„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Vilniuje svarstoma įrengti atminimo lentas A. Terleckui, knygnešių rėmėjui V. Urbonavičiui

Vilniuje ketinama įrengti atminimo lentą pernai mirusiam disidentui, Lietuvos laisvės lygos įkūrėjui Antanui Terleckui, taip pat – įamžinti XIX-XX amžiaus pradžioje veikusio knygnešių rėmėjo ir lietuvybės puoselėtojo Valentino Urbanavičiaus atminimą.
Antanas Terleckas
Antanas Terleckas / BNS Foto nuotr.

Šias iniciatyvas Vilniaus savivaldybės taryba turėtų svarstyti kitą savaitę.

Atminimo lentas planuojama įrengti ant pastatų, kuriuose gyveno šie žymūs visuomenės veikėjai.  A. Terlecko atminimas turėtų būti įamžintas Gynėjų gatvėje 4, o V. Urbonavičiaus, kurio tikrasis vardas buvo Antanas Urbonas – Garvežių gatvėje 6.

Vilniaus miesto savivaldybės Istorinės atminties komisijos pirmininkė Kamilė Šeraitė-Gogelienė BNS šią savaitę sakė, kad prašymų įrengti atminimo lentas būtent šioms asmenybėms komisija sulaukė iš visuomenės.

„Visos atminimo lentos, kurios yra atidengiamos Vilniaus mieste, turi pereiti tą vadinamąjį komisijos filtrą ir tuomet, jei komisija pritaria ir mano, kad atminimo lentas reikia įrengti dėl tų žmonių nuopelnų, jos yra teikiamos Vilniaus miesto tarybai“, – kalbėjo ji.

K. Šeraitės-Gogelienės teigimu, iniciatyva įrengti atminimo lentą V. Urbonavičiui kilo iš jo šeimos, o A. Terleckui – artėjant šio politinio kalinio mirties metinėms vasario 16 dieną.

Atminimo lentos savivaldybės lėšomis bus įrengtos gavus sostinės savivaldybės tarybos pritarimą.

1928 metais gimęs ir pernai miręs A. Terleckas dalyvavo neginkluotame antisovietiniame pasipriešinime, dukart buvo nuteistas kalėti tremtyje. 1978-aisiais jis įkūrė pogrindinę organizaciją – Lietuvos laisvės lygą, kurios pagrindinis tikslas buvo ugdyti politinę ir tautinę sąmonę, kelti laisvės klausimą tarptautiniuose forumuose. 

Pagerbdami rezistento atminimą, Vilniaus politikai pernai jo vardu pervadino sostinės Ežerėlių gatvę, Seimas jam prieš dešimtmetį yra skyręs Laisvės premiją. 

Valentinas Urbonavičius, gyvenęs 1845-1929 metais, buvo lietuvybės puoselėtojas, Lietuvos mokslo draugijos ir Didžiojo Vilniaus Seimo organizacinio komiteto narys, dar vadintas Vilniaus krašto knygnešių tėvu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“