Dailininkė B.Žilytė: reikšmingas premijas reikėtų skirti, kai esi kūrybinio pajėgumo

Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatė dailininkė Birutė Žilytė sako žinią apie premiją viena vertus sutiko džiugiai, kita vertus, tai, kad ją pelnė vadina atsitiktinumu. „Per ilgai gyvenu, todėl mane prisiminė“, – teigia dailininkė ir priduria, kad tokias reikšmingas premijas kūrėjai turėtų gauti būdami trisdešimties ar penkiasdešimties, tai yra paties kūrybinio pajėgumo viršūnėje.
Janina Grasilda Žilytė
Janina Grasilda Žilytė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

85 metų dailininkė, knygų iliustruotoja, visiems žinoma kaip Birutė Žilytė, tačiau oficialiuose dokumentuose tokio vardo nerasime. Ir nacionalinė kultūros ir meno premija paskirta Janinai Grasildai Žilytei, ne Birutei. Kaip atsitiko tokia vardų painiava? Dailininkė pasakoja, kad kol buvo maža visi ją vadino Birute, tačiau ūgtelėjus reikėjo stoti į gimnaziją ir tėvams ėmus ieškoti metrikų, paaiškėjo, kad tokios Birutės Žilytės nėra.

„Labai tėtis susinervino, kas čia atsitiko, stengėsi prisiminti. Prisiminė, kad mano krikšto tėvai buvo mamos sesuo ir jos vyras, jie vežė mane krikštyti. Sutarė, kad bus Birutė, o kai nuvažiavo, pakrikštijo savo dukros vardu Janina ir pridėjo mamos vardą Grasilda. Birutės neliko“, – kalbėjo menininkė.

Dailininkė pasakojo, vėliau bandžiusi į pasą įrašyti ir Birutės vardą, tačiau sulaukė atsakymo, kad visi vardai netilps dokumente, taip ir paliko tą atsitiktinumą kėlusį nepatogumą atsitiktinumą, tik dailininkų sąjungoje sako sutarusi, kad kūrybą pasirašys Birutės vardu. „Nežinau kas bus kai numirsiu, ar čia aš būsiu ar ne aš“, – sakė B. Žilytė.

Svarbiausią vietą dailininkės kūryboje užima knygų grafika, ypač iliustracijos vaikų knygoms. 8-ajame dešimtmetyje Bratislavoje už knygos „Aukso sietelis“ iliustracijas dailininkė apdovanota „Aukso obuolio“ prizu, už Aldonos Liobytės knygos „Pasaka apie narsią Vilniaus mergaitę ir galvažudį Žaliabarzdį“ iliustracijas Leipcige įvertinta Aukso medaliu, o už Kosto Kubilinsko knygos „Stovi pasakų namelis“ iliustracijas – Anderseno garbės diplomu Atėnuose. Vienas žinomiausių B. Žilytės darbų, sukurtų prieš daugiau nei 40 metų, drauge su vyru Algirdu Steponavičiumi – sieninė tapyba Nykštuko kavinei Vilniuje ir Valkininkų sanatorijai. Dailininkės kelią B. Žilytė sako pasirinkusi, nes patinka susikaupimo būsena, kai lieka pati su savimi.   

LDM nuotr./Birutės Žilytės darbas „Aguona“
LDM nuotr./Birutės Žilytės darbas „Aguona“

„Patinka tiesiog pats buvimas, aš nesistengiu įsitraukt į pasaulio šurmulius, na, tyla labai reikšminga, nes leidžia bendrauti su savo mintimis. Dabar dilgtelėjo mintis: vaikystėj atsimenu – tuomet dar nėjau į mokyklą, – kieme buvo toks medinis šulinys, buvo įdomu į tą šulinį žiūrėti, per kraštą nulenki galvą ir žiūri, ir matai savo veidą, nes vanduo ramus, kažkur giliai... Klausi: „Kas tu?“ O iš gilumos klausia: „Kas tu?“, man buvo taip įdomu. Bet aš taip ir nežinau, kas yra tas, kuris klausia, kas yra tas aidas, todėl man iki šiol įdomu gyventi“, – sakė Nacionalinės premijos laureatė B. Žilytė.

Nacionalinė kultūros ir meno premija B. Žilytei bus įteikta už aukštąją modernią kultūrą puoselėjančią dailę ir kūrybą vaikams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis