Maisto ekspertės patarimai, kaip tinkamai paruošti jūrų gėrybes

Ar ir jums būna tokių dienų, kai nesugalvojate, ką patiekti ant vakarienės stalo? Tokios situacijos išeitimi gali tapti jūrų gėrybės, kurios turi daug įvairių ir subtilių skonių, paversiančių įprastą vakarą šiek tiek kitokiu.
Jūrų gėrybės.
Jūrų gėrybės. / Fotolia nuotr.

Prekybos tinklo „IKI“ maisto ekspertė Aistė Rasmussen pataria, kaip paruošti jūrų gėrybes, kad jos atskleistų savo savitą skonį.

Karališkojo krabo kojos jūsų lėkštėje

Kulinarė atskleidžia, jog ko gero vienas įsimintiniausių gurmaniškų patiekalų ingredientų – krabų mėsa: „Karališkojo krabo skonis itin gurmaniškas – jis lyg omaro ir krevečių mišinys, dėl savo įmantrumo kartais dar vadinamas jūros gerybių karaliumi. Tai kone labiausiai vertinama valgomųjų krabų rūšis“, – pasakoja kulinarė.

„Norint tinkamai paruošti šviežias vėžiagyvio kojas, įdėkite jas į verdantį, gausiai pasūdytą vandenį ir virkite tol, kol jų kiautas paraudonuos. Egzotišką krabo skonį pabrėšite patiekdami jį kartu su klasikiniu olandišku padažu iš sviesto, kiaušinių trynių ir citrinos sulčių“, – lengvai pagaminamo ir prabangaus patiekalo receptą pateikia A.Rasmussen.

Didžiosios austrės –  ir šviežios, ir keptos

Mariaus Čiuželio nuotr./Austrės
Mariaus Čiuželio nuotr./Austrės

Ši moliuskų rūšis yra ypatinga tuo, kad jas galima valgyti termiškai neapdorotas, taip išlaikant visiškai natūralų jų skonį. A.Rasmussen atskleidžia kelis patiekalų receptus iš jų: „Šviežias austres reikia švariai nuplauti, palaikyti sietelyje, kol nuvarvės vanduo. Jei norite mėgautis šviežiomis, tuomet atverkite jas aštriu peiliu, pabarstykite žiupsneliu pipirų bei užpilkite šlakelį citrinų sulčių.

Kitas būdas – didžiąsias austres kepti: sudėkite jas į skardą, gausiai apiberkite druska ir pašaukite į iki 200 laipsnių temperatūros įkaitintą orkaitę, kepte apie 5 minutes ar kiek ilgiau, kol jos atsivers, tada apšlakstykite aštriu padažu ir skanaukite“, – teigia kulinarė.

Kaip išvirti mažuosius tinklinius aštuonkojus, kad jie būtų minkšti?

Tai galvakojai moliuskai, kurie neturi jokio kaulo, o visas kūnas sudarytas iš minkštos „mėsos“. Dažniausiai mažiukai, vos sprindžio dydžio aštuonkojai, būna jau išvalyti, paruošti ir atvėsinti, nes šį darbą atliekant patiems, tai gali tapti ilgu ir daug kruopštumo reikalaujančiu iššūkiu.

„Aštuonkojus nuplaukite šaltame vandenyje. Tada dėkite juos į puodą, užpilkite šaltu vandeniu, įberkite druskos bei įspauskite citrinų sulčių arba įpilkite truputį baltojo vyno acto ir statykite ant viryklės. Kai jie užvirs, sumažinkite kaitrą ir virkite apie 13 minučių, kol aštuonkojai suminkštės. Juos išvirus, „mėsa“ turi būti švelni bei minkšta, kaip ir visoms jūrų gėrybėms būdinga – kiek salsvo skonio. Pagardinę šį patiekalą mėgstamais prieskoniais, derinkite su pasirinktomis daržovėmis ir alyvuogių aliejaus užpilu“, – pataria maisto ekspertė.

TAIP PAT SKAITYKITE: Viduržemio jūros dieta

Su pomidorais troškintos mažosios sepijos

Jei žavitės Viduržemio jūros regiono virtuve, sultingosios mažosios sepijos puikiai ją atskleis, nes ten šios jūros gėrybės labai paplitusios ir ruošiamos įvairiausiais būdais. Aistė Rasmussen pasakoja, kad tų kraštų gyventojai mėgsta jas įdaryti arba troškinti su įvairiomis daržovėmis.

Taip pat kulinarė dalinasi ir gardžiu receptu: „Pakepinkite smulkintą česnaką ir sudėkite kruopščiai išvalytas mažąsias sepijas, po poros minučių įpilkite balto sauso vyno, įberkite žiupsnelį maltos aitriosios paprikos, druskos, baziliko. Kai vanduo iš sepijų išgaruos (jos turi būti šiek tiek sausokos), sudėkite susmulkintus pomidorus ir troškinkite apie 15 min.“

Paprastosios midijos gali tapti tikru delikatesu

Shutterstock nuotr./Makaronai su midijomis
Shutterstock nuotr./Makaronai su midijomis

Iš gražiųjų geldelių galima paruošti daugybę įvairiausių patiekalų. Šiandien viso pasaulio gurmanai midijas šlovina ne mažiau nei Afroditės virtuvės karalienes – austres. Anot maisto ekspertės, išvirtos baltajame vyne su salierais ir grietinėle, midijos tampa tikru delikatesu, o troškinamos su kokoso pienu ir kariu įgauna azijietiškų patiekalų skonį.

„Labai svarbu midijas kruopščiai nuplauti ir išvalyti – pašalinti „barzdas“ – tai lyg siūlai, kuriais jos prisitvirtina prie vandenyje esančių stulpų, kol užauga. Tinkamai midijas paruošus, galima troškinti su pasirinktu padažu. Geriausia tai daryti uždengus keptuvės dangtį, maždaug tris minutes arba šiek tiek ilgiau, kol atsivers visos geldelės. O tas, kurios neatsivėrė – išmeskite.“ 

Jūrų gėrybės nebūtinai turi būti patiekiamos tik ypatingomis progomis, jos puikiai tinka ir tada, kai norisi paįvairinti kasdien gaminamų patiekalų asortimentą. 

TAIP PAT SKAITYKITE: Aliejaus rūšys: kokias ligas bei sveikatos sutrikimus gydo įvairūs aliejai?

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų