„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Japonijos dienos Kaune: kiek dirbtinis intelektas gali sukurti meno?

Balandžio 25 – gegužės 1 d. kauniečiai ir miesto svečiai kviečiami susipažinti su Japonijos kultūra, menininkais, apsilankyti parodose ir dalyvauti kituose festivalio „Japonijos dienos Kaune WA“ renginiuose.
Kaligrafijos menininkė Aoi Yamaguchi
Kaligrafijos menininkė Aoi Yamaguchi / Vivian Sachs nuotr.

Festivalio organizatorė Emilija Šakalienė sako, kad šiemet dalyvaus 16 japonų menininkų, tačiau į Kauną atvyksta ne visi.

„Kai kurių darbai bus eksponuojami, keli pasirodys virtualiai, tačiau nemažai kūrėjų kviečia į realius susitikimus. Labai laukiame visų svečių iš Japonijos, kurie atvyks ir surengs savo pasirodymus“, – sakė E.Šakalienė.

Tyrinės ribą tarp technologijų ir meno

Kalbėdama apie šių metų akcentus E.Šakalienė minėjo žinomą choreografą iš Japonijos Ryū Suzuki, kuris kartu su Kauno šokio teatru „Aura“ specialiai festivaliui kuria spektaklį. Jo premjera – balandžio 29 dieną.

„Taip pat Kaune viešės nuostabi kaligrafijos menininkė japonė Aoi Yamaguchi, šiuo metu gyvenanti JAV. Ji kartu su „Auros“ šokėjais surengs kaligrafijos performansą.

Tai bus labai charizmatiškas, energingas renginys, atspindintis Japonijos kultūrą – didelio formato kaligrafijos piešiniai bus kuriami kartu su šokiu. Šis renginys Kauno menininkų namuose taip pat vyks balandžio 29 dieną“, – pasakojo festivalio organizatorė.

Japonijos dienų metu Kaune bus atidaryta So Kanno ir Takahiro Yamaguchi instaliacija „Bejausmis piešimo robotas“, kuris tyrinėja ribą tarp technologijų ir meno.

Instaliacijos kūrimas prasidės pirmadienio vakarą ir tęsis visą savaitę VDU Daugiafunkciame mokslo ir studijų centre V.Putvinskio gatvėje: „Kviesime visus ateiti ir pasižiūrėti, kaip robotas kuria piešinį, o kulminacija – šeštadienį, balandžio 30 dieną, vyksiantis performansas.

Manau, kad tai bus labai įdomus reginys. Šalia roboto ranka pieš ir kaligrafė. Taip keliame klausimą apie ploną ribą tarp meno ir dirbtinio intelekto bei kiek dirbtinis intelektas gali sukurti meno, kiek kūrybos jis turės galbūt po 15 metų ir kiek jos yra yra dabar.“

Dar viena renginio viešnia – žinoma jiutamai šokio atlikėja Tokijyo Hanasaki, kuri pasirodys su Gidayu-Bushi muzikos atlikėjais. Pasak E.Šakalienės, šis šokis gimė dar 19 amžiuje ir tai viena iš nedaugelio meno sričių, sukurta moterų: „Pasirodymai laukia du, vienas iš jų – su Vilniaus mišriu choru „Sonoros“. Pasirodymuose bus perteikiamos lietuvių ir japonų tradicijos, išvysime net kūrinio „Eglė žalčių karalienė“ istorijos interpretaciją“.

Organizatorių nuotr. /Instaliacija „Bejausmis piešiantis robotas“
Organizatorių nuotr. /Instaliacija „Bejausmis piešiantis robotas“

Kviečia apsilankyti parodose

Japonijos dienų programoje – japonų šventyklos Mikoši nešimo ritualas, tradicinio instrumento liutnios atlikėjos Tanaka Kyokusen pasirodymas ir Tokumi Kato atliekama Wadaiko būgnų muzika, parodos, paskaitos, koncertai, edukacinės veiklos moksleiviams, kiti renginiai. Ypatingas dėmesys festivalyje skiriamas ir vienos seniausių Japonijoje ainų etninės mažumos kultūrai.

Kaune parodą pristatys pasaulinio garso iliustratorius Hiroyuki Mitsume Takahashi, dirbantis su kompanijomis „Disney“, „Adobe“, Apple“. Jo iliustracijų paroda veiks BLC verslo centro fojė.

Festivalio rengėjai pagerbs ir žuvusius Ukrainos kare – popierinę instaliaciją, vaizduojančią sakuros medį, kūrė šimtai mokinių, lankstydami popierinių sakurų žiedus. „10 000 vilties žiedų – žuvusiems už Ukrainos laisvę atminti“ – taip pavadinta ši instaliacija.

Asmeninio archyvo nuotr./Festivalyje bus eksponuojama keliautojo E.Karaliaus paroda.
Asmeninio archyvo nuotr./Festivalyje bus eksponuojama keliautojo E.Karaliaus paroda.

„Kalbant apie kitas parodas, vyks graži retrospektyvinė paroda apie Lietuvos ir Japonijos ryšius, apžvelgianti abiejų šalių draugystę. Joje – nuotraukos, istoriniai dokumentai. Paroda bus eksponuojama istorinės prezidentūros sodelyje“, – kalbėjo E.Šakalienė.

Festivalio dienų lankytojai taip pat kviečiami pažinti Japoniją Lietuvos keliautojo Evaldo Karaliaus akimis. Jo fotografijų paroda pasakoja apie piligriminį vienos iš Japonijos salų kelią. 1200 kilometrų E.Karalius nuėjo per 49 dienas ir aplankė 88 šventyklas. „Jo kelionė pavirto į nuostabią parodą“, – sakė E.Šakalienė.

Festivalyje – daugiau nei 30 renginių

Japonijos dienų Kaune organizatorė E.Šakalienė sako, kad abiejų šalių ryšis yra ilgametis įdirbis, o Japonijos menininkai mielai priima kvietimus atvykti į Lietuvą.

„Jiems įdomu atvykti, dalyvauti, įsitraukti. Japonams Lietuva yra tikrai sava, artima šalis, o prie to labai daug prisidėjo Čijunės Sugiharos istorija, taip pat ryšis atsirado ir dėl daugybės metų bendrų darbų“, – kalbėjo festivalio organizatorė.

Japonijos kultūrą pamėgę ir kauniečiai, kurie noriai lankosi Japonijos dienų Kaune renginiuose. Šių metų festivalyje numatyta daugiau nei 30 renginių ir kitų veiklų.

Festivalį pristato „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ ir „EU-Japan Fest“.

Visa festivalio programa: kaunas2022.eu/wa

Vieta: BLC verslo centras (K. Donelaičio g. 62), Kauno menininkų namai (V. Putvinskio g. 23) ir kitos miesto erdvės. Organizatoriai: MB Azija LT, Kauno šokio teatras „Aura“, VšĮ Kultūrinės ir organizacinės idėjos, VšĮ Kyumeikan mokykla.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs