Kaunas ir Kauno rajonas taps švaresnis. Tuo įsitikinę netradicinio ir pirmą kartą rengiamo tokio pėsčiųjų žygio organizatoriai.
Nuo birželio 1 iki birželio 6 dienos Kauno ir Kauno rajono paribiu žygiuos minimalistinio gyvenimo būdo šalininkai. Ne šiaip: žygio metu pakelėse bus renkamos šiukšlės ir bus sudaroma vartojimo dėlionė ar kitaip tariant vartotojo profilis.
Kas po kojomis, kadaise buvo produktas
„Esame tikri, kad žygio metus rastos šiukšlės padės atsakyti į daug klausimų apie klimato kaitą ir rasime sprendimus visuomenei, savivaldybėms, gamintojams, kaip turėtume gyventi, kad paliktume švaresnę planetą ateities kartoms“, – sako žygio organizatoriai bei prie iniciatyvos prisijungę savanoriai.
„Kai manęs klausia, kodėl tai darau, atsakau – negaliu priprasti. Eidamas mišku, paupiu, pajūriu stoju ir stoju. Renku tuos (vis dar stengiuosi gerai galvoti apie žmones) netyčia, iš nežinojimo išmėtytus, nebereikalingus, paliktus dūlėti lietuje, saulėje, blaškomus vėjo, pasmerktus būti atrastus po metų, po kitų, po dešimtmečių dalykus. Nevadinsiu jų šiukšlėmis. Vadinsiu žmonijos progreso patvirtinimo ženklais.
Juk viskas, kas dabar po kojomis, kadaise buvo produktas ar jo dalis, apie jį galvojo išradėjai, kūrė dizaineriai, gamino našūs įrengimai.
Kai manęs klausia, kodėl tai darau, atsakau – negaliu priprasti.
Visa tai buvo kažkas, o dabar yra niekas, prie kurio negali priprasti, kuris, sutiktas gamtoje, nervina, skaudina, kelia nesuprantamą kaltės ir gėdos jausmą. Už tai, kas (ne)padaryta, ir už tai, ką ras kultūriniuose žemės sluoksniuose apie mūsų amžių ateities archeologai.
Už tai, kad, siekdami gyventi vis patogiau, nepagalvojome, kad fantastiško plastiko išradimais vieną dieną alsuos vandenys, springs paukščiai, gaiš didžiausios ir mažiausios pasaulio žuvys, kad jo mikrodalelės galiausiai atkeliaus ir iki mūsų pačių gimstančių kūdikių kūnų.
Noriu pakviesti eiti kartu. Per gražiausias Kauno paribio vietas, paupius, kaimelius, miškelius. Pakeliui grožėtis, kalbėtis, kas esame, kur einame, lenktis ir lenktis, dėti radinius į skirtingus maišus, stotelėse juos išpilti krūvelėmis ir visiems kartu susidėlioti savo vartojimo dėlionę.
Ir ties kiekviena krūvele pasikalbėti, ką jau dabar galiu padaryti aš, kad jos nebūtų. Ne tik gamtoje, ne tik ant mano kasdienio kelio, bet apskritai nebūtų“, – sako žygio sumanytojas ir pagrindinis iniciatorius G.Bučas.
Kviečia jungtis ir dalyvauti žygyje
Į žygį kviečiami jungtis tie, kurie neabejingi gyvenamajai aplinkai, nori sužinoti daugiau apie neatrastas pakaunės vietas ir įvairiais būdais prisijungti prie socialinės akcijos.
Kviečiamos Kauno miesto rajono bendruomenės, darnaus vartojimo idėjas palaikantys ir jas savo veikloje diegiantys verslo atstovai, moksleiviai, studentai, šeimos ir visi kiti, kuriems rūpi.
Registruojantis organizatoriai prašo pasidalinti, kuo asmeniškai žygeiviai galėtų prisidėti prie žygio (fotografavimas, filmavimas, tektų rašymas, grojimas arba siūlomos idėjos, finansinė parama).
„Juk po rimtų darbų vakarais ilsėsimės ir kartu leisime laiką net šešias dienas“, – sakė G.Bučas.
Trasa – įvairi
Socialiniame tinkle informacija apie žygį sudomino beveik 2 tūkst. žmonių.
Žygio trasa driekiasi ties Kauno miesto ir Kauno rajono riba, o jos bendras ilgis – beveik 90 kilometrų.
Kasdien, pakeliui rinkdami randamus „turtus“ žygeiviai nukeliaus apie 15 kilometrų.
„Nors didelė kelio dalis eis per gyvenvietes, tam, kad nosis ir ausys atsigautų nuo miesto šurmulio ir dulkių, praeisime ir pro malonesnes vietas. Akis džiugins miškai, draustiniai, parkai – Kamšos, Lampėdžių, Kleboniškio, Biruliškių, Pažaislio.
Tiltais kirsime upes, praeisime ir Kauno marių pakrante. Keliausime Kamšos ir Pakalniškių pažintiniais takais, pro Pažaislio vienuolyną ir, simboliškai, vis daugiau gyvybės bendruomenių aktyvumo dėka įgyjančius Kauno fortus“, – pasakojo trasą ištyrinėjęs žygio savanoris Tautvydas Taparauskas.
Sulaukė palaikančių iniciatyvą
Prie žygio už švarią aplinką jau prisijungė savanoriai bei kelios įmonės. Viena iš tokių – „Kumutis“, draugiškų aplinkai vienkartinių šiaudelių didmeninis platintojas.
„Palaikome visus bendraminčius, kurie siekia švaresnės ir gražesnės planetos ateities bei imasi konkrečių veiksmų“, – teigia įmonės atstovai, kurie žygio dalyvius apdovanos šiaudeliais, tokiu būdu skleisdami žinią, kad jau yra tvarių alternatyvų nesuyrantiems nerūšiuojamiems vienkartiniams plastiko gaminiams.
G.Bučo iniciatyvą palaiko ir programa „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“.
Pasak Stefanijos Paulauskaitės, „Kaunas 2022“ „Fluxus Labas“ programos koordinatorės, žygio metu bendruomenės ne tik jungsis žygiuoti, bet ir padės ieškant nakvynės vietų, švęs buvimą kartu diskutuodami aplinkai svarius klausimus – tai ir yra tikrasis kvietimas švęsti bendrystę.
„Kaunas 2022“ bendruomenių programa ,,Visi kaip vienas" palaiko žygį aplink Kauną, skatinantį žmonių sąmoningumą ir bendruomeniškumą.
Kaune ir Kauno rajone buriasi aktyvios ir veiklios bendruomenės, kurių dėka kuriame unikalią vietos kultūrą.
2022-aisiais būsime Europos kultūros sostinė, todėl labai svarbu, kad mokėtume džiaugtis savo aplinka ir gyventi darnoje su ja, todėl tokių žygių organizavimas ir aktyvus bendruomenių įsitraukimas yra labai svarbus kuriant darnią, šiuolaikinę Kauno miesto ir Kauno rajono bendruomenę“, – sakė S.Paulauskaitė.
Informacija apie žygį
Startui žygeiviai kviečiami rinktis birželio 1 d. 9 val. Lietuvos aviacijos muziejuje (Veiverių g. 132, Aleksotas, Kaunas), finišas – birželio 6 d. 18 val. Lietuvos aviacijos muziejuje.
Registracijos anketą rasite čia
Organizatoriai prašo prie žygio organizavimo ir „Kūrybos kampas 360°“ veiklos prisidėti ir finansiškai. Surinktos lėšos bus skirtos žygio organizaciniams reikalams, filmui apie žygį sukurti bei nepasiturinčių šeimų vaikų edukaciniams užsiėmimams ir dienos stovykloms organizuoti. Skirkite sumą pagal savo norus galimybes, pervesdami pinigus į Giedriaus Bučo sąskaitą LT704010042500260064, mokėjimo paskirtyje nurodykite „Parama žygiui aplink Kauną“.