Nauda organizmui
Pomidorai – geras vitaminų (B, C, E) ir mikroelementų (kalio, natrio, kalcio, geležies, vario, fosforo, chloro, magnio, mangano) šaltinis. Pomidorai stiprina širdį, mažina kraujo spaudimą ir stiprina imuninę sistemą. Dėl to, kad pomidoruose yra folinės rūgšties ir geležies, juos ypač patartina valgyti nėščioms moterims. Pomidoruose rasta likopeno – antioksidanto, kuris mažina žalingą laisvųjų radikalų poveikį. Yra duomenų, kad pagyvenę žmonės, kurių kraujyje netrūksta likopeno, ilgiau išlieka fiziškai ir protiškai darbingi. Su maistu užtektinai likopeno galima gauti tik iš pomidorų ir arbūzų. Kitose daržovėse ir vaisiuose jo yra nedaug. Pomidoruose esantis beta karotinas organizme virsta vitaminu A, o šis labai naudingas regos nervui. Vitamino A dienos poreikį visiškai patenkina trys prinokę pomidorai. Pomidorai ramina nervus, nes juose yra bromo. Dirbantys įtampos reikalaujantį darbą ir nuolat stresą patiriantys žmonės turėtų dažniau valgyti pomidorų sriubos, patiekalų su pomidorų padažu ir šviežių pomidorų salotų.
Verta žinoti
* Žaliuose pomidoruose yra šiek tiek solanino, tačiau toks kiekis sveikatai nekenkia, juolab kad neprinokusių pomidorų valgoma nedaug.
* Lauke sunokusiuose pomidoruose vitamino C, beta karotino ir organinio cukraus yra gerokai daugiau nei nokintuose šiltnamyje.
Kokius pomidorus rinktis
Yra žinoma per 500 pomidorų veislių. Lietuvoje, žinoma, tiek nerasite, tačiau bent per patį pomidorų sezoną tikrai turite iš ko rinktis. Svarbiausia – žinoti, kam šias daržoves naudosite.
* Salotoms ir nepjaustytų pomidorų patiekalams (pavyzdžiui, įdarytiems pomidorams) geriausiai tiks visiškai sunokę, bet kieti vaisiai.
* Netaisyklingos formos, su dėmėmis, sutrūkinėję ar sumaigyti pomidorai tinka virti, troškinti, spausti sultis.
* Mažuose apvaliuose pomidoruose sėklų gerokai mažiau nei dideliuose, pailguose ar briaunotuose.
* Maži apvalūs (vynuoginiai) ir kriaušės formos pomidoriukai labai tinka patiekalams puošti. Tik marinuoti šiuos vaisius reikia labai atsargiai – jų odelės labai plonos.
* Tamsios, beveik juodos spalvos pomidorai yra saldesni.
* Konservuoti labiau tinka tvirti, be tuščių ertmių ir plaušelių, su nedaug sėklų pomidorai. Tokių odelė kaitinant nesutrūkinėja.
* Pomidorų galima ir užsišaldyti – jie išsaugo vertingiausias medžiagas, nedaug nukenčia skonis. Šaldyti rinkitės mėsingiausių veislių pomidorus. Prieš tai juos reikėtų nulupti ir sudėti į sandarius indelius. Tiesa, atšildyti jie būna sutežę, bet skonis – kaip šviežių.
Ar žinote, kad…
…koteliais į viršų sudėti pomidorai išsilaiko ilgiau?
Naudingi patarimai
* Pomidorus geriausia pjaustyti dantytu peiliu – tada jie mažiausiai susitrina, neišteka sultys.
* Pomidorų nevertėtų laikyti šaldytuve, antraip jie suminkštės ir greičiau ges.
* Virtų pomidorų odelė susisuka, būna neskani ir sunkiai virškinama. Todėl pomidorus, kuriuos dėsite į karštą patiekalą, nulupkite.
* Pomidorus nulupti bus lengviau, jei odelę įpjausite, užplikysite verdančiu vandeniu ir tuoj pat perpilsite šaltu.
* Neprinokę pomidorai greičiau paraus, jei laikysite juos sudėtus tarp obuolių.
IŠBANDYKITE!
|
||
|
||
|
||
|