Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 09 11

A.Matelio filmas „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ – kitoks žvilgsnis į profesionalų dviračių sportą

„Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ – taip vadinsis lietuvių režisieriaus Arūno Matelio dokumentinis filmas, pasakojantis apie žmones, kurie rizikuoja savo sveikata ir gyvybe, sąmoningai atsisakydami pergalės skonio dėl kitų triumfo.
Kadras iš filmo „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“
Kadras iš filmo „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ / Gintauto Beržinsko nuotr.

„Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ – tai kitoks žvilgsnis į profesionalų dviračių sportą ir vienas sudėtingiausių bei populiariausių varžybų pasaulyje „Giro d'Italia“, kuriose vienas svarbiausių vaidmenų tenka dviračių sporto vienuoliams, dviratininkams, pasiruošusiems iškęsti pačius sunkiausius iššūkius dėl savo komandos lyderio pergalės.

Režisierius, žiūrovams pristatantis ambicingą kino juostą, anot italų dienraščio „La Repubblica“, renkasi rizikingą ėjimą – kurti filmą ne apie nugalėtojus, bet apie prakaitą liejančius ir šešėlyje liekančius sportininkus. Anot paties režisieriaus, žiūrovui bus įdomu išvysti nematomą šio sporto pasaulio pusę.

„Mane intrigavo suprasti tuos, kurie lieka antri, nors galėtų būti pirmieji, kurie renkasi likti kažkieno kito ginklanešiais. Atrodytų, didesnio paradokso negali būti – sportininkai metų metus alinančiai treniruojasi, tobulėja ir tik tam, kad galėtų aukotis dėl kitų pergalės. Dar prieš pradėdamas filmuoti galvojau, kad tai labai universali tema. Sąmoningas pasiaukojimas kitam.Nesvarbu apie ką kalbame – sportininkus, kurie atsisako ambicijų tapti nugalėtojais, porą, kurioje vienas pasiaukoja dėl kito karjeros, motiną, kuri lieka auginti namuose atžalas, ar vaikus, kurie atsisako savo gyvenimo, kad galėtų slaugyti sergančius tėvus. Ir, tiesą pasakius, nežinia kas finale lieka tikraisiais nugalėtojais“, – sako filmo režisierius A. Matelis.

„Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“ – tai sudėtingiausias ir rizikingiausias Europos dokumentinio kino projektas, nes 40 metų nė vienas režisierius neturėjo teisės su savo filmavimo grupėmis fiksuoti lenktynių iš „vidaus“. Būtent todėl italų žiniasklaida nuo pat pradžių nepaprastai domėjosi filmo kūrimo procesu. Režisierius juokauja, kad nė vienas ankstesnis jo filmas ar iškovoti prizai Italijoje nesukėlė tiek susidomėjimo ir dėmesio, kiek „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“.

Ankstesni A. Matelio filmai buvo apdovanoti ir rodyti daugelyje prestižinių pasaulinių kino festivalių: Kanuose, Roterdame, Turine, San Paule, Oberhauzene, Amsterdamo IDFA, Leipcige, Maskvoje ir kt. Lietuvių režisieriaus filmų retrospektyvos buvo surengtos kino festivaliuose Amsterdame IDFA, Leipcige, Linze, Florencijoje ir daugelyje kitų šalių. 2007 m. A. Matelis tapo pirmuoju režisieriumi iš Rytų ir Centrinės Europos, pelniusiu vieną svarbiausių kino industrijos apdovanojimų – „Amerikos režisierių gildijos“ prizą „Už išskirtinius nuopelnus režisūrai„, o jo filmas „Prieš parskrendant į Žemę“ pripažintas geriausiu dokumentiniu filmu.

Tačiau po visame pasaulyje pripažinimą pelniusio filmo, režisierius ketverius metus nežengė į filmavimo aikštelę. Tai stebino „Amerikos režisierių gildijos“ narius, kurie dešimt metų laukė naujų režisieriaus darbų.

„Ketverius metus negalėjau pradėti filmuoti naujos juostos. “Prieš parskrendant į Žemę„ gimė iš skaudžios mano paties patirties. Atrodė, kad negaliu pasakoti naujos istorijos, kuri manęs neliečia, kurios neišgyvenau. Kad negalėsiu perduoti į kadrą viso savęs taip, kaip tai įvyko ankstesniame filme. Daugybę kartų atvažiuodavau į filmavimo aikštelę ir išvažiuodavau taip ir nepradėjęs filmuoti. Tik filmo “Nuostabieji Lūzeriai. Kita planeta„ idėja sugrąžino norą kurti. Dviračių sportas – mano neišsipildžiusi vaikystės svajonė,“ – sako A. Matelis, kurio naujausiame filme žiūrovai ras daug asmeninės režisieriaus patirties, perkeltos simboline kino kalba.

Filmas „Nuostabieji Lūzeriai. Kita planeta“ – tai didžiausias bendros gamybos projektas Europoje. Filmą, inicijuotą režisieriaus A.Matelio ir „Studija Nominum“, kūrė net aštuonios šalys: Lietuva, Italija, Šveicarija, Airija, Šiaurės Airija, Latvija, Ispanija ir Belgija.

Filmą iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras prie LR Kultūros ministerijos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?