Socialiniuose tinkluose populiari Geležinė Lapė – apie tai, kaip tapti feisbuko žvaigžde

Geležinės Lapės pseudonimas turbūt žinomas visiems, kas naudojasi internetu. Startavusi vos prieš ketverius metus „Facebook“ socialiniame tinkle, subūrusi visą armiją sekėjų, šiandien Geležinė Lapė gali pasidžiaugti dar dviem kūriniais – knyga „Didžioji iliustruota Geležinės Lapės patarimų knyga“ bei „Geležinės Lapės knyga genialioms mintims užsirašyti“. Kas toji Geležinė Lapė ir kaip atsitiko, kad ji panoro užkariauti ne tik internetą, bet ir knygynų lentynas – interviu.
Geležinės Lapės knygos viršelis
Geležinės Lapės knygos viršelis / H.Matulionytės-Burbienės nuotr.

– Kaip kilo mintis iš feisbuko platybių pereiti į leidybą? Juk socialinių tinklų galimybės kur kas platesnės nei knygų pasaulis...

– Tokia mintis kilo leidyklai. Gavęs jos pasiūlymą turėjau gilintis, kaip reikia rašyti knygą, klausinėjau pažįstamų, kurie yra išleidę savo knygas, į ką reikia atkreipti dėmesį ir pan. Ar socialinių tinklų galimybės yra platesnės, nei knygų pasaulio? Manau, kad galimybės labai panašios, tik turinio vartotojas ar skaitytojas, matyt, renkasi tai, kas jam lengviau prieinama, ar reikia mažiau pastangų turinio suvokimui.

– Skaitytojas iš jūsų knygos sužinos, kaip tapti feisbuko žvaigžde. Bet kas iš tiesų yra feisbuko žvaigždė?

– Leidyklos atstovė sakė, kad aš esu feisbuko žvaigždė, nes turiu daug sekėjų. Nemanau, kad sekėjų skaičius yra svarbiausias kriterijus. Feisbuko žvaigždėmis laikau žmones, į kurių mintis įsiklausoma, kurie prisideda prie visuomenės nuomonės formavimo.

– Jau aišku, kad Geležinei Lapei, tai beveik nebėra kur tobulėti... Tačiau ką pati Geležinė Lapė laiko feisbuko kelrodėmis žvaigždėmis? Kieno ir kokie profiliai išsiskiria (Lietuvos ir/ar pasaulio kontekste)? Kuo jie patraukia feisbuko vartotojo dėmesį?

– Jūs stipriai perlenkiate – tobulėti visada yra kur (šypsosi). Kalbant apie kelrodes žvaigždes, man yra labai svarbu, ką feisbuke sako Mykolas Katkus, Arijus Katauskas, Nerijus Maliukevičius, Gitanas Nausėda, Aidas Puklevičius, Paulius Gritėnas, Šarūnas Černiauskas... Atidžiai skaitau, ką rašo tinklaraštininkai Rokiškis Rabinovičius, Adomas Rutkauskas, Justinas Žilinskas, Emilija Trumpaitė, ir daugelis kitų, visus išvardinti būtų sunku. Turinio vartotojų dėmesį galų gale labiausiai traukia žmogaus asmenybė, sugebėjimas pateikti savo nuomonę, ją argumentuotai apginti, jei to reikia.

– Geležinė Lapė savo feisbuko paskyrą turi dar tik ketverius metus, o sekėjų – netoli 140 000. Kokiomis gudrybėmis užkariavote vartotojų širdis?

– Yra galybė straipsnių ir patarimų tiek internete, tiek knygose, kaip tvarkyti feisbuko paskyrą, kokį turinį ir kaip skelbti, kad jis patrauktų dėmesį. Vadovavausi tais patarimais, taip pat stebėjau, kaip elgiasi labiausiai sekami feisbuke žmonės. Iki Geležinės Lapės atsirado feisbuko projektas „Klišės“ (facebook.com/surmuliuoja). Tačiau žurnalistinės klišės domina nelabai didelį žmonių ratą, o man reikėjo platesnės auditorijos tam, kad kuo daugiau žmonių perskaitytų skelbimą apie parduodamą Lapių vienkiemį. Niekas ta istorija netiki, bet kitos neturiu – Geležinė Lapė atsirado tik dėl to, kad noriu parduoti savo sodybą Anykščių krašte (juokiasi).

– Prisipažinsiu, kad kai pradėjau sekti Geležinę Lapę pagalvojau, kad kalba labai protingas moteriškas balsas. Visgi paaiškėjo, kad esate solidus vyriškis, prisidengęs Geležinės Lapės pseudonimu. Kaip sugalvojote paslėpti savo tapatybę? Ir koks jausmas, kai jau, tikiu, esate nebe incognito?

– Niekada neslėpiau tapatybės, bet čia tikriausiai teisūs tie, kurie sako „The best place to hide a dead body is page 2 of Google search results“ (vert. „Geriausia vieta paslėpti lavoną yra antrasis „gogle“ paieškos rezultatų puslapis“). Gal žmones suklaidindavo „Pipedijos enciklopedijos“ pateikiamas Geležinės Lapės aprašymas,kurioje sakoma „toji Geležinė Lapė yra bendrai tai jauna moteris, gyvena Kaune, blondinė, 23 metų amžiaus, netekėjusi, geros figūros ir gražaus veido“. Kita vertus, ta pati „Pipedija“ pateikia labai svarbų internetų patikimumo dėsnį: „Internetuose visada pateikiama tiesa ir tik tiesa, taigi jei ką nors radote internetuose, tai yra faktas, kurį galima naudoti net ir teisme.“

– Koks buvo minčių, sudėtų į knygą, atrinkimo procesas? Pagal kokius kriterijus jas atrinkote? O galbūt galvojote naujas?

– Geležinės Lapės feisbuke yra edukacinis puslapis, čia galima rasti tiek originalaus turinio, tiek įvairios mokomosios medžiagos iš internetų, mėgstu pateikti žinomų internetuose dalykų lietuviškas versijas su grotažyme #lituanizavimai. Taip tiesiog įdomiau, nes mūsų kalba ne tik sena, bet ir labai spalvinga. Mano kurta serija #pakoučinimai leidyklai nepasirodė patraukli, todėl nusprendžiau parašyti tiesiog aiškią ir konkrečią instrukciją, ką ir kaip reikia daryti, kad tavo skelbiamas turinys feisbuke būtų patrauklus, ten pateikiamas pabaigos žodis, kuriame skaitytojai kviečiami pailsėti po knygos skaitymo ir peržiūrėti iliustracijas.

– Knygą kūrėtė drauge su dailininke Herta Matulionyte-Burbiene. Būtent jos iliustracijos puošia „Didžiają iliustruotą Geležinės Lapės patarimų knygą“. Kaip suradote vienas kitą?

– Kai supratau, kad leidyklai bus sunku išaiškinti, kodėl internetuose laisvai besimėtantis neaišku kieno turinys negali būti lengva ranka dedamas į knygą, sugalvojau, kad tiems dalykams reikia originalių iliustracijų. Tad nei kiek nedvejodamas per feisbuko mesendžerį susisiekiau su dailininke Herta (www.herta.lt) ir pasiūliau būti knygos bendraautore. Nors iki šiol dar nesame matę vienas kito gyvai, galiu pasakyti, jog bendrauti su knygos dalininke buvo labai lengva, ponia Herta visiškai savarankiškai, be jokio mano kišimosi iliustravo atrinktus faktus, citatas, dialogus bei patarimus #kąveikti, todėl ta knygos dalis man pačiam labai patinka, ji išėjo tokia labai spalvinga, išmani ir yra gera atsvara tai pradžioje pateikiamai dėstymo daliai, kuri man pačiam labiau primena dulkių siurblio naudojimo instrukciją. Gaila tik, kad instrukcijas žmonės skaito tik tada, kai kas nors sulūžta ar nebeveikia...

Sausio 19 dieną (ketvirtadienį), 19 val. knygyne VAGA (PPC „Ozas“, Vilniuje) bei sausio 26 dieną (ketvirtadienį), 19 val. knygyne VAGA (PLC „Mega“, Kaune) kviečiame į Geležinės Lapės knygos pristatymą ir jaukų, šmaikštų pokalbį apie internetų žvaigždes ir kaip jomis tapti. Dėkojame Geležinei Lapei už interviu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai