D.Varkalis, Mažosios Lietuvos paveldo puoselėtojas ir muziejininkystės populiarintojas, nusipelnė ne tik Klaipėdos krašto, bet ir visos Lietuvos kultūriniam gyvenimui. „Dionyzas Varkalis – muziejininkas pagal pašaukimą, ir tai jis liudija visu savo gyvenimu, vykdyta ir tebevykdoma veikla“, – kolegos įvertinimu džiaugiasi Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius dr. Jonas Genys.
Muziejininkas 1992 m. įkūrė ir miestui padovanojo Kalvystės muziejų, išsaugojo Klaipėdoje veikusią Gustavo Kackės kalvę, tapusią muziejaus ekspozicijos pagrindu, nuo sunaikinimo apsaugojo ir muziejui padovanojo unikalių Mažosios Lietuvos krašto kultūros istorijos artefaktų, tarp kurių – autentiški senųjų miesto kalvių darbo įrankiai, kapinių kryžiai, tvorelės, vartai, tik uostamiesčiui būdingos vėtrungės, namų apyvokos daiktai ir kt.
Restauratoriaus kvalifikaciją turintis muziejininkas savo rankomis konservavo ir restauravo šimtus Lietuvos metalinių kultūros paveldo objektų. Sovietmečiu, nepaisant represinės politikos, surinko ir muziejui padovanojo 1159 Mažosios Lietuvos kultūros paveldo paminklų – įvairiausių dokumentų, fotografijų, vaizdų, kuriuose užfiksuota pokario rezistencijos istorija.
Jo surinkta ir Lietuvos dailės muziejui padovanota Klaipėdos krašto keramikos ir metalo dirbinių kolekcija eksponuojama Prano Domšaičio galerijoje, o restauruoti senoviniai laikrodžiai iš muziejininko kolekcijos papildė Laikrodžių muziejaus kolekciją.
Klaipėdos krašto kalvystės istoriją, senuosius amatus muziejininkas aktyviai populiarina edukaciniuose užsiėmimuose, kuriuos kasmet aplanko per 2000 moksleivių ir mokytojų iš visos Lietuvos, taip pat organizuoja kalvystės amatą populiarinantį konkursą „Senosios kalvystės tradicijos“, skirtą 7–8 klasių moksleiviams.
D.Varkalis, dažnai vadinamas gyva Klaipėdos legenda, yra apdovanotas Didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medaliu už nuopelnus Lietuvos Respublikai ir Lietuvos vardo garsinimą pasaulyje.
Metų muziejininko vardo nominaciją Lietuvos muziejų asociacija įsteigė 2004 m. Kasmet Tarptautinės muziejų dienos, kuri minima gegužės 18-ąją, išvakarėse įvertinamas labiausiai pasižymėjęs šalies muziejininkas.