Vasaros žalumynai: kokius vartoti, o kada jų geriau atsisakyti

Atėjus vasarai ir įvairių žalumynų sezonui, daugelis iš mūsų tiesiog puola prie jų ir stengiasi atsigriebti už visus metus. Tačiau čia, kaip ir daugelyje kitų dalykų, reikia ne tik žinoti saiką, bet ir atsižvelgti į šalutinį kai kurių žalumynų poveikį.
Žolelės
Žolelės / Fotolia nuotr.

1. Petražolės

Privalumai: pagrindinis privalumas yra tas, jog ši žolelė didina potenciją ir šalina patinimus. Be to, petražoles reguliariai rekomenduojama vartoti tiems, kas serga cukriniu diabetu. Petražolėse gausu vitamino C, kalio, kalcio, fosforo, cinko, seleno ir flavonoidų, kurie yra puiki profilaktinė priemonė nuo vėžio.

Trūkumai: petražolėmis neturėtų piktnaudžiauti nėščios moterys. Petražolėse gausu folio rūgšties, kuri didina gimdos tonusą. Žinia, kad nėščiosios turėtų vartoti folio rūgštį dar prieš pastojant ir per 12 pirmųjų nėštumo savaičių. Petražoles reikėtų vartoti atsargiai ir tuo atveju, jeigu turite šlapimo pūslės ir inkstų ligų.

123rf.com nuotr./Petražolės
123rf.com nuotr./Petražolės

Taip pat skaitykite: Prieskonis kuminas padės sudeginti 3 kartus daugiau riebalų

2. Žaliosios salotos

Privalumai: salotose nemažai folio rūgšties ir vitamino C. Norint gauti reikiamą paros normą šių medžiagų, reikia suvalgyti apie 500 g salotų su alyvuogių aliejumi.

Trūkumai: salotų nerekomenduojama valgyti žmonėms, kurie serga pankreatitu (kasos uždegimu), tūlžies pūslės, skrandžio, žarnyno uždegimu, esant inkstų akmenligei.

„Shutterstock“ nuotr./Ekologiškas maistas
„Shutterstock“ nuotr./Ekologiškas maistas

3. Mėtos

Privalumai: mėtos turi neįtikėtiną savybę atpalaiduoti bei malšinti galvos skausmą. Be to, jas naudinga vartoti žmonėms, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis – mėtos ramina ir plečia kraujagysles. Moterims naudinga mėtų arbata esant kritinėms dienoms.

Taip pat skaitykite: Gaminame pačios: gaivus tonikas veidui

Trūkumai: nerekomenduojama vartoti, kai kamuoja bronchų spazmai.

Fotolia nuotr./Mėtos
Fotolia nuotr./Mėtos

4. Česnakų laiškai

Privalumai: česnakų lapuose gausu vitamino C. Tai puiki antibakterinė žolelė, kuri gali būti vartojama kaip profilaktinė aterosklerozės ir peršalimo ligų priemonė.

Trūkumai: nerekomenduojama vartoti sergantiems širdies, inkstų, kepenų ligoms, esant kasos uždegimui, reumatui ir virškinamojo trakto negalavimams.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Daržovės
AFP/„Scanpix“ nuotr./Daržovės

5. Svogūnų laiškai

Privalumai: žaliuose svogūnuose gausu kalio, kuris būtinas normaliai širdies ir kraujagyslių sistemos veiklai. Svogūnai, kaip ir česnakų laiškai, yra pagrindinė profilaktinė priemonė nuo aterosklerozės ir peršalimo ligų. Verta žinoti, kad 100 g svogūnų yra vitamino C ir antioksidantų paros norma.

Trūkumai: nerekomenduojama valgyti termiškai neapdorotų svogūnų laiškų esant kasos, tūlžies pūslės, skrandžio bei žarnyno uždegimams.

Taip pat skaitykite: Virtuvės gidas: kam ir kokie prieskoniai labiausiai tinka

6. Krapai

Privalumai: krapai labai vertingi, juose gausu vitamino C, karotino, kalcio, fosforo ir magnio. Reguliariai vartojant krapus, jie gali sumažinti aukštą kraujo spaudimą, sunormalizuoti žarnyno veiklą bei yra itin naudingi mūsų akims ir regėjimui.

Trūkumai: žmonės, turintys žemą kraujo spaudimą, krapus turėtų vartoti saikingai. Priešingu atveju galimas galvos svaigimas ir silpnumas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis