Kultūros ministerijoje apdovanotas fotografas, ekspedicijų į tremties vietas rengėjas G.Alekna

Kultūros ministerijos garbės ženklas ƒ„Nešk savo šviesą ir tikėk“ antradienį įteiktas teleoperatoriui, fotografui, keliautojui, ekspedicijų į lietuvių tremties vietas organizatoriui ir vadovui, bendrijos „Lemtis“ nariui Gintautui Aleknai.
Kultūros ministras Šarūnas Birutis įteikė Gintautui Aleknai apdovanojimą
Kultūros ministras Šarūnas Birutis įteikė Gintautui Aleknai apdovanojimą / Kultūros ministerijos nuotr.

Garbingiausiu Kultūros ministerijos apdovanojimu G.Alekna pagerbtas už svarų indėlį ir ypatingus nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui, už iniciatyvas, inspiruojančias bendruomenę pozityviai veiklai, už asmeninę atsakomybę, kuriant kultūrinę ir dvasinę aplinką. Kultūros ministerijos Židinio fojė atidaryta šiai progai skirta G.Aleknos fotografijų paroda.

Gintautą Alekną sveikino bendraminčiai ir bendražygiai, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro darbuotojai, bendrijos „Lemtis“ nariai, buvę tremtiniai ir politiniai kaliniai.

Mažeikiškis Gintautas Alekna savo gyvenimą paskyrė ekspedicijoms lietuvių tremties ir kalinimo vietomis. Jo užsibrėžtas tikslas – surasti, inventorizuoti ir tvarkyti Sibire esančias lietuvių tremtinių kapines, jas pagal galimybes globoti ir informuoti visuomenę apie vieną iš skaudžiausių mūsų istorijos laikotarpių.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Į Vilnių iš Permės sugrįžo moksleivių ekspedicija.
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Į Vilnių iš Permės sugrįžo moksleivių ekspedicija.

Gintautas Alekna ekspedicijose dalyvauja nuo 1989 m. ir iki 2016 m. yra dalyvavęs 46 ekspedicijose. Vadovavęs 36 ekspedicijoms, iš jų - 22 pats organizavęs. Remdamasis ekspedicijų metu surinkta medžiaga sukūrė 9 dokumentinius filmus apie tremtį, taip pat filmus aplinkos apsaugos ir kultūros paveldo temomis, aktyviai dalyvauja televizijų laidose ir renginiuose, sukaupė apie 30 tūkst. nuotraukų archyvą tremties tema.

Gintautas Alekna aplankė apie 85 proc. žinomų lietuvių tremties ir kalinimo vietovių Sibire ir europinėje Rusijos dalyje. Aplankytos visos už Uralo esančios sritys, išskyrus Chabarovsko kraštą, nes ten lietuvių tremtinių buvo labai nedaug. Surinkta medžiaga ir ekspedicijų ataskaitos pateiktos Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui, daug medžiagos publikuota internete.

Už nuopelnus Lietuvai jis apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medaliu (1994 m.) ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžiumi (2009 m.), 2001 m. pelnė Petro Abukevičiaus vardo premiją už pažintinius filmus „Kamanų rezervatas“ ir „Bebrų veikla gamtoje“. 2006 m. pripažintas LTV televizijos akcijos „Daugiau saulės, daugiau šviesos“ laureatu, nominacijoje „Už saugomą ateitį“.

2007 m. G. Aleknai suteiktas Metų mažeikiškio titulas ir paskirta Mažeikių krašto kultūros premija.

2014 m. išrinktas Gabrielės Petkevičaitės-Bitės atminimo medalio „Tarnaukite Lietuvai“ laureatu nominacijoje ,,Už pilietinę iniciatyvą valstybės stiprinimo labui“.2014 m. Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrija G. Alekną apdovanojo medaliu ,,Vilties žvaigždė“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis