Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2011 04 14

Filme „Chebriarchatas“ – kandžios ir ironiškos Lietuvos menininkų mintys apie kultūrą

Nuo ketvirtadienio kino teatre „Pasaka“, Vilniuje, režisierė Ramunė Čekuolytė pradeda rodyti savo pilno metro dokumentinį filmą „Chebriarchatas“, kuriame žinomi Lietuvos menininkai dalijasi savo mintimis apie kultūrą Lietuvoje ir jos problemas.
Ramunė Čekuolytė
Ramunė Čekuolytė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Man visada labai knietėjo sovietmečio analizė, nes atrodė, kad nepriklausomybė turėtų turėti kitokią išvadą po 20 metų, nei mes turime dabar. Juk mano didžiausias paauglystės apmaudas, kad manęs paauglės tėtis neišleido kovoti prie bokšto, – prisiminė menininkė. – Šiuo filmu norėjau sužinoti, kaip nepriklausomybė paveikė menininkus.“

Kino juostoje savo mintimis dalijasi Andrius Mamontovas, Vladimiras Tarasovas, Petras Geniušas, Rolandas Rastauskas, Deimantas Narkevičius, Šarūnas Bartas, Algimantas Puipa, Gražina Baikštytė, Mindaugas Urbaitis ir daugelis kitų.

„Sovietimečiu turėjome idėją, pinigų, bet neturėjome laisvės. O dabar, po 20 metų, mes turime visišką laisvę, bet nebeturime idėjos, o ir su pinigais nėra paprasta“, – apgailestavo R.Čekuolytė, pati neslepianti minčių emigruoti iš Lietuvos.

Kompozitorius M.Urbaitis prisipažino, kad pačius radikaliausius savo kūrinius jis parašė būtent sovietmečiu.

„Tada buvau jaunas ir atrodė, kad buvo lengviau pragyventi, nes turėdavau užsakymų, filmai buvo kuriami dažniau, jų biudžete visada buvo įtraukta eilutė muzikai – tuos pinigus tiesiog reikėjo panaudoti, – prisiminė muzikos kūrėjas. – Bet sovietmečiu aš gyvenau neįdomiai, o dabar galiu nuskristi į Londoną paklausyti gero koncerto. Ir kūrinių niekur negalima buvo išvežti, o dabar aš pusę savo honoraro gaunu iš užsienio.“

G. Baikštytė neslėpė, kad jos kaip aktorės padėtis pablogėjo, Lietuvai atgavus nepriklausomybę.

„Dabartinei valdžiai gal atrodo, kad menininkai plaukia patys savaime...“, – svarstė artistė.

Menininkai sutiko, kad Lietuvoje yra labai daug gabių žmonių, tačiau rinka jiems – per maža. O ir laikmetis, kai sovietmečiu kultūra buvo gausiai finansuojama, o dabar tenka patiems susirasti lėšų, yra sudėtingas.

„Lūžių metas – sunkiausias menininkams, kol mes prisitaikysime prie pasikeitusių sąlygų, turės praeiti nemažai laiko“, – konstatavo M.Urbaitis.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Ramunė Čekuolytė ir Gražina Baikatytė
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Ramunė Čekuolytė ir Gražina Baikštytė

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos