Trintos sriubos. Paprasta ir gardu!

Jeigu atkreipėte dėmesį, daugelio maisto įstaigų valgiaraštyje trintos sriubos šiandien griežia pirmuoju smuiku ir yra labai mėgstamos.
Sriuba
Trinta sriuba. Paprasta ir gardu! / Fotolia nuotr.

Šeimininkės „trintienes“ dažnai verda ir namuose – vaikams tokias lengviau nuryti, be to, galima pridėti tokių ingredientų kaip žuvis ar naudingosios dilgėlės – sutrintų vis tiek nepastebės.

Trintos sriubos mėgstamos ne tik dėl puikaus skonio, bet ir dėl organizmui teikiamos naudos – jos sočios, maistingos, vitaminingos. Ypač jei sriubą verdate pagal taisykles ir prieskonines žoleles suberiate tik į paruoštą. Pagrindinė taisyklė verdant trintas sriubas – produktai pirmiausia kepinami, šutinami, verdami ar troškinami, tada gardinami prieskoniais ir galiausiai pertrinami elektriniu plakikliu ar mechaniniu būdu per sietelį ir paskaninami įvairiais pagardais. Tiesa, nebūtina pertrinti visų produktų – dalį jų galite palikti ir pabaigoje sumesti į sriubą – papuošite patiekalą. Virtuvės meistrai sako, kad dažnai į trintą sriubą pilama baltojo padažo – jos konsistencija būna vienoda.

Dar vienas patarimas, kaip išvirti gardžią sriubą, skamba taip: dėdama į puodą sudedamąsias dalis, nuolat turite ją skanauti ir verdamos šiukštu nepalikti be priežiūros – pervirusių daržovių skonis ir išvaizda kur kas prastesnė, be to, jos netenka daug maistinių medžiagų. Todėl greitai išverdančias daržoves patartina dėti tik pačioje pabaigoje. Pjaustytos bulvės išverda maždaug per 12–15 minučių, šviežiems kopūstams reikės bent 20 minučių, žirneliams, špinatams, šparaginėms pupelėms – vos 8 minučių, o rūgštynėms pakaks ir 5 minučių.

Verta žinoti! Trinta sriuba ruošiama tik tam kartui ir, iki patiekiant, laikoma vandens vonelėje. Iš vakaro trintos sriubos rytojui geriau neruošti – ilgai stovinčios blogėja ne tik skonis, bet ir išvaizda.

Ko reikia gardžiai sriubai išvirti?

Sultinio. Pats geriausias – naminis natūralus sultinys. Toks būna tik virtas pačių ir iš sveikų produktų. Dažniausiai sultiniai verdami iš kaulų arba mėsos ir kaulų, žuvies. Tiesa, virti sultinį pačioms tikrai užtruks, tačiau rezultatas bus to vertas. Atminkite, sultinys iš kubelio niekada neprilygs naminiam. Be to, galėsite sultinio pasigaminti daugiau ir, pavyzdžiui, dalį jo užšaldyti. Toks šaldytas sultinys išsaugo visas maistines ir skonio savybes.

Kaip pasirinkti sriubai sultinį? Tai priklauso nuo to, kokias pagrindines sudedamąsias dalis naudosite. Jei virsite žuvienę ar jūrų gėrybių sriubą, jums reikės žuvų sultinio. Jei daržovienę ar sočiąją mėsos sriubą – mėsos sultinio. Beje, universaliausias, neutralaus skonio sultinys verdamas iš veršienos kauliukų. Trintai sriubai paruošti galite naudoti ir kruopų, daržovių, grybų nuovirą, pieną.

Svogūnų ir česnakų. Išskirtinio skonio sriuboms suteikia iki dailios gelsvos spalvos svieste ar aliejuje pakepinti smulkinti svogūnai ir česnakai.

Grietinėlės. Riebesnė ar liesesnė grietinėlė trintoms sriuboms suteikia švelnumo. Grietinėlė paprastai įmaišoma į baigiančią virti sriubą arba pilama į jau patiektą lėkštėse. Jeigu renkatės riebią (tokia labiausiai tinka liesai, pavyzdžiui, daržovių sriubai), ją galite išplakti iki purumo ir į sriubą krėsti šaukšteliu. Plūduriuojanti lengvos grietinėlės salelė sriuboje atrodo labai gražiai. Be to, balta spalva puikiai paryškina subertus prieskonius – aitriąsias paprikas, juoduosius pipirus, nutarkuotas citrinų žieveles. Trintas sriubas galima gardinti ne tik grietinėle, bet ir pienu.

