Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Susipažinkite su aitriosiomis paprikomis!

Negalintiems gyventi be aštraus maisto rinktis yra iš ko.
Aitriosios paprikos
Aitriosios paprikos / Fotolia nuotr.

Visame pasaulyje auginama daugybė aitriosios paprikos rūšių gali įtikti ir išrankiausiam gurmanui. Švelnesnio, sodresnio ar labai intensyvaus deginančio skonio paprikos naudojamos įvairiausių šalių virtuvių patiekalams gardinti, o jų aitrumas matuojamas Skovilio vienetais. Įdomu, kad ši skalė sukurta 1912-aisiais ir pavadinta jos kūrėjo amerikiečių chemiko Wilburo Scoville’o vardu. Skovilio aštrumo vienetai (žymimi SHU) nurodo, koks kiekis kapsaicino (medžiagos, suteikiančios paprikoms aštrų skonį) yra pipire. Žinote, kas pagal aštrumo skalę užima aukščiausias pozicijas? Jūsų dėmesiui – dešimt iš daugelio deginte deginančių pipirų!

Trinidad Moruga Scorpion paprika
Trinidad Moruga Scorpion paprikos

1. 2012 m. aitriausia paprika planetoje paskelbta Trinidad Moruga Scorpion paprika. Nors ir neįtrauktas į Gineso rekordų knygą, golfo kamuoliuko dydžio svilinte svilinantis pipiriukas pasiekė neįtikėtiną aštrumo rekordą – nuo įprastų 1,2 iki 2 mln. Skovilio matavimo vienetų! Nieko keista, kad derliaus nuėmimo metu rinkėjai mūvėjo net keturias poras lateksinių pirštinių. Tačiau aitriųjų paprikų rinkoje ir tų, kurie dievina aštrų maistą, ji buvo priimta su didžiausiu džiaugsmu.

Trinidad Scorpion Butch T paprika
Trinidad Scorpion Butch T paprika

2. 2011 m. Trinidad Scorpion Butch T paprika sumušė visus rekordus ir tapo pačia aštriausia visame pasaulyje bei pateko į Gineso rekordų knygą. Tiesa, dabar ji nebegali tokia vadintis, nes turi „tik“ 1 463 700 SHU (palyginti su Trinidad Moruga Scorpion paprika). Pasakojama, kad virėjai, ruošdami aštrųjį padažą, net dėvi pirštines ir kvėpavimo kaukes. Dirginančios pipiro dalys net kelioms dienoms gali palikti nudegimo žymių ant odos. Interneto svetainėse apstu filmukų, kuriuose drąsuoliai bando paragauti šios aitriosios paprikos.

Naga Bhut Jolokia paprikos
Naga Bhut Jolokia paprikos

3. Naga Bhut Jolokia paprikos (dar vadinamos Ghost Pepper) aitrumas siekia 855 000–1 041 427 SHU. Nors ji pradėta auginti Indijoje, dabar galima rasti įvairiose pasaulio vietose. Ryškiai oranžinės ir raudonos spalvos pipiras gali būti valgomas vienas arba naudojamas patiekalams gaminti tiek šviežias, tiek džiovintas, tiek miltelių pavidalu. Indijoje šios aitriosios paprikos naudojamos ir skrandžio ligoms gydyti.

Red Savina Habanero paprika
Red Savina Habanero paprikos

4. Red Savina Habanero paprika, kurios aitrumas – 350 000–580 000 SHU, yra ilgesnė nei kitos aitriosios paprikos, sunkesnė ir, žinoma, pasižymi be galo aitriu skoniu. Jos deginimo poveikis gali trukti nuo pusvalandžio iki valandos, kol galiausiai pradeda slopti. Pasak specialistų, šis maisto gamyboje naudojamas pipiras turi įtakos ir sveikatai, pavyzdžiui, padeda virškinti maistą, mažina cholesterolio kiekį kraujyje ir kraujospūdį, tinka širdies ligų ir vėžio prevencijai.

