„Miestas tampa amžinas tada, kai jo gelmėse apsigyvena būtybė“, – naktį ant tilto kalbėjo „Kaunas 2022“ platformos „Mitinis Kauno žvėris“ kuratorius Rytis Zemkauskas.
„Kaunas 2022“ komanda taip pristatė dar vieną savo programos kryptį – mitinį Kauno žvėrį ir Kauno mito kūrimui skirtą portalą kaunolegenda.lt
„Šis mito platformos atidarymas, interneto puslapio pristatymas yra kvietimas pasakoti istorijas, rinkti istorijas, kurias mes žinome ir kurias apie savo miestą, mikrorajoną, miestelį norime sukurti“, – 15min sakė R.Zemkauskas.
„Mitinio Kauno žvėries“ programą rengėjai vadina pačiu tarpdiscipliniškiausiu ir ambicingiausiu „Kaunas 2022“ projektu, o pabudintam Kauno žvėriui žada neleisti užmigti niekada.
Žvėries personažą ir istoriją kurs visų amžiaus grupių ir kitų socialinių sluoksnių atstovai, o jų darbo rezultatas – mitą pristatysiantys vieši renginiai.
Kauno mitinis žvėris gyvens įvairiomis formomis: romanu, komiksais, kino teatre, performatyviųjų menų pasirodymais, muziejuje, jis nubus skulptūrose ar iš Nemuno ir Neries išnirs meninėmis instaliacijomis, o jo išnaros pakibs ant šviesoforų.
Kaip sakė R.Zemkauskas, mitinis Kauno žvėris jo paties mintyse atsirado dar gerokai iki Kaunui suteikiant Europos kultūros sostinės titulą.
„Kai vieną keistą naktį pajutau, kad miestas tampa amžinas tik tada, kai jo gelmėse apsigyvena mitinė būtybė.
Toliau – ilgas pasakojimas, kaip šios mitinės būtybės istorija tapo mūsų programos dalimi, vėliau tuo pasakojimu patikėjo komisija (vertinanti Lietuvos miestų pateiktas paraiškas dėl Europos kultūros sostinės vardo – red. past), patikėjome mes patys.
Dabar girdžiu, kad tuo pasakojimu patiki vis daugiau žmonių, nors jo dar nėra. Niekas nežinome, koks yra Kauno mitas. Ir tai labai gerai, nes Kauno mitą mes kuriame su jumis kartu ir jis nėra ir negali būti niekieno nuosavybė.
Mes su jumis, būdami ant šito tilto, jau esame istorijos ir mito dalis“, – kalbėjo R.Zemkauskas.
Platformos startui laikas pasirinktas taip pat neatsitiktinai, nes, pasak R.Zemkausko, žvėris pasirodo būtent naktį: „Man atrodo, kas Kauno slibinas yra naktinis gyvūnas, todėl dvyliktą nakties yra didžiausia tikimybė, kad jis pažiūrės į mus“.
Vidurnaktį dideliame ekrane kauniečiams taip pat pristatytas naujasis portalas kaunolegenda.lt ir to paties pavadinimo socialinio tinklo paskyra. Su šia virtualia pasakojimo programa „Kaunas 2022“ žengia į naują bendruomeninės kūrybos etapą.
Tiek kauniečiai, tiek kitų miestų gyventojai kviečiami apsilankyti portale – paskaityti jau sukurtas istorijas, prisidėti prie jų pasakojimo ir kurti savas. Kiek vėliau istorijos bus pristatytos ir anglų kalba.
R.Zemkauskas sako, kad mitinės istorijos, pasakos ir pasakojimai nėra tik vaikų pasaulis.
„Pasakodami istorijas mes įsikuriame laike. Vienas kitam sakom: ateik, papasakok, pasikalbėkim. Kai pasakojam – tampa aiškiau, kas vyksta, kas ką tik atsitiko.
Pasakodami mes kuriame planus ir taip kuriame savo gyvenimą. Viskas vyksta per pasakojimą. Jei mes sugebame papasakoti, tai mes sugebame suprasti“, – kalbėjo R.Zemkauskas.
Pasitraukus vidurnakčiui ir bandant užmigti miestui Nemune pasirodė mitinis Kauno žvėris.