Prieskonių. Ruošiant trintas sriubas labai svarbu pasirinkti tinkamus prieskonius. Kad neprarastų aromato, visi prieskoniai į sriubą beriami likus 5–10 min. iki virimo pabaigos. Jiems galioja klasikinės derinimo taisyklės. Mėsos „trintienėms“ gardinti tinka juodieji pipirai, petražolės, garstyčios, gelsvės, dašiai, čiobreliai, kalendros, raudonėliai, laurų lapai. Daržovių – petražolės, čiobreliai, kmynai, raudonėliai, rozmarinai, salierai, karis. Žuvienėms – juodieji ir kvapieji pipirai, petražolės, gelsvės, krapai, laurų lapai, peletrūnai, muskatai, imbieras. Čiobreliais skaninamos bulvienės, pupelių, pomidorų ir mišrios daržovių sriubos. Raudonėliais ir bazilikais – pomidorienės, dašiais skaninamos ankštinių augalų, daržovių ir bulvių sriubos. Kadagio uogos, kmynai, šafranas, tarkuotos citrinų žievelės tinka žuvienėms.

Pagardų. Jau išvirtos trintos sriubos skaninamos pačiais įvairiausiais pagardais: nuo tradicinių sausoje keptuvėje arba žalumynų svieste skrudintų mėgstamos duonos kubelių ir tarkuoto kieto brandinto sūrio iki pačių netikėčiausių – smulkintų lietinių ar makaronų lizdelių. Sūris, skrebučiai, grietinėlė, skrudintos sėklos ir riešutai, skrudinta šoninė, pyragėliai su daržovėmis ar mėsa irgi puikiai tinka pagardams. Trintas sriubas galite gardinti ir vitaminų turtingais daigintais grūdais.

Kuo tirštinti

Jeigu verdate sriubą be bulvių, kruopų, makaronų arba miltinių gaminių, ją galite sutirštinti kepintais (miltai įgauna riešutų prieskonį) ir su pienu sumaišytais miltais, bulvių ar kukurūzų krakmolu, kiaušinio trynio ir pieno mišiniu (sriuba nuo jo tampa švelni kaip aksomas).

Ką reikėtų žinoti tiekiant

Kaip ir paprastos sriubos, karštos trintos tiekiamos 75–80°C temperatūros, o balintos kiaušinių plakiniu – 65–70°C temperatūros. Ją pilti galite į sriubų lėkštes, dubenėlius, sultinių puodelius, sriubų vazas. Svarbu, kad indas sriubai būtų pašildytas ir ji greitai neatvėstų. Įprasta porcija – apie 250 g. Trintas moliūgų, patisonų, paprikų ar kitų daržovių, kurios skobiamos, sriubas galima pateikti ir jų puselėse. Išbandykite – atrodo tikrai dailiai.

Verta žinoti

♦ Morkos sriubai suteikia saldumo, todėl jeigu nenorite labai saldžios arba ketinate gaminti aštresnę sriubą, dėkite vos kelias.
♦ Žuvies ir moliuskų sriubas reikia sūdyti iš anksto, o mėsos ir daržovių – kai daržovės išvirusios.
♦ Į mėsos, vištienos ir daržovių sriubas pamėginkite įberti šiek tiek malto imbiero – skonis bus pikantiškesnis.
♦ Sultinį daržovių ir kruopų sriuboms galite pakeisti tokiu pat kiekiu pieno arba pieno su grietinėle.
♦ Dauguma daržovių (išskyrus burokėlius, žaliuosius žirnelius ir visas džiovintas ankštines daržoves) dedamos į verdantį pasūdytą vandenį ir verdamos ant silpnos ugnies. Morkos ir bulvės
verdamos ant stiprios kaitros.
♦ Ankštinės daržovės ir burokėliai verdami nesūdytame vandenyje, nes pasūdyti lėčiau suverda, prastėja jų skonis.
♦ Šaldytos daržovės dedamos į verdantį vandenį neatšildytos.

IŠBANDYKITE!

Fotolia nuotr./Trinta grybų sriuba
Fotolia nuotr./Trinta grybų sriuba
Trinta grybų sriuba
Fotolia nuotr./Trinta morkų sriuba
Fotolia nuotr./Trinta morkų sriuba
Trinta morkų sriuba
Fotolia nuotr./Trinta bulvių sriuba
Fotolia nuotr./Trinta bulvių sriuba
Trinta bulvių sriuba
Shutterstock nuotr./Pertrinta bulvių ir porų sriuba
Shutterstock nuotr./Pertrinta bulvių ir porų sriuba
Pertrinta bulvių ir porų sriuba
Fotolia nuotr./Trinta salierų sriuba
Fotolia nuotr./Trinta salierų sriuba
Trinta salierų sriuba
Fotolia nuotr./Trinta sriuba
Fotolia nuotr./Trinta sriuba
Trinta sriuba

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis