Nesuvaržytas disciplinos: 2016 m. Pritzkerio premija – čiliečiui A.Aravenai

2016 metų Pritzkerio architektūros premijos laureatu tapo savo kūryboje architektūros disciplinos ribų nepaisantis Čilės architektas Alejandro Aravena. Tai jau 4-asis Pietų Amerikos architektas, nusipelnęs „architektūros Nobelio“. Laureato iškilminga apdovanojimo ceremonija numatyta balandžio 4 dieną Jungtinių Tautų būstinėje Niujorke.
Alejandro Aravenos darbai
Alejandro Aravenos darbai / Nina Vidic nuotr.

Inovatyviai ir efektyviai

48 metų architektas A.Aravena tapo 41-uoju Pritzkerio premijos laureatu ir pirmuoju Čilės architektu, apdovanotu šia prestižine architektūros premija. „Vertinimo komisija išrinko architektą, kuris gilina mūsų supratimą, kas iš tikrųjų yra geras projektas“, – žiuri sprendimą komentavo jos pirmininkas T.Pritzkeris.

Santjago mieste praktikuojantis architektas A.Aravena yra suprojektavęs įspūdingų pastatų ne vien gimtojoje Čilėje, bet ir JAV, Kinijoje, Šveicarijoje. Tarp jų – Čilės katalikiško universiteto Matematikos fakultetas (1999 m.), Architektūros fakultetas (2004), Medicinos fakultetas (2004), „Siamo bokštai“ (2005), UC Inovacijos centrą (2014).

Šie energetiškai efektyvūs pastatai į vietos klimatą reaguoja savo inovatyviais efektyviais fasadais, aukštų planais bei garantuoja saulės šviesą ir gyvas susirinkimų erdves. Šiuo metu Šanchajuje statomame kompanijos „Novartis“ biurų pastate erdvės sumaniai suprojektuotos skirtingiems darbo būdams – individualiam, kolektyviniam, formaliam, neformaliam.

Aktualizuoja socialines problemas

Alejandro Aravena
Alejandro Aravena

Architektas A.Aravena taip pat yra suprojektavęs Montessori mokyklą Santjage (2001), St. Edwardso universiteto bendrabutį (2008) JAV, baldus „Vitros“ kėdžių muziejui Vokietijoje (2010), rašytojo Jano Michalskio fondą Šveicarijoje (2015), Ayelén mokyklą (2015) Čilėje ir kt. Nuo 2001 metų dirbdamas su firma „Elemental“ jis taip pat suprojektavo 2 500 socialinių būstų.

„Žvelgdami atgal, mes esame labai dėkingi. Tai ne individualus pasiekimas. Architektūra yra kolektyvinė disciplina“, – už šį apdovanojimą dėkojo 2016 metų Pritzkerio premijos laureatas.

Pastaraisiais metais nusprendusi apdovanoti japoną Shigeru Baną (2014), vokietį Frei Otto’ą (2015) ir A.Araveną, Pritzkerio premijos vertinimo komisija rodo dėmesį architektams, kurie bando praplėsti architektūros disciplinos ribas ir kurių sprendimai padeda spręsti šiuolaikines socialines problemas.

Beje, architektas A.Aravena bus šių metų Venecijos architektūros bienalės pagrindinės parodos vadovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai