„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Kuratorė Viktorija Mištautaitė: gražiausia muzika – lietaus barbenimas į stoglangį

15min klausia meno ir kultūros žmonių, kokie filmai, knygos, muzika ir kita kūryba įkvepia juos šiomis dienomis. Šį kartą savo mėgstama kūryba dalijasi kūrybinių industrijų atstovė ir puoselėtoja, koordinuojanti įvairius meno, kultūros ir edukacinius projektus – Viktorija Mištautaitė.
Viktorija Mištautaitė
Viktorija Mištautaitė

1

Knyga / „Klausymo ragelis“

Kuratorė pasakojo, kad turi šventą įsitikinimą, kad knygos pačios tinkamu laiku ir vietoje pasirenka žmogų, todėl žodį „mėgstamiausia“ norėtų pakeisti į „didžiausią įtaką padariusią istoriją“.

Prieš dvejus metus į jos rankas pateko Aynos Rand romanas „Šaltinis“:

Tačiau, kodėl mums kažkada buvo leista patikėti, kad sėkmė yra patogi?

„Pagrindinis veikėjas – Hovardas Rorkas – architektas, įkūnijantis kūrėją su stipria, autentiška vidine ašimi. Nepaklusdamas stereotipams ir neišduodamas savo gilaus suvokimo apie meną, jis atsisako mėgdžioti daugumos „sėkmingųjų“ priimtas architektūros stiliaus normas. Ribinės aplinkybės yra neišvengiamos, o didelis talentas virsta labiau destruktyviu ginklu nei protesto forma. Tačiau, kodėl mums kažkada buvo leista patikėti, kad sėkmė yra patogi? Nežinau, bet esu įsitikinusi, jog būtent ji veda prie savęs pažinimo šaltinio. O jame ir slypi visos mūsų galybės, energija ir gyvybinė gija.“

Knygos nuotr./Ayn Rand romanas „Šaltinis“
Knygos nuotr./Ayn Rand romanas „Šaltinis“

Kaip didelį atradimą ir vasaros džiaugsmą, kuratorė mini tarpukario siurrealistės tapytojos ir rašytos Leonoros Carrington knygą „Klausymo ragelis“:

Ši knyga yra garantuotas vaizduotės pakutenimas ir susidūrimas su realybe vienu metu.

„Būtent šios autorės tekstai inspiravo šių metų 59-osios Venecijos meno bienalės kuratorę Cecilia Alemani „The Milk of Dreams“ temai ir pavadinimui. Kita vertus, tai, kas dabar vyksta pasaulyje (ekologinės katastrofos ir geopolitinė situacija), primena siurrealistinį gyvenimo scenarijų. Ši knyga yra garantuotas vaizduotės pakutenimas ir susidūrimas su realybe vienu metu. Ir vėlgi kvietimas susitikti su savo tikruoju aš.“

Wikipedia Commons nuotr./Leonora Carrington
Wikipedia Commons nuotr./Leonora Carrington

2

Filmas / „Skrydis virš gegutės lizdo“

Mėgstamiausias Viktorijos Mištautaitės filmas – „Skrydis virš gegutės lizdo“: „Žavi protesto, stiprybės, autentiškumo išraiškos forma, be to, kažkuria prasme filmas – tai odė (ne)žmogiškumui.“

Skalvijos kino centro nuotr./Filmas „Skrydis virš gegutės lizdo“
Skalvijos kino centro nuotr./Filmas „Skrydis virš gegutės lizdo“

3

Spektaklis / „Tartiufas“

Oskaro Koršunovo režisuota Williamo Shakespeare'o komedija „Tartiufas“ yra priešingybė kuratorės anksčiau įvardintam veikėjui Hovardui Rorkui:

Ši komedija yra ypač aktuali pasauliui, kad nustotų klestėti tartiufizmas.

„Tartiufas – lyg šaržuotas šių dienų superherojus. Tobulas prisitaikėlis, karjeristas, pragmatikas ir ištvirkėlis. Patinka, kad, skirtingai nei didžioji dalis visuomenės, jis neapsimetinėja nušvitusiu. Pasak režisieriaus, Tartiufai visada išpažįsta aktualiąją religiją. Molière’o laikais jie buvo sulindę į Bažnyčią, sovietmečiu – į partiją, o dabar jie ten: bankuose, politikoje ir t. t. Na, o perfrazuojant į dabartybę, tai visi esame ideologiškai korektiški ir kažkaip viską mandagiai mokame supakuoti į auksinius popieriukus ar socialinių tinklų filtriukus, nepasakydami savo nuomonės (na, gal mokomės po truputį). Ši komedija yra ypač aktuali pasauliui, kad nustotų klestėti tartiufizmas.“

D.Matvejevo nuotr./„Tartiufas“
D.Matvejevo nuotr./„Tartiufas“

4

Muzikos kūrinys / lietus

„Lietaus barbenimas į stoglangį. Tai yra gražiausias darnos garsas tarp gamtos ir architektūros“, – teigė kuratorė.

5

Paroda / nuo „Volver“ iki „Bruce Nauman: Contrapposto studies“

V.Mištautaitei, kaip kuratorei, itin svarbi yra tapytojos Aros Radvilės Juozapaitytės „Volver“ tapybos paroda: „Ir vėlgi, kaip užburta atsikartoja sugrįžimo–atsigręžimo į save šio pokalbio gija. Mat, pavadinimas išvertus iš ispanų kalbos reiškia „sugrįžimą“. Kvietimas grįžti į prigimtį, į esmę ir į tikėjimą žmonija. Menininkė savo paveiksluose tapo engiamų kultūrų, niokojamų tautų herojes – Moteris. Jos – ryškios, egzotiškos, bet pavargusios ir piktos.“

Andriaus Mažeikos nuotr./Aros Radvilės Juozapaitytės personalinė tapybos darbų paroda „VOLVER“
Andriaus Mažeikos nuotr./Aros Radvilės Juozapaitytės personalinė tapybos darbų paroda „VOLVER“

„Kaip smalsautojai itin didelį įspūdį paliko amerikiečių menininko retrospektyvinė paroda Venecijoje – „Bruce Nauman: Contrapposto studies“. Tai viena reikšmingiausių meno scenos figūrų. Jo kūryboje „sustingstu“ ties kūno studijomis per performansus ir garso tyrinėjimus“, – teigė ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“