Archeologai aptiko pirmosios Europoje moterų vadovaujamos visuomenės įrodymų

Šis netikėtas atradimas rodo, kad prieš romėnams užkariaujant Britaniją moterų statusas visuomenėje buvo aukštesnis, praneša „Artnet“.
Archeologiniai kasinėjimai (asociatyvi nuotr.)
Archeologiniai kasinėjimai (asociatyvi nuotr.) / Shutterstock nuotr.

Mokslininkai, išanalizavę retoje geležies amžiaus kapavietėje rastų žmonių palaikų DNR, rado įrodymų, kad Anglijos pietvakariuose egzistavo matrilinijinė visuomenė. Šie atradimai yra svarbus etapas siekiant suprasti senovės keltų kultūrą ir pirmas žinomas moterų vadovaujamos visuomenės Europoje atvejis.

Archeologai netoli Vinterborno Kingstono kaimo Dorsete (Anglija) atkasė keltų Durotriges genties palaikus, kurie datuojami prieš romėnų užkariavimą 43 m. pr. m. e. Grupė gyveno šioje teritorijoje maždaug nuo 100 m. pr. m. e. iki 100 m. pr. m. e. ir, kaip neįprasta rastų palaikų amžiui, daugelis jų skeletų išliko sveiki. Iš dalies taip atsitiko dėl to, kad jie buvo palaidoti kreidos žemėje. Dauguma kitų Didžiosios Britanijos visuomenių geležies amžiuje kremuodavo kūnus arba laidodavo juos pelkėse, todėl jie nebuvo išsaugoti.

Dublino Trejybės koledžo ir Bornmuto universiteto genetikai, atlikę naują DNR analizę, daugiausia dėmesio skyrė 55 šioje vietovėje iškastiems Durotriganams. Ji parodė, kad kai kurios mitrochondrijų DNR (mtDNA) sekos dažnai pasikartodavo visame šiame mėginyje. Kadangi mtDNA paveldima tik iš motinos, o palikuonims perduodama per kiaušialąstę, mokslininkai galėjo daryti išvadą, kad maždaug du trečdaliai jų tirtų žmonių yra kilę iš tos pačios moteriškos lyties protėvių. Šie rezultatai paskelbti sausio 15 d. žurnale „Nature“ paskelbtame naujame straipsnyje.

„Man atvipo žandikaulis“, – „New Scientist“ sakė Dublino Trejybės koledžo genetikė Lara Cassidy. „Tai buvo aiškus matrilokiškumo požymis, arba vyrų persikėlimas gyventi į žmonų šeimas – tai buvo modelis, kurio priešistorinėje Europoje anksčiau nebuvome matę.“

Paprastai tyrėjai tikėtųsi aptikti visuomenes, kuriose vyrauja patrilokalinė struktūra, t. y. ištekėjusi moteris persikelia gyventi į savo partnerio vyro bendruomenę. Todėl šis atradimas paskatino Cassidy ir jos komandą palyginti gautus rezultatus su didesniu genetiniu tyrimu, kurio metu buvo tiriami žmonių palaikai iš Didžiosios Britanijos ir Europos geležies amžiaus laikotarpiu nuo 800 m. pr. m. e. iki 43 m. pr. m. e. Ji nustatė, kad dar kelios laidojimo vietos visoje šalyje taip pat liudija apie visuomenes, kilusias iš nedidelės moterų protėvių grupės.

Tai yra geras ženklas apie geležies amžiaus moteris, kurios buvo šių visuomenių dalis. Tikėtina, kad jos buvo labiau nepriklausomos ir mažiau priklausomos nuo vyrų ar savo šeimų, kad išgyventų, nei tai būtų buvę patrilokalinėje visuomenėje. Idėją, kad ypač Durotriganų moterys turėjo aukštą statusą, patvirtina ir tai, kad jos dažniau nei jų bendraamžiai vyrai buvo laidojamos su vertingais daiktais.

„Matriškumas paprastai siejamas su moterims naudingais kultūriniais papročiais ir išlaiko jas šeimos paramos tinkluose, – sakė Cassidy. – Vyrai paprastai vis dar dominuoja oficialiose valdžios pozicijose, tačiau moterys gali turėti didžiulę įtaką dėl savo stiprių matrilinijinių giminaičių tinklų ir pagrindinio vaidmens vietos ekonomikoje.“

Mažų visuomenių struktūra greičiausiai pasikeitė po romėnų įvykdyto Britanijos užkariavimo 43 m. pr. m. e. „Nature“ žurnale paskelbtame tyrime pažymima, kad kai kurie romėnų rašytojai, kurie lankėsi Britanijoje ir skaitytojams namuose pasakojo apie keltų visuomenes, pabrėžė, kad jų moterys turėjo nepaprastai daug galių, nors anksčiau manyta, kad šie aprašymai galėjo būti perdėti. Straipsnyje taip pat pažymima, kad dvi iš pirmųjų žinomų Britanijos valdovių buvo moterys – tai Brigantų genties lyderė Kartimandua ir Ičenų genties atstovė Boudica, kuri apie 60 m. po Kr. vadovavo garsiam sukilimui prieš romėnų užkariautojus.

Tai yra geras ženklas apie geležies amžiaus moteris, kurios buvo šių visuomenių dalis. Tikėtina, kad jos buvo labiau nepriklausomos ir mažiau priklausomos nuo vyrų ar savo šeimų, kad išgyventų, nei tai būtų buvę patrilokalinėje visuomenėje. Idėją, kad ypač Durotriganų moterys turėjo aukštą statusą, patvirtina ir tai, kad jos dažniau nei jų bendraamžiai vyrai buvo laidojamos su vertingais daiktais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Augalinė mityba gali būti įvairi ir skani: kviečia išbandyti nuo užkandžių iki desertų
Reklama
Tris kartus daugiau nei visa rinka: naujas „Darnu Group“ projektas fiksuoja neregėtus butų pardavimus
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias