Iš viso mokestine lengvata pasinaudojo 68 filmų gamintojai, iš jų 23 – užsienio kompanijų filmai. Mokestinė lengvata paskatino į Lietuvą su savo projektais ateiti tokias kompanijas kaip BBC, HBO, pranešė Lietuvos kino centras (LKC).
Jo užsakymu kūrybinių industrijų konsultacijų įmonė „KEA European Affairs“ iš Belgijos atliko tyrimą apie mokestinės lengvatos kino gamybai Lietuvoje rezultatus 2014–2017 metais.
Anot tyrimo, ši lengvata paskatino šalies verslininkų investicijas į kino sritį – per ketverius metus iš privačių investuotojų filmų gamybai Lietuvoje pritraukta 8 mln. 526 tūkst. 871 eurų.
Be to, kino projektai paskatino darbuotojų užimtumą kino ir susijusiose industrijose. Atvykstant didelėms filmavimo grupėms iš užsienio, padidėja viešbučių užimtumas, skatinamas kavinių ir restoranų verslas, transporto ir nuomos paslaugų sektoriai.
„Išaugusios filmų gamybos apimtys lėmė tai, kad 2014–2017 metais buvo sukurta daugiau nei 12 tūkst. laikinų darbo vietų, o valstybei sumokėtų mokesčių suma siekė beveik 11 mln. eurų“, – rašoma LKC pranešime.
LKC, administruojantis mokestinę lengvatą, prognozuoja, kad antrąjį šių metų pusmetį kino gamybai bus išleista apie 27 mln. eurų, iš jų daugiau nei 5 mln. eurų sudarys šalies verslininkų investicijos.
„Mums buvo svarbu įvertinti, ar pasirinkta kino industrijos plėtros priemonė veikia efektyviai. Tai ypač svarbu pritaikant schemą tolesniam penkerių metų laikotarpiui. O kad tyrėjų prognozės dėl rinkos augimo teisingos, rodo pirmojo šių metų pusmečio rezultatai: filmų gamybos išlaidos Lietuvoje sudarė daugiau nei 14 mln. eurų, o verslo investicijos artėjo prie 3 milijonų“, – teigė Lietuvos kino centro direktorius Rolandas Kvietkauskas.
Nuo 2014 metų veikiančios pelno mokesčio lengvatos tikslas – sudaryti palankias filmų gamybos sąlygas Lietuvoje šalies ir užsienio filmų gamintojams bei galimybę Lietuvos įmonėms, norinčioms neatlygintinai suteikti lėšų filmo gamybai, susimažinti pelno mokestį. Tokiu būdu suteikiama galimybė iš privačių investuotojų pritraukti iki 20 proc. filmo gamybos biudžeto.
Mokestine lengvata gali pasinaudoti Lietuvoje veikianti verslo įmonė, neatlygintinai suteikusi lėšų Lietuvos filmo gamintojui mažindama apmokestinamąsias pajamas ir mokamą pelno mokestį.