African Birds Eye paprikos
African Bird’s Eye paprikos

5. African Bird’s Eye paprika ne tokia aitri kaip aukščiau išvardytos, bet įvertinta 100 000–225 000 SHU ir pasaulyje užima vieną aukščiausių vietų. Šis nedidelis apvalios formos aštrus pipiras nokimo pradžioje būna žalio atspalvio, vėliau pasidaro oranžinis ir galiausiai raudonas. Augimo procesas trunka apie 120 dienų. Teigiama, kad ši įvairiems patiekalams dažnai naudojama aitrioji paprika, palyginti su kitomis, tėra vidutinio aštrumo. Ji puikiai dera prie jūrų gėrybių patiekalų ir kitų nevegetariškų valgių. Be to, malšina artrito, dantų skausmą, gerina virškinimą.

Thai paprikos
Thai paprikos

6. Thai paprika vertinama 50 000–100 000 SHU. Ji yra sodrios raudonos arba ryškiai žalios spalvos, pailgos formos, gale užsirietusios. Nors nemažai pasaulio virtuvių vartoja šį aitrųjį pipiriuką, labiausiai juo žavisi azijiečiai: deda į įvairiausius patiekalus, valgo šviežią, džiovintą, maltą. Apdorojant Thai papriką, taip pat reikėtų imtis atsargumo priemonių: dėvėti lateksines pirštines, saugotis, kad nepatektų ant kūno, ypač į akis.

Tabasko paprika
Tabasko paprikos

7. Tabasko paprika, kuri pagal Skovilio skalę įvertinta nuo 30 000–50 000 SHU, puikiai žinoma visame pasaulyje. Jos pavadinimas kilęs iš Meksikoje esančio miestelio Tabasko. Vidutinio dydžio pailgos formos pipiras yra raudonos spalvos, derliaus nuėmimo metu būna šiek tiek raukšlėtas, plonos odelės, sultingas. Jis dažniausiai vartojamas visiems gerai žinomam tabasko padažui ir pipiriniam actui gaminti.

Chalapos paprikos
Chalapos paprikos

8. Chalapos paprikos aitrumas yra vienas juokas palyginti, pavyzdžiui, su Trinidad Moruga Scorpion. 2500–8000 SHU įvertintą pipiriuką puikiai žino aštraus maisto mėgėjai. Jis pasižymi gana švelniu deginančiu skoniu, todėl tinka daugeliui patiekalų. Nedidelis pailgos formos vaisius būna raudonos spalvos, bet skanaujamas tiek žalias, tiek raudonas. Kilusi iš Meksikos ir iki šiol čia auginama aitrioji paprika yra neatsiejama meksikiečių virtuvės dalis ir puikiai dera prie įvairių valgių. Chalapos paprikas galima marinuoti, dėti į troškinius, picas, dažnai vartojamos gėrimams gardinti, kai kur kepamos apvoliotos džiūvėsėliuose.

Pepperoncini paprikos
Pepperoncini paprikos

9. Pepperoncini paprika teįvertinta 100–500 SHU. Ji puikiai žinoma ir auginama Sardinijos ir Sicilijos vietovėse. Aitriosios paprikos odelė plona, raukšlėta ir ryškiai raudonos spalvos, pasižymi švelniu skoniu, todėl tinka vartoti tiems, kuriems ne prie širdies itin aštrus maistas. Šis pipiras gali būti valgomas tiek žalias, tiek apdorotas, tiek sudžiovintas. Sudžiovintas dažniausiai malamas ir vartojamas kaip prieskonis. Galima užšaldyti arba konservuoti.

Saldžiosios paprikos
Saldžiosios paprikos

10. Saldžioji paprika, vadinama ne daržove, o vaisiumi, taip pat patenka į garsiausių aitriųjų paprikų sąrašą, tik jos aitrumas pagal Skovilio skalę – 0 SHU. Atkeliavusi iš Meksikos ji itin dažnai naudojama įvairiuose troškiniuose, salotose, suteikia malonų skonį ir, ne paslaptis, yra visai neaštri. Saldi būna ta paprika, kuri gerai prinoksta saulėje, t. y. nusidažiusi raudona, geltona ar oranžine spalva. Joje daug vitaminų, mineralų, antioksidanto likopeno, karoteno, vitaminų B ir C.

P. S. Verta žinoti, kad efektas, paragavus pačių aitriausių paprikų, prasideda nedelsiant: jaučiamas skrandžio, burnos deginimas, o prakaitavimas gali trukti net kelias valandas. Žinovai pataria gerti tokius gėrimus, kuriuose yra riebalų, pavyzdžiui, pieną, labai tinka valgyti ledus. O štai vanduo nėra efektyvi priemonė norint numalšinti deginimo jausmą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais