Gegužės 23–24 dienomis Kauno „Žalgirio“ arenoje vyks kasmetiniu tampantis ir vienas svarbiausių Kauno kultūros lauko metinių renginių „Europos kultūros sostinės forumas 2019“.
Pirmąją forumo dieną vainikuos Kauno bendruomeniškumo simboliu tapusi Kiemų šventė, pakviesianti prie bendro vakarienės stalo Laisvės alėjoje.
Gilinsis į žmogiškąjį faktorių
„Kaunas 2022“ kolektyvo inicijuojamas kasmetinis renginys, Kaune sutelkiantis įvairių kūrybinių sričių lyderius iš visos Europos, yra skirtas žinioms, įkvėpimui, naujoms pažintims ir bendradarbiavimo galimybėms atrasti.
Šiais metais forumas kvies gilintis į žmogiškąjį faktorių: ar kurdami pakankamai dėmesio skiriame tiems, kuriems tai darome? Ar tikrai pažįstame savo auditorijas? Ar žinome, kaip elgtis su kitokiais nei mes?
Sėkmingas startas – pernai
Kaip sakė A.Čižauskienė, pernai vykęs pirmasis toks forumas sutelkė ir Kauno miesto bei rajono, ir kitų Lietuvos miestų kultūros sektoriaus darbuotojus.
„Dalyvavo absoliučiai visi aktyvūs Europos kultūros sostinių (EKS) tinklo dalyviai. Renginys buvo svarbus taškas Kaunui įsirašant į EKS tinklą.
Dalyviai iš Europos pamatė mūsų miestą tik jį nominavus Europos kultūros sostine, sulaukėme viso kūrybiškos Europos biurų tinklo atstovų dalyvavimo, didelio vietos organizacijų ir Lietuvos organizacijų dėmesio.
Forumas tapo atspirties tašku ir proga pasikalbėti apie mūsų programą, jos ateitį, perspektyvą miestui, šaliai, apie tai, kokią žinią Kaunas atneš į Europą, pagaliau – kokia kitų miestų patirtis įgyvendinant šias programas“, – kalbėjo A.Čižauskienė.
Kultūra – kaip horizontalė
Kaune vyksiantis Europos kultūros sostinės forumas tampa platforma kalbėtis ne tik apie kultūros sostinės programos plėtrą, bet ir apie miesto strateginius siekius.
„Apie tai, kaip kultūra dalyvauja įgyvendinant miesto strategiją ir miesto viziją, kalbėtis apie kultūrą kaip apie horizontalę, jungiančią įvairius sektorius, įvairias miesto plėtojimo sritis.
Pernai kalbėjomės apie kultūros jungtis, o šiemet – apie žmogiškąjį faktorių. Norime atkreipti dėmesį į tai, ką mes darome, kuriame.
Kai esame įsisukę savo veikloje, savo strategijose, įpročiuose, kartais yra lengvesnis kelias daryti taip, kaip jau esame įpratę. Arba – kaip įsivaizduojame, kad yra geriausia.
Labai sunku pažiūrėti į save iš šalies ar išgirsti kitą nuomonę.
Šiuo renginiu norime pasakyti, kad viskas yra žmonės – tai, ką mes kuriame, institucijos ir net miestai yra žmonių kuriami. Kultūra be žmonių irgi yra beprasmė“, – sakė A.Čižauskienė.
Forumo organizatoriai siekia keisti suvokimą, kad kultūra yra tarsi atskira mūsų gyvenimo, miesto dalis ar jo sritis. Atvirkščiai – ji kartu ir šalia, o jos buvimas žmonėms suteikia komfortą.
Dėmesys – verslo ir kultūros santykiui
Šiemet ypatingas dėmesys skiriamas verslo ir kultūros bendradarbiavimo formulių paieškoms, kultūros diplomatijai.
„Turėsime specialią sesiją, kurioje bus išsamiai kalbama apie verslo ir kultūros sąveiką.
Kalbėsimės ne tik apie rėmimo projektus, bet ir apie kitas bendradarbiavimo formas – savanorystę, ką kultūra ir kūrybininkai gali pasiūlyti verslininkams, kaip verslininkai gali įveiklinti savo kūrybiškas savybes. Pagaliau – kodėl verslui tai yra svarbu“, – kalbėjo A.Čižauskienė.
Forumo rengėjai tikisi sulaukti ne tik kultūros įstaigų, tačiau ir verslo atstovų dalyvavimo bei įsitraukimo:
„Net ir tų, kurie sunkiai įsivaizduoja bendradarbiavimą su kultūra, galimą poveikį, rezultatą, naudą.“
Kalbėsis apie auditorijų plėtrą
Forumo metu vyks įvairios sesijos, skirtos socialinio verslo, auditorijų įtraukimo, plėtros temomis.
„Frazė „auditorijų plėtra“ vis labiau populiarėja mūsų, kultūrininkų, žodyne.
Tačiau šį kartą norime pasikalbėti apie kiek gilesnį auditorijų įtraukimą, strategijas, stiprinančias ilgalaikį visuomenės dalyvavimą kultūroje“, – sakė A.Čižauskienė.
Pasak A.Čižauskienės, kultūros sostinės ir kultūros vaidmens paieškos svarbios ne tik plėtojant tarptautinius ryšius, bet ir Europoje kuriant bendrą kultūrinį pamatą, identitetą: „EKS projektas yra vienas iš pagrindinių Europos Sąjungos programinių įrankių bendram identitetui stiprinti.“
Pranešėjai – skirtingų sričių specialistai
Europos kultūros sostinės forume pranešimus skaitys įvairių sričių specialistai tiek iš kitų šalių, tiek iš Lietuvos.
EKS žiuri komisijos pirmininkė Agnieszka Wlazeł kalbės apie inovatyvias technologijas ir jų taikymą mene bei kultūroje, interaktyvumą siekiant įtraukti auditoriją.
Viena pagrindinių pranešėjų – Agata Etmanowicz. Ji Kauno kultūros organizacijoms jau pažįstama, nes pastaruosius metus Kaune vykdė auditorijų vystymo mokymus. Viešnia dalyvius kvies susimąstyti apie tai, kaip galime tapti geresniais specialistais tiesiog pripažindami ir iš naujo įvertindami patį pagrindinį, aiškiausią ir kartu sudėtingiausią – žmogiškąjį – faktorių.
Verslo konsultantas, Kembridžo universiteto mokslo bendradarbis Paulas Bourne'as pasakos apie kultūros ir verslo sąveiką: kas mus sieja ir kada bendradarbiavimas tarp šių sektorių yra prasmingas.
Garsus kultūros mokslininkas, kūrybinių industrijų meno rinkos tyrinėtojas Pieras Luigi Sacco supažindins su ES strateginėmis kultūros srities gairėmis.
„Jo pranešimas apie tai, kuo kultūra yra svarbi žmonių gerovei ir net sveikatai kurti ir gerinti, kaip EKS ir kiti kultūriniai projektai prie to prisideda“, – sakė A.Čižauskienė.
Vienas netikėčiausių pranešėjų: Kauno „Žalgirio“ klubo direktorius Paulius Motiejūnas. Forume jis dalysis klubo patirtimi ir praktikomis bendradarbiaujant su verslo sektoriumi ir kalbės apie rėmimo projektus.
Į Kauną atvyks ir sostinės MO muziejaus atstovai, praskleis užsklandą į muziejaus veiklos užkulisius.
„MO muziejus buvo praėjusių metų kultūrinis sprogimas, kalbant apie privataus muziejaus atidarymą, didžiulę informacinę kampaniją. Todėl pranešėjai dalysis savo patirtimi, kaip, besikuriant naujai institucijai, sukurti savo įvaizdį, atrasti savo auditoriją, kokias inovatyvias strategijas jie pasitelkė. Kitame pranešime kalbėsimės apie bendradarbiavimo su verslu projektus“, – sakė A.Čižauskienė.
Pabaigoje – apie „Brexit“
„Kaunas 2022“ „Mitinio žvėries“ platformos koordinatorius Rytis Zemkauskas forume kuruoja „Kultūros diplomatijos“ sesiją, pranešimus skaitys Arūnas Gelūnas, Aiva Rozenberga, kuri buvo viena iš Rygos kultūros sostinės 2014 metais vadovių, mokslininkės Giedrė Pranaitytė, Marija Drėmaitė ir kiti.
„Bus svarbių programos dalių, kurios įdomios akademinei bendruomenei, bendruomenių sektoriui. Taip pat laukiame visų, kurie ieško inovatyvių įrankių kūrybiškumui lavinti“, – kalbėjo A.Čižauskienė.
Renginį užbaigs britas Geoffrey Brownas, kuris stand-up žanru kalbės apie visuomenėje aistras keliantį „Brexit“, bandydamas lengva forma paaiškinti faktorius ir priežastis, atvedusius į referendumą ir sprendimą, apie galimas jo pasekmes.
Forumo programa ir registracija skelbiama forumas.kaunas2022.eu