Sugiharos namai muziejus Kaune pristatys atnaujintą ekspoziciją

Tarpukario Japonijos diplomato Čiunės Sugiharos namų muziejuje Kaune trečiadienį bus pristatyta atnaujinta ekspozicija.
Jano Zwartendijko kambario atidarymas Sugiharos namų muziejuje
Jano Zwartendijko kambario atidarymas Sugiharos namų muziejuje / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

„Atnaujinta ekspozicija – tai unikalus projektas, sukurtas žymios Jungtinės Karalystės menininkės Jenny Kagan (Dženės Kagan)“, – pranešė muziejus.

Menininkė siekė naujoviškai ir įtaigiai atskleisti diplomatų Č. Sugiharos ir Jano Zwartendijko (Jano Zvartendeiko), Antrojo pasaulinio karto metais išgelbėjusių tūkstančius žydų gyvybių, istoriją bei palikimą.

Naujoje muziejaus ekspozicijoje įtrauktos šiuolaikinės meno raiškos priemonės ir jautrios asmeninės istorijos. 

2023 metų rudenį pristatydama savo idėją litvakų kilmės menininkė J. Kagan sakė siekianti „padaryti viską įtraukiau, papasakoti platesnę istoriją, padaryti, kad būtų lengviau tyrinėti, sąveikauti, o ekspozicija būtų patraukli ir tiems, kurie nebūtinai skaitys žodžius“.

Kaune dirbęs japonų diplomatas Č. Sugihara 1939–1940 metais su olandų konsulu J. Zvartendijku čia išdavė „vizas gyvenimui“.

Pagal J. Kagan parengtą projektą, apsilankymą Č. Sugiharos namuose lydės ir du pasivaikščiojimai po miestą: vienas bus kaip įžanga jam, atvesianti į namą iš miesto centro, o kitas vyks po apsilankymo ir pasakos likimus tų, kurie vizų negavo.

Č. Sugihara buvo japonų kariškis ir diplomatas, 1939–1940 metais dirbęs Japonijos konsulu Lietuvos laikinojoje sostinėje Kaune. Tuo metu Kaune susikaupė daug pabėgėlių iš Lenkijos, tarp jų ir žydų, kurie Raudonajai Armijai okupavus šalį ėmė ieškoti būdų pabėgti nuo karo.

Konsulas Č. Sugihara keletą kartų klausė Japonijos užsienio reikalų ministerijos, ar jis gali pabėgėliams išduoti Japonijos vizas. Gavęs neigiamus atsakymus, diplomatas savo atsakomybe išdavė keletą tūkstančių tranzitinių vizų, skirtų vykti per Japoniją į trečiąsias šalis.

Č. Sugihara net po konsulato uždarymo pasirašinėjo vadinamąsias gyvybės vizas „Metropolio“ viešbutyje ir tęsė darbą iki paskutinės akimirkos, kol jo traukinys išvyko iš Kauno stoties. Paskutinės jo pasirašytos vizos esą buvo paleistos per traukinio langą.

Jas gavę, tūkstančiai žydų traukiniu per Sibirą pasiekė Japoniją. Istorikų teigimu, Č. Sugiharos dėka Holokausto išvengė 6 tūkst. žydų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai