Įteikdama apdovanojimą Lietuvos ambasadorė JAV Audra Plepytė dėkojo už ilgametį darbą puoselėjant Baltimorės lietuvių namus, renkant ir įamžinant turtingą JAV lietuvių istoriją bei aistrą kolekcionuoti Lietuvai vertingus daiktus ir jų istorijas.
Aktyvus JAV lietuvių bendruomenės narys, Baltimorės lietuvių namų-muziejaus kuratorius H.L.Gaidis Lietuvos nacionaliniam muziejui padovanojo beveik 359 tūkst. eurų vertės kolekciją. Ją sudaro daugiau kaip 50 metų kauptas unikalus ir gausus karinės ginkluotės, mundiruotės, kariuomenės atributų, archyvinių ir rašytinių šaltinių rinkinys, pranešė Kultūros ministerija.
„Atvejai, kuomet visą gyvenimą kauptos kolekcijos padovanojamos valstybei, yra reti, o Henry Gaidžio atvejis – visiškai išskirtinis. Jo begalinio atsidavimo dėka surinkta ir išsaugota ta Lietuvos istorijos dalis, kurios mūsų atminties institucijos niekaip nebūtų galėjusios saugoti iki atgaunant nepriklausomybę. Tai praturtina mūsų istorinį pasakojimą, todėl muziejus yra nepaprastai dėkingas“, – sakė Lietuvos nacionalinio muziejaus generalinė direktorė Rūta Kačkutė.
Anot jos, H.L.Gaidžio padovanota kolekcija yra viena didžiausių kada nors Lietuvai dovanotų muziejinių kolekcijų, antra po dailininko Kazio Varnelio.
Ambasadoje už mecenatystę taip pat padėkota Vilniaus universiteto (VU) fondo dalininkui Gediminui Vaitiekūnui.
2022 metų vasarą verslininkas, VU Fizikos fakulteto alumnas G. Vaitiekūnas skyrė 300 tūkst. eurų VU fondo neliečiamajam kapitalui. Filantropo pageidavimu, iš 60 proc. paramos (180 tūkst. eurų) suformuotas VU Zoologijos muziejaus neliečiamojo kapitalo subfondas, iš 20 proc. paramos (60 tūkst. eurų) suformuotas VU Muziejaus neliečiamojo kapitalo subfondas, 20 proc. (60 tūkst. eurų) skirta pagrindiniam neliečiamojo kapitalo fondui. Parama investuojama, grąža skiriama padalinių reikmėms ir VU mokslo talentams finansuoti.
Savivaldybės mecenato vardas suteikiamas tos savivaldybės tarybos sprendimu, atsižvelgus į Vyriausybės įsteigtos Mecenavimo tarybos siūlymus – už labai reikšmingą veiklą, plėtojančią ir auginančią miestą, kuriančią bendruomenės gerovę ir savo pavyzdžiu skatinančią ir kitas privačias iniciatyvas prisidėti prie kultūros, meno, mokslo vystymo.
Mecenatų vardai įrašomi Mecenatų knygoje, saugomoje Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose.