„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2015 10 11 /15:14

Galinos Dauguvietytės atminimą saugo gimtinės klevas ir pasodinta forzitija

Sekmadienį į paskutinę kelionę palydėta Lietuvos aktorė, režisierė, scenarijų autorė Galina Dauguvietytė. Jos urna su pelenais popietę palaidota Biržų rajone, Dauguviečiuose – jos senelių ir tėvų sodyboje. Ant kapo pagal jos norą pasodintas geltonai žydintis krūmas forzitija.
Galinos Dauguvietytės urna su palaikais liks po klevu senelių ir tėvų sodyboje
Galinos Dauguvietytės urna su palaikais liks po klevu senelių ir tėvų sodyboje / Alvydo Januševičiaus nuotr.

Vidurdienį nuo Biržų kultūros centro pajudėjo autobusas, kuriuo norintys tarti paskutinį „sudie“ galėjo nuvykti iki vienkiemio. Aktorės senelių ir tėvų sodyboje, esančioje apie 23 kilometrus nuo Biržų, buvo žadama išbarstyti pelenus, tačiau nuspręsta palaidoti urną.

Kartu su aktore palaidoti ir jos vyro palaikai. G.Dauguvietytė urną su vyro pelenais laikė savo bute iki pat mirties. Norėjo, kad abiejų pelenai po mirties susimaišytų.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Galinos Dauguvietytės urna su palaikais liks po klevu senelių ir tėvų sodyboje
Alvydo Januševičiaus nuotr./Galinos Dauguvietytės urna su palaikais liks po klevu senelių ir tėvų sodyboje

Režisierės ir scenarijų autorės G.Dauguvietytės palaikai palaidoti gimtinėje, po didžiuliu klevu. Dauguviečiai, dar kitaip vadinami Dauguvietyne, – tai viensėdis, esantis Biržų rajone, prie pat Nemunėlio upės.

Ji nenorėjo, kad žmonės prie jos palaikų susirinktų liūdėti ar raudoti.

Už Nemunėlio – jau Latvija. Sodyboje gyveno ir kūrė G.Dauguvietytės tėvas Borisas Dauguvietis.

Dramatiškas palaidojimo būdas buvo ugningo būdo charizmatiškosios režisierės paskutinė valia. Jo nenorėjo, kad žmonės prie jos palaikų susirinktų liūdėti ar raudoti.

Apie savo laidotuvių scenarijų pažįstamiems ji kalbėjo įvairiai. Sakė, kad jos pelenai turėtų būti suberti į Nemunėlio upę, tačiau tai šiuo metu draudžia Lietuvos įstatymai.

Taip pat norėjo, kad jos pelenais virtęs kūnas būtų palaidotas gimtinėje, Dauguvietynėje, prie jos senelių namo pamatų, po didžiuoju klevu. Artimiesiems ji pati rodė būtent šią vietą, kurioje dabar ilsisi.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Galinos Dauguvietytės urna su palaikais liks po klevu senelių ir tėvų sodyboje
Alvydo Januševičiaus nuotr./Galinos Dauguvietytės urna su palaikais liks po klevu senelių ir tėvų sodyboje

Nenorėjo paminklų. Sakė, kad pelenus geriausia būtų užkasti, o žemę sutrypti kojomis – kad žymės neliktų. Tuomet ji liktų visoje gimtinėje, o ne konkrečiame kape.

Atsisveikinti su kraštiete, pažįstama, kolege, drauge ir įkvėpėja susirinko per du šimtus žmonių. Eiles skaitė G.Dauguvietytės artima bičiulė aktorė Nijolė Narmontaitė. 

Šeštadienį atsisveikinti su mylima aktore į Vilniaus mažąjį teatrą plūdo jos artimieji, bičiuliai ir gerbėjai.

Eidama 89-uosius metus ji mirė ketvirtadienį.

G.Dauguvietytė – pirmojo lietuvių serialo „Petraičių šeimoje“ (1964–1972 m.), „Sveika, Irena“ (1984–1985 m.) ir TV laidų „Mudu abudu“ (1992–1993 m.), „Mudu abudu ir kiti“ (1993–1997 m.) scenarijų autorė, režisierė. Įgarsino per pusšimtį animacinių filmų.

G.Dauguvietytė gimė 1926 m. lapkričio 26 d., aktorių Boriso Dauguviečio ir Petronėlės  Vosyliūtės šeimoje. Antrojo pasaulinio karo metais vaidino Žemaičių teatre Telšiuose.  1947–1949 m. lankė Lietuvos dramos teatro vaidybos studiją, 1948–1952 m. vaidino šiame teatre. 1951–1958 m. studijavo Lietuvos konservatorijoje. 1952–1958 m. ansamblio „Lietuva“ artistė. 1960–1989 m. Lietuvos radijo ir televizijos režisierė.

VIDEO: Pokalbis su Galina Dauguvietyte.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs