleto pakepintą šoninę ir dešreles, sulankstykite blyną į keturias dalis arba susukite į ritinėlį. Paruoštą omletą tiekite su pomidorų padažu arba šviežiomis daržovėmis.
Kulinaro patarimas. Jei mėgstate purų omletą, kiaušinių baltymus atskirkite nuo trynių ir suplakite iki putų. Trynius sumaišykite su puse stiklinės pieno, sukrėskite baltymus ir atsargiai išmaišykite. Kepkite omletą keptuvėje storu dugnu. Tiesa, puraus omleto nepavyks perlenkti pusiau ar susukti į ritinėlį.
Suskleisti