„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Paaiškėjo, kam atiteko Nacionalinė Jono Basanavičiaus premija

Nacionalinės Jono Basanavičiaus premijos komisija 2024 metų premiją nusprendė skirti tautodailininkei, etninės kultūros puoselėtojai, populiarintojai ir edukatorei Marytei (Marijai) Liugienei, rašoma ministerijos pranešime spaudai.
Marytė (Marija) Liugienė
Marytė (Marija) Liugienė / Irmanto Gelūno / 15min nuotr.

Komisijos sprendimu premija laureatei paskirta už išskirtinę ilgametę veiklą etninės kultūros srityje ir šiaudinių sodų tradicijos atgaivinimą, puoselėjimą ir tarptautinį pripažinimą.

Ilgametė M.Liugienės veikla etninės kultūros srityje yra itin reikšminga lietuvių etninės kultūros plėtrai ir sklaidai, tautinės savimonės puoselėjimui, pasižymi edukacine ir išliekamąja verte, ryškiu poveikiu Lietuvos visuomenei.

Visų pirma pažymėtini išskirtiniai M.Liugienės nuopelnai šiaudinių sodų tradicijos puoselėjimo srityje. 2015–2023 m. jos pastangomis atliktas nuoseklus darbas, rengiantis šios tradicijos įrašymui į UNESCO Reprezentatyviojo žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą 2023-aisiais: rengti mokymai, leidiniai, konferencijos. Prieš tarptautinį pripažinimą sodų rišimo tradicija įtraukta į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Rengiant paraišką UNESCO, M.Liugienė dalyvavo darbo grupėje, yra filmo „Šiaudinių sodų tradicija Lietuvoje / Sodai Straw Garden Making in Lithuania“ viena iš bendraautorių.

Tautodailininkė sukauptas žinias perduoda kūrybiškai vesdama edukacinius užsiėmimus, seminarus, organizuodama didelio susidomėjimo sulaukiančias tarptautines konferencijas, stovyklas. Ji yra parengusi leidinius, meninės dokumentikos filmus apie tradicinių lietuviškų šiaudinių sodų simboliką, rišimo technologinius procesus. Užauginusi didelę sodų rišėjų bendruomenę, tautodailininkė subūrė asociaciją „Dangaus sodai“ – jos veikla įrodo, kad ši tradicija yra gyva visoje Lietuvoje ir garsėja už jos ribų.

Būdama ilgamete Vilniaus etninės kultūros centro darbuotoja, M.Liugienė pasižymėjo kūrybiškumu imdamasi įvairių projektų įgyvendinimo tiek leidybos srityje (išleistos 9 kompaktinės plokštelės, 5 filmai, 21 leidinys (knygos, kalendoriai, rankdarbių rinkiniai), tiek organizuojant įvairius renginius.

2010 m. M.Liugienei buvo suteiktas Lietuvos tautodailininkės vardas ir meno kūrėjos statusas. Ji yra ilgametė Lietuvos tautodailininkų sąjungos ir Vilniaus krašto tautodailininkų ir meno kūrėjų bendrijos narė.

Baigusi darbą Vilniaus etninės kultūros centre M.Liugienė ir toliau aktyviai dalyvauja visuomeniniame gyvenime. Vadovaudama asociacijai „Dangaus sodai“, ji inicijuoja įvairius projektus: 2024 m. buvo sukurtas meninės dokumentikos filmas „Ka(l)bantys sodai“, o 2025 m. yra numatytas tarptautinis sodų rišėjų pleneras „Sodo gyvata“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau