Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Mirė legendinė meno prekiautoja, galerininkė Barbara Gladstone

Sekmadienį Paryžiuje po ligos, sulaukusi 89 metų mirė meno prekiautoja, vienos garsiausių Niujorko galerijų įkūrėja Barbara Gladstone, praneša „artnews.com“.
Johnny Reinholdas ir Barbara Gladstone
Johnny Reinholdas ir Barbara Gladstone / Vida Press nuotr.

Jos galerija „Gladstone Gallery“ šiuo metu veikia Niujorke, Briuselyje, Seule ir Romoje. Ji yra sukaupusi garsių menininkų darbus, kaip antai Matthew Barnio, Alexo Katzo, Joan Jonas, Wangechi Mutu, Keitho Haringo, Roberto Rauschenbergo, Carrie Mae Weems, Arthuro Jafos ir daugelio kitų.

Savo galeriją Niujorke ji atidarė 1980 m. ir tapo viena žymiausių meno prekiautojų.

Galerijai buvo būdingas nuolatinis, kruopščiai apgalvotas augimas, tačiau net ir rinkos sąlygomis, B.Gladstone savo verslą vystė kukliai. Pavyzdžiui, 2020 m. prekiautojas Gavinas Brownas sujungė savo erdvę su B.Gladstone erdve – daugelis stebėtojų tai laikė milžinišku žingsniu į priekį, tačiau B.Gladstone šio įvykio nesureikšmino.

„Mums nereikia padalinio kiekviename mieste. Mano galerija lieka prisitaikiusi prie smulkių judėjimų ir energijų, kurios geriausiai pasitarnauja menininkams ir jų ketinimams. Aš vis dar manau, kad tai yra nedidelė operacija, paremta tik santykiais ir sunkiu darbu tobulinant tai, ką darome“, – maždaug tuo metu ji sakė „artnews.com“

Kai 1980 m. meno prekiautoja atidarė savo galeriją, ji buvo dukart išsiskyrusi ir trijų sūnų motina. Tuo metu ji buvo Hofstros universiteto meno istorijos profesorė ir kolekcionavo estampus, nes juos buvo galima įsigyti už mažesnę kainą nei kitų medijų meno kūrinius.

„Nusipirkau antspaudą, įtraukiau į sąrašą, kažkas jį nupirko, suvyniojau, įdėjau į tūbelę, išsiunčiau, nupirkau kitą. Labai nuobodu, – pasakojo ji žurnalistei Charlotte Burns. – Ir tam tikrą akimirką pagalvojau: „Turi būti kitų menininkų, tiesiog turi būti.“

Tik įkūrusi savo galeriją B.Gladstone mokėjo 700 dolerių už 57-ojoje gatvėje esančią „batų dėžės dydžio“ patalpą. Jos ambicijos greitai viršijo jos galimybes, todėl vėliau ji persikėlė į didesnes patalpas Soho, kur pradėjo rodyti ne tokių pripažintų menininkų kūrinius.

Vienas iš jų buvo Matthew Barney. 1991 m. jis surengė parodą-performansą. Jo metu menininkas užsidėjo diržą, įsidėjo ledo varžtą į išangę ir pakilo ant galerijos sienų. Tuo metu jam buvo vos 23 metai. Šiandien ši paroda, kurioje taip pat buvo eksponuojamos iš naftos suformuotos skulptūros, laikoma kultine.

„Reikia šiek tiek išminties, kad pasirinktum kelią, kuriuo eidamas nepaisytum to, ko nori visi kiti, o to, kas tau labiausiai tinka, – 2011 m. B.Gladstone sakė kritikei Lindai Yablonsky. – Kiekviena situacija yra skirtinga. Nėra jokios formulės. Aš pasitikiu savo instinktais.“

1996 m. kartu su galerijomis „Matthew Marks“ ir „Metro Pictures“ B.Gladstone įmonė nusipirko 29 tūkst. kv. m ploto patalpas Čelsyje. Anuomet šis rajonas nebuvo laikomas besivystančia meno erdve, tačiau per ateinančius dešimtmečius ja tapo.

2002 m. meno prekiautoja sustiprino savo veiklą Čelsyje, pasitelkdama į pagalbą prekiautoją Curtą Marcusą. Laikraštis „The Times“ rašė, kad jis buvo įdarbintas po šešis mėnesius trukusių derybų – tai dar vienas lėto ir apgalvoto B.Gladstone darbo pavyzdys.

Jos palikimas meno pasaulyje yra labai akivaizdus. Daugelis menininkų dirbę su B.Gladstone vėliau išgarsėjo.

Ji ieškojo menininkų alternatyviose erdvėse, užmegzdavo ryšius, o tada pardavinėjo jų darbus per savo galeriją.

Pastaruoju metu tarp „Gladstone Gallery“ darbuotojų kilo nesutarimų. Buvęs galerijos vadovas 2022 m. padavė įmonę ir B.Gladstone į teismą, teigdamas, kad darbuotojai patyrė žodinį smurtą ir rasinę diskriminaciją. Tuo metu galerijos atstovas spaudai teigė, kad šie teiginiai „neturi pagrindo“.

Per pastaruosius kelerius metus B.Gladstone sakė, kad ji pasitraukė nuo tam tikrų užduočių galerijoje. Ji apibūdino sveikus santykius tarp kai kurių jos galerijoje dirbusių aukšto rango asmenų. Maxas Falkensteinas, pradėjęs dirbti galerijoje 2002 m., šiuo metu eina vyresniojo partnerio pareigas. Gavinas Brownas dirba partneriu kartu su Caroline Luce ir Paula Tsai.

„Barbara labiausiai vertino savo santykius su menininkais ir išliko jų gynėja iki pat pabaigos“, – sakoma M.Falkensteino, G.Browno, C.Luce ir P.Tsai pareiškime